Ogranak Matice hrvatske u Velikoj Gorici - izvješća

Matičin četvrtak

Govorilo se o kulturi i povijesti grada Pakraca.

Na Matičinu četvrtku 9. travnja o kulturi i povijesti grada Pakraca govorili su ravnateljica Gradske knjižnice Pakrac Monika Lucić-Fider, ravnateljica Muzeja grada Pakraca Jelena Hihlik i pjesnik i zavičajni slikar Siniša Starek, ispričavši priču o gradiću u zapadnoj Slavoniji, prepunu povijesnih slojeva. 

 


Matičin četvrtak 9. travnja.

 

Na susretu se moglo čuti da se Grad Pakrac kao grad razvija još u srednjem vijeku. Zahvaljujući križarskom redu ivanovaca bilježi se i postojanje prve hrvatske kovnice novca u Pakracu, gdje se kovao poznati slavonski banovac, a neko vrijeme Pakrac je bio i središte turskoga sandžaka. S pakračkoga vlastelinstva u 18. stoljeću barun Franjo Trenk unovačio je velik broj svojih pandura, a cijelo stoljeće, koliko je bio u vlasništvu obitelji Jankovića Daruvarskih, Pakrac doživljava napredak te konačan procvat na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. Pakrac je jedan od prvih gradova u Hrvatskoj s električnom centralom, a tu je sagrađena i jedna od prvih modernih javnih zemaljskih bolnica. Grad je najveće razaranje u povijesti doživio tijekom Domovinskog rata, najviše stradao nakon Vukovara.

Monika Lucić-Fider rekla je da je pakračka knjižnica bila među rijetkima koje su najveći dio svoga knjižnog fonda uspjele spasiti, preseljenjem u bjelovarsku knjižnicu. „Već 1992. fond je vraćen u knjižnicu i nastavilo se s radom.“ Jelena Hihlik dodala je kako je Muzej grada Pakraca jedan od najmlađih muzeja u Hrvatskoj, a djeluje u dijelu vlastelinstva Janković iz 18. stoljeća (Ana Peternac)

Izvor: Vijenac, god. XXIII, broj 551, 16. travnja 2015.

http://www.matica.hr/vijenac/551/IZ%20OGRANAKA/



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva