Inicijator ovoga znanstvenog seminara je Neven Ninić, profesor sa splitskog Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u mirovini, a autori 12 radova objavljenih u Zborniku Seminara su i profesori Ivan Tolj, Dragan Poljak i Damir Sedlar. Seminar je u obliku osam predavanja s raspravom održan na FESB-u, od 30. VI. do 2. VII. 25. Kao znanstvena problematika tema iz naslova jest fundamentalna, ali je i rijetka, jer se u samim osnovama prirodnih i temeljnih tehničkih znanosti već duže vremena ne očekuju nikakva veća otkrića. No, iznijeti rezultati naišli su na živ interes uz kritičku raspravu relativno malobrojnih zainteresiranih kolega i drugih slušatelja s područja prirodnih znanosti i filozofije tih znanosti.
Glavni rezultat iznijet na Seminaru je otkriće postojanja i funkcioniranja „kriterija neumiješanosti promatrača stajalištem“. Primjena toga otkrića mijenja, na primjer, broj zakona mehanike sa tri na dva, a zakona termodinamike sa pet na četiri. U formulacijama zakona tih znanosti kriterij razdvaja ono što se odnosi na prirodu od onoga što se odnosi na promatrača, a što je u (do)sadašnjim formulacijama izmiješano sa zakonima prirode. Na ovaj je način jedan „načelni hendikep“ znanstvenika vrlo rafinirano umetnut među univerzalne zakone prirode.
Ali ne samo neki rezultati primjene ovoga kriterija u mehanici s elektrodinamikom i u termodinamici, nego i samo njegovo postojanje ima potencijala da promijeni sadašnju polaznu paradigmu u fizici – onu da je mogućnost otkrivanja uzročno - posljedičnih zakona za znanstvenika načelno neograničena. Naime, s postojanjem ovoga kriterija (ne)umiješanost u promatrano je u egzaktnim znanostima je vrlo konkretno uvjetovana. Ima osnova za vjerovanje da se već i naišlo na područje istraživanja, u kome je mogućnost otkrivanja i formuliranja uzročno - posljedičnih zakona isključena, zbog načelne umiješanosti u promatrano.
Zdenka Bilušić
❌
◀
▶
Danijel Hrgić