Ogranak Matice hrvatske u Šibeniku - izvješća

Obilježavanje Međunarodnog dana biološke raznolikosti

Ogranak Matice hrvatske u Šibeniku i proteklih je godina povodom Dana hrvatske knjige, Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode u Hrvatskoj organizirao likovne natječaje, znanstveno-popularne radionice, predavanja i izložbe. Poučeni dobrim iskustvom, nastavljamo s obilježavanjem tih značajnih datuma. 

Prošlogodišnji program, pod nazivom „Pripravci od dalmatinskog bilja“, bio je posvećen Robertu Visianiju i 180. obljetnici njegove knjige Flora dalmatica, a ovogodišnji gotovo zaboravljenom i široj javnosti malo poznatom djelu arhitekta Harolda Bilinića (1894.1984.), koji je u Šibeniku djelovao četrnaestak godina. Bilinić je oblikovao staru gradsku jezgru razorenu u savezničkom bombardiranju 1943. interveniravši i hortikulturno u njoj ne bi li i na taj način udahnuo život kamenu. Njegovim djelovanjem u Šibeniku posebno se bavi dr. sc. Ivo Šprljan, arhitekt i konzervator, koji u monografiji Arhitekt Harold Bilinić u Šibeniku (1994) kaže: „Bilinić je neobičnom senzualnošću inscenirao nove gradske prostore, obnovio vitalne objekte graditeljske baštine, interpolirao nove zgrade. To je mogao samo čovjek koji je neizmjerno ljubio Šibenik, čovjek koji se oduševljavao njegovim uličicama što uvijek iznova otkrivaju nove motive koje je zaneseno prenosio u svoje crtaće blokove. (...) Haroldove kuće i trgovi samo su projektne vizije emocijama pretopljene u stvarnost. I teško te njegove ambijente možemo danas prepoznati. Toliko su slični onom znanom, starom Šibeniku kao da Bilinića ovdje nikada i nije bilo. I možda se u tome i krije tajna da je taj tihi čovjek ostao u ovom gradu tako brzo zaboravljen.

Program naslovljen „Cvit u kamenu“ sastoji se od vođenja po lokalitetima u staroj, kamenoj jezgri Šibenika na kojima je Bilinić zasadio razne cvjetnice i izložbe ilustracija pjesama koje su za članove Ogranka koji pišu pjesme izradili njihove kolege koje slikaju na prvom katu Gradske knjižnice "Juraj Šižgorić" Šibenik. Tako osmišljeni sadržaji u skladu su s ciljevima i zadaćama Matice hrvatske usmjerenim na proučavanje, zaštitu i promicanje hrvatske kulturne i znanstvene baštine, organiziranje umjetničkih, znanstvenih i stručnih predavanja, izložaba i skupova,  okupljanje kulturnih djelatnika i svih onih koji su spremni ostvarivati svrhu i zadaću Matice hrvatske. Jedan je ovo od načina da se članstvo okupi i ujedini na zajedničkom zadatku, da se potakne skupni rad i ojača duh zajedništva.

Prijedlog za ilustriranje pjesama odmah je naišao na dobar odaziv pa nije bio problem u relativno kratkom roku animirati članstvo da se uključi u projekt. Prilično zahtjevan zadatak, koji, osim suradnje dvaju autora, uključuje i poštivanje određenih pravila iz područja grafičkog oblikovanja, odnosa slike i teksta, savladavanja relativno velikog formata, kaligrafije..., ilustratori su, s manje ili više uspjeha, savladali, no ono što je najveća dobrobit, ono što ostaje na kraju priče, jest osjećaj zadovoljstva učinjenim i izloženim. U programu su sudjelovali Ante Bergam Momin,  Zdenka Bilušić, Dolores Bujas, Josipa Bepa Jurat, Vesna Jurković, Višnja Juroš, Elda Kalabis Grubišić, Duška Krnić, Mirjana Labura, Milena Mujezin, Mirjana Nakić, Danica Paić,  Janja Parać, Branka Rajević, Katarina Simsig, Dinko Škevin,  Vedrana Škugor, Mladen Tabulov Truta, Edita Vlahov, Zlatomir Vujko i  Miro Vukšić.   

Zdenka Bilušić

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva