Ogranak Matice hrvatske u Šibeniku - izvješća

Predstavljanje projekta PRIPRAVCI OD DALMATINSKOG BILJA

Poseban program Ogranka Matice hrvatske u Šibeniku uz Dan biološke raznolikosti

Dana 19. svibnja u prizemlju Gradske knjižnice „Juraj Šižgorić“  predstavljen je projekt Pripravci od dalmatinskog bilja uz Dan biološke raznolikosti (22. 5.), povodom 180. obljetnice knjige Flora dalmatica Roberta Visianija. Ogranak Matice hrvatske u Šibeniku i Gradska knjižnica „Juraj Šižgorić“ Šibenik i proteklih su godina povodom Dana hrvatske knjige, Međunarodnog dana biološke raznolikosti i Dana zaštite prirode u Hrvatskoj organizirali likovne natječaje za učenike, znanstveno-popularne radionice, predavanja i izložbe. Poučeni dobrim iskustvom, nastavljamo s obilježavanjem tih značajnih datuma. Ove smo godine građane i škole pozvali da, povodom 180. obljetnice knjige Flora dalmatica Roberta Visianija, sudjeluju u projektu Pripravci od dalmatinskog bilja. Poziv je bio otvoren do 16. travnja 2022. a na njega se odazvalo šest škola iz naše županije, pet osnovnih i jedna srednja: OŠ Fausta Vrančića Šibenik, PŠ Raslina, OŠ Jurja Šižgorića Šibenik, OŠ Vidici Šibenik, OŠ Vjekoslava Kaleba Tisno, OŠ Primošten i Srednja škola Lovre Montija Knin.

Naglasak je ponovno bio na proučavanju, zaštiti i promicanju hrvatske kulturne i znanstvene baštine. Jedan od našijenaca koji je dao znatan doprinos znanstvenoj baštini svakako je Robert Visiani  (9. travnja 1800. – 4. svibnja 1878.), hrvatski liječnik i botaničar, koji je, između ostaloga, bio profesor na Sveučilištu u Padovi, u kojoj je osnovao prvi botanički vrt u Europi. Visiani je najpoznatiji po djelu Flora dalmatica, koje je doživjelo tri izdanja, prvo 1842., dakle prije sto osamdeset godina. O Visianijevoj privrženosti rodnom gradu svjedoče činjenica da je uz svoje ime često dodavao pridjevak Šibenčanin (Sibenicensis) i brojna dobročinstva što ih je učinio Šibeniku i Šibenčanima. Umro je u Padovi, a pokopan je na šibenskom groblju sv. Ane jer je u oporuci izrazio želju da, poput svog sugrađanina Fausta Vrančića, vječni počinak nađe među svojom rodbinom, prijateljima i sugrađanima. Na kamenom sarkofagu u kojemu počivaju njegovi zemni ostaci uklesano je FLORA DALMATICA.

Projekti zadatak bio je pronaći što je moguće više raznovrsnih izvornih recepata za pripravke od dalmatinskih biljaka (jela, čajeve, sokove, likere, marmelade, slatko, slastice...). Budući da se radi o istraživanju, trebalo je zapisati kazivača, imenom i prezimenom, te kratku povijest recepture, kako je do kazivača došla, primjerice: usmenom predajom, preko nekoga i slično, te datum i mjesto. Neke recepture obogaćene su ilustracijom biljke od koje se pripravak radi.

Autori triju najzanimljivijih recepata nagrađeni su. To su Hana Čorkalo i Ivan Kaleb, 3. razr., OŠ Vjekoslava  Kaleba Tisno (učiteljica: Jaka Jakovčev Turčinov) te Domagoj Živković, 3. e, Srednja škola Lovre Montija Knin (učiteljica: Vedrana Čačić). Sve škole koje su sudjelovale u natječaju također su nagrađene jer su provele zanimljiva istraživanja, a svi sudionici dobili su priznanje za sudjelovanje u projektu. Prikupljeni recepti bit će objavljeni u prigodnoj brošuri koja će biti predstavljena 25. srpnja,  na blagdan sv. Jakova, zaštitnika Šibenika.

Projekt je usmjeren na edukaciju građana s ciljem informiranja javnosti o o djelu Roberta Visianija, o vrijednosti i značenju naše znanstvene baštine, naše tradicijske enološke i gastronomske kulture, te podizanja svijesti o potrebi njihova čuvanja, spašavanju od zaborava i mogućnostima interpretacije i prezentacije. Za cilj ima i informiranje i podizanje svijesti o klimatskim promjenama i potrebi očuvanja okoliša. Ova je tema, u vrijeme posvemašnjeg otuđenja od prirode, iznimno važna i suvremena, poglavito za one najmlađe.

Zdenka Bilušić

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva