Ogranak Matice hrvatske u Šibeniku - izvješća

U Šibeniku predstavljen četvrti broj ZADARSKE SMOTRE

31. ožujka u dvorani Gradske knjižnice „Juraj Šižgorić“ Šibenik u organizaciji  Ogranka Matice hrvatske u Zadru, Ogranka Matice hrvatske u Šibeniku i Knjižnice predstavljen je broj 4 Zadarske smotre iz 2021.

Zadarska smotra, časopis za kulturu, znanost i umjetnost, izlazi tromjesečno u nakladi Ogranka Matice hrvatske u Zadru. Novi broj predstavili su prof. dr. sc. Gordana Čupković, s Odjela za kroatistiku Sveučilišta u Zadru, Zdenka Bilušić, predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Šibeniku, i dr. sc. Josip Lisac, profesor emeritus Sveučilišta u Zadru.

U vremenima u kojima društvom vlada tržišna logika, a javnim medijima spektakli, održati kontinuitet izdavanja časopisa kroz sedamdeset godišta i pritom zadržati kvalitetu, gotovo je nezamislivo. Dakle, u takvim, kulturi nesklonim vremenima, živi časopis koji za svoj ekskluzivni predmet interesa ima upravo kulturu i njenu sudbinu, kako lokalnu tako i nacionalnu, kako u domovini, tako i u dijaspori, svjedočeći o tradicionalno dobrim sponama s njom i brojnim mogućnostima za njegovanje budućih. Na stranicama Smotre može se, na čak 604 stranice, čitati tekstove autora različitih generacija i orijentacija, kritičke i esejističke napise o aktualnim temama, prijevode, istraživanja, obljetnice, studije, rasprave, eseje, drame, sjećanja, osvrte i prikaze, kronike… Kaže se obično da je časopis onakav kakvo mu je uredništvo. Ovo čine: Đuro Blažeka (Zagreb), Adnan Čirgić (Podgorica), Helena Dragić (Mostar), Katarina Ivon (Zadar), Josip Lisac (Zadar), ujedno i glavni i odgovorni urednik, Zvjezdan Strika (Augsburg), Ante Uglešić (Zadar).

U rubrici Osvrti i prikazi u tekstu Monumentalni zbornik radova posvećen Josipu Liscu autor Mate Kovačević između ostaloga kaže: "Čini mi se kako je ovaj monumentalni i voluminozni zbornik, posvećen 70. obljetnici života uglednoga hrvatskog jezikoslovca i i sveučilišnog profesora Josipa Lisca, svojom širinom pogleda, dubinom zahvata u jezična, književna i druga mnogovrsna kulturološka pitanja svojevrsna slika Liščeva rada i ugleda među kolegama, suradnicima i naraštajima studenata, koji su znatnim dijelom, zahvaljujući upravo Liščevim podukama, ozbiljnije prodirali u tajne jezika hrvatskog naroda, njegove književnosti, kulture, povijesti, identiteta, pa i cjelovitije slike njegove povijesne sudbine."

U drugom dijelu programa predavanje "Zadar — kulturni dragulj na dlanu" održao je dr. sc. Radomir Jurić, arheolog, dugogodišnji ravnatelj Arheološkog muzeja u Zadru, Predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Zadru. Bila je to virtualna šetnja uz prezentaciju s naglaskom na kulturnim znamenitostima i bogatoj povijesnoj baštini grada. Uvodno je najpoznatiji zadarski arheolog objasnio što to znači "Zadar na dlanu": - Kad se popnete  na zvonik katedrale sv. Stošije onda vidite Zadar na dlanu. - Iz tog dlana  izlaze razni spomenici: zvonici, crkve i muzeji. Vješto obuhvativši svu slojevitost naselja od željeznog do suvremenog  doba predavač je plijenio pažnju nazočnih ukazavši na iznimnu vrijednost primjerice oltarne pregrade  Sv. Nediljice ili ciborija prokunzula Grgura iz 11. st.

S nadom da se pandemiji i njenim ograničenjima nazire kraj publika je uživala u živoj riječi i zanimljivom programu.

Zdenka Bilušić

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva