Ogranak Matice hrvatske u Šibeniku - izvješća

Predstavljanje knjige Stipe Perkova RAZGOVORI (NE)UGODNI PUKA PRIMOŠTENSKOGA

U petak 2. 7. 2021. u 11:00 u dvorani Gradske knjižnice „Juraj Šižgorić“ Šibenik predstavljena je knjiga Stipe Perkova Razgovori (ne)ugodni puka primoštenskoga. Knjiga sadrži razgovore, mahom s Primoštencima, ali i drugim osobama iz javnog, vjerskog, kulturnog i političkog života, koje je don Stipe Perkov vodio za niz vjerskih časopisa koje je uređivao, a neke i pokrenuo. Knjigu, objavljenu u nakladi Ogranka Matice hrvatske u Šibeniku, predstavili su Zdenka Bilušić, uime nakladnika, dr. sc. Dijana Mikšić Labura i autor.


Jedan od zanimljivijih i vrjednijih autora izraslih iz našeg krša svakako je don Stipe Perkov. Naš Ogranak je, zajedno s Gradskom knjižnicom „Juraj Šižgorić“ Šibenik, bio sunakladnik njegovom prošlom izdanju, U znaku Jone : sjećanja, tiskanom 2018. Don Stipe Perkov cijeli je život posvetio šibenskom kraju i njegovu puku, napose Primoštenu, njegovoj povijesti, kulturi i afirmacije kulturne i vjerske samobitnosti te je, uz Ivana Pažanina, bio urednik putopisno-povijesne studije Roka Ivande "Baština izgubljene Bosiljine", u izdanju trogirskog Ogranka, nagrađene Zlatnom poveljom Matice hrvatske za 2020.


Razgovori (ne)ugodni puka primoštenskoga jesu knjiga razgovora, intervjua s Primoštencima, od kojih je većina objavljena u časopisu Vjera u kamenu, čiji je pokretač i urednik bio upravo don Stipe Perkov. Malo tko zna s toliko jednostavnosti i umijeća komunicirati sa svim ljudima, pogotovu svojim sumještanima, o temama koje su i dan danas „vruće“, a tiču se još onoga rata i poraća. Mnogi od njegovih sugovornika nisu više među nama, a kad uzmanjkaju svjedoci i kad se sve zaboravi, pojedinačno će se ionako čitati kao opće i postat će tek statistički podatak ili čak ni to. Naravno da se ove životne priče ne iscrpljuju izvanjskim događajnim elementima, nego se prelijevaju neomeđivim poljem nebrojenih osobnih duhovnih stvarnosti. U vremenima pomalo nesklonima knjizi autor se smatra obveznim nastaviti na zacrtanim putanjama u već spomenutom časopisu i, nečitateljskom vremenu usprkos, produžiti sa zalaganjem za vrijednosti u koje osobno i duboko vjeruje i svjestan je nužnosti osvješćivanja svijeta oko nas i progovaranja istine jer, kako se kod nas kaže, karta kanta. Ne samo da je vrijedno bilježenja, nego je doista nužno zabilježiti izrečeno s obzirom na dob sugovornika a svakako će doprinijeti boljem razumijevanju ne tako daleke nam povijesti. Ovo narativno klupko satkano je od lokalnog i pomalo zaboravljenog zavičajnog primoštenskog idioma i time je vrjednije i u jezičnom smislu. Sposobnost sažimanja životnih priča u formu intervjua omogućuje čitatelju doživljaj jednog specifičnog vremena i vlastite povijesti kao popudbine za budućnost. Naš Ogranak u ulozi nakladnika još je jednom odgovorio duhovnim potrebama puka u kojemu i za kojeg djeluje. (Zdenka Bilušić)



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva