Miroslava Hadžihusejnović Valašek
Urednik: Dražen Aničić
U suvremenoj literaturi nalaze se podatci o Karlu Catinelliju i njegovoj notnoj zbirci Južno slavljanske pučke pesme. Oni potječu od našeg prvog povjesničara glazbe i etnomuzikologa Franje Ksavera Kuhača koji je, prema vlastitim izjavama, poznavao Catinellijevu1 2 3 ostavštinu i koji je osnovne podatke o autoru i zbirci objavio u nekoliko svojih tekstova.
Kuhač je jedini objavio i Catinellijeve notne zapise prilagođene svojoj monumentalnoj zbirci Južno-slavljanske narodne pjesme (vidi tablicu 2). Iako je Kuhač ustanovio daje zbirka prva u Slavoniji, Hrvatskoj i „na slavenskom jugu“, nije se potrudio daju predstavi tako da bude i ostane „vidljiva“. Tijekom vremena ona se na kulturnom planu izgubila ,,u vremenu i prostoru“, a povjesničari su prepisivali podatke koje je objavio Kuhač.
Osamdesetih godina 20. stoljeća ja sam krenula u potragu za najstarijim slavonskim notama. Uz pojedinačne zapise otkrila sam dvije notne zbirke koje, iako su bile svojevremeno objavljene, ostale su neobrađene i nepoznate: notnu zbirku iz ostavštine Ignjata Alojza Brlića i notnu zbirku Karla Catinellija. Zbirke su nastale približno u isto vrijeme na susjednim područjima (Slavonski Brod i Požega) što je omogućilo predstavljanje sadržaja kao cjelovite građe. Prihvatila sam izazov: istražiti i predstaviti zbirke.
Zbirke su bile nepotpune pa je trebalo krenuti ispočetka: od nabavke rijetkih izvornih tiskanih primjeraka do široke palete dopunske građe.4 Nakon gotovo desetogodišnjih istraživanja, magistarski rad u obliku rukopisa ukoričen je i obranjen na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu 1990. godine pod naslovom: No Ini zapisi folklorne glazbe iz Slavonije od početka 19. stoljeća do Kuhačeve zbirke.
Prošlo je još trideset godina i rezultati su konačno tiskani. Taj zadatak preuzeo je Institit za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu (IEF) te 2022. objavio moju knjigu Najstarije zbirke tradicijske glazbe iz Slavonije. U analitičkoj studiji predstavljena je građa obiju slavonskih notnih zbirki iz prve polovice 19. stoljeća: Uspomene na stari Brod Ignjata Alojza Brlića (oko 1830.) i Južno slavljanske pučke pesme Karla Catinellija (1849.), a prema suvremenim standardima dopunjena je i korigirana glazbena građa u obliku notne zbirke za praktičnu uporabu s dodatkom reprint izdanja prvotiska.
Ogranak Matice hrvatske u Požegi objavljivanjem prve hrvatske tiskane notne zbirke tradicijskih pjesma iz Slavonije kao samostalnog djela omogućuje da Catinellijeva zbirka konačno postane „vidljiva“ i da se dostojno predstavi u svoj svojoj cjelovitosti i vrijednosti.
- iz predgovora autorice
Notografija: Igor Blažević
Naslovnica: Maja Gjajić
Klikni za povratak