Ogranak Matice hrvatske u Pločama - izvješća

Predavanje „Živija san u pet mista, a nisan se maka iz kuće“ autora Ive Oreškovića

Dana 26. svibnja 2023. u Narodnoj knjižnici Ploče, vrlo uspješno je održana prva tribina OMH Ploče. Bila je riječ o predavanju člana Matice hrvatske, Ive Oreškovića, o čestim promjenama imena Grada Ploča tijekom povijesti kao i o razlozima zbog kojih je do tih promjena dolazilo.  

Predavanje „Živija san u pet mista, a nisan se maka iz kuće“ nastalo je prije svega na temelju arhivističke obrade i sređivanja arhivskoga gradiva u pismohrani Grada Ploča i historiografskog znanstvenog valoriziranja spisa, fondova i zbirki, koji svjedoče o promjenama imena grada Ploča, od za sada najstarije poznatog spomena grada 6. studenoga 1387., iz vremena Dubrovačke Republike, do danas.

Davanje gradu imena Aleksandrovo u vrijeme Kraljevine SHS tj. Jugoslavije  u čast kralja Aleksandra I. Karađorđevića bilo je tek dio nastojanja onih snaga u Bosni i Hercegovini, koje su se borile za početak izgradnje luke na ušću Neretve zbog svojih vlastitih gospodarskih interesa. U tome su i uspjeli te je došlo do početka urbanističkog planiranja, koje je prekinuto Drugim svjetskim ratom.  

Talijanski fašistički ekspanzionisti (Italia Irredenta) rabe i nameću ime Porto Tolero (tal: luka za prekrcaj) što je ona u naravi tada i bila, i to sklepana za pljačku i prijevoz sirovina iz Bosne u Italiju. Bio je to dio sustavne politike fašističke Italije koja nije pobijala hrvatstvo tek običnim mjerama od zgode do zgode, već je to činila jedinstvenim planom, posežući i za mjestima na formalnom teritoriju NDH. Mjesta i sela, brda i doline, kako je naglasio dr. Orešković, nijeme su i bespomoćne; one se ne mogu buniti i neće zadati nikakvog represivnog posla, te je fašistički okupator nemilosrdno vršio prekrštavanja svih naših toponima, kao da su Talijani ovdje živjeli stoljećima, a ne isključivo mi Hrvati.

Nakon protjerivanja talijanskih fašista gradu se vraća staro ime Ploča, ali vrlo brzo je opet došlo do nove promjene. Davanje imena gradu Kardeljevo u čast jugoslavenskog komunističkog lidera, Slovenca Edvarda Kardelja, u dva navrata, bio je ekonomski i politički potez pločanskih komunista u nastojanjima da zaštite razvoj grada od prepreka koje su pred njega postavljale druge lučke sredine, posebice Split i Rijeka. 

Orešković se posebno osvrnuo na prvo preimenovanje grada iz 1952. godine, a koje je bilo uzrokovano postavljanjem jednog utjecajnog Splićanina na  mjesto saveznog ministra prometa i pomorstva. Naime, taj tada vrlo utjecajni komunist i general Vicko Krstulović, bio je strastveni zagovaratelj željezničkog povezivanja Luke Split sa neposrednim zaleđem u BiH, i to kroz tunelsku infrastrukturu, a tom bi realizacijom luka Ploče svakako izgubila svoj ekonomski smisao. Odgovarajući na ovakvu neposrednu opasnost vlastitom razvoju i zaštiti starog i prirodnog trgovačkog pravca kanjonom Neretve, Pločani su se dosjetili dati ime novom gradu po Edvardu Kardelju, Slovencu, tada puno važnijem komunističkom vlastodršcu i od samog generala Vicka Krstulovića. Koliko je to bilo uspješno svjedoči ubrzani razvoj samog grada kao i višestruko povećanje prometa kroz samu Luku Ploče.     

Na kraju svog vrlo živog, interesantnog i slajdovima popraćenog izlaganja, Ivo Orešković naglasio je da se zaključkom Skupštine općine Kardeljevo 9. kolovoza 1990. gradu konačno vratilo staro ime grada, Ploče, plural izvornog imena Ploča. 


Hrvoje Barbir Barba

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva