Ogranak Matice hrvatske u Petrinji - knjige

Ribe, paklare i rakovi Banovine

Urednik: Matija Bučar

Autori: Kata Benac, Matija Bučar, Antun Delić, Aljoša Duplić, Zdenko Franić, Željko Jambrešić, Mišel Jelić, Mladen Kučinić, Berislav Ličina, Krešo Pandžić, Šeherzada Šaini Talić, Marina Vilenica

Iz Predgovora

Ova knjiga nastala je kao plod dugogodišnje suradnje biologa i prirodoslovaca različitih specijalnosti i opredjeljenja s time da posebno treba istaknuti zoologe, jer oni određuju i nose meritum ove ‘priče’. U građu knjige utkane su spoznaje višegodišnjih promatranja i proučavanja okoliša u širem smislu te riječi pa su zato uključeni doprinosi znanstvenika i eksperata iz drugih prirodnih i društvenih znanosti koji svojim radovima dotiču ovu temu.

Pa i život običnih ljudi na ovim prostorima ostavio nam je tragove i podatke koji su ponekad dragocjeni za procjenjivanje određenih uvjeta bitnih za pojedine ekosustave. Oni su tu ‘živjeli svoj život’ kao poljoprivrednici, lovci, trgovci, ribolovci, rudari, mlinari i šumari... oni su graditelji i branitelji svojeg životnog prostora...

Povijest nam otkriva da su se naši preci bavili ribolovom, uzgajali ribe u ribnjacima, kupovali u inozemstvu mlađ rakova i jegulja radi uzgoja u potocima i jezerima, gospodarili, trgovali i na taj način prehranjivali svoje mnogobrojne članove obitelji. Pomalo je iznenađujuće što danas od toga nema više ničega na ovim prostorima osim sportskog ribolova, a zašto i zbog čega, neshvatljivo je?!

U drugom poglavlju knjige predstavljene su prirodne i geografske osobine Banovine, regije u sastavu Sisačko-moslavačke županije, području između Save i donjih tokova Une, Kupe i Gline; dijela nekadašnje Vojne krajine u Hrvatskoj sa Zrinskom gorom na jugu, koja je ispresijecana dolinama mnogobrojnih manjih vodenih tokova. Mora i oceani davno su se povukli ali oni su nam podarili brojne izvore pitke vode, potoke i rijeke u kojima obitavaju milijuni organizama od onih mikroskopskih do onih koji su dio vidljivog okoliša a to su ribe, rakovi, vodozemci, gmazovi, ptice i sisavci međusobno povezani brojnim nevidljivim nitima hranidbenih mreža i lanaca koji su temelj života našeg Planeta.

U nekoliko manjih banovinskih rijeka ‘odnekud je izronila’ dunavska potočna paklara Eudontomyzon vladykovi, vrsta stara gotovo 2 milijuna godina, živi fosil tekućica. Dičimo se sa zmijolikim stanarom, ali istovremeno i spoznajom da je ovaj prostor na kojem živimo još uvijek dio zdravog okoliša i prirode.

Pedesetak vrsta riba u banovinskim rijekama i potocima dokaz su velike bioraznolikosti koju trebamo očuvati i za generacije koje će doći poslije nas.

Različite prilagodbe tijela ribe na okoliš, različiti načini ishrane i razmnožavanja samo su neke od karakteristika koje su opisane uz svaku vrstu, što potkrepljuju izvrsne fotografije njihovih istraživača. Lokacije vrsta u rijekama označene su na kartama, kao i koordinate na kojima su uzorkovane ribe.

Tijekom proteklih desetljeća potočni rakovi su imali velike oscilacije u brojnosti populacije, što se najviše povezuje s račjom kugom. Danas je stanje populacija stabilno, što potvrđuju podaci da se potočni rakovi nalaze u gotovo svim potocima i rijekama na Banovini.  

Značajan opus u ovoj knjizi posvećen je stupnjevima zaštite pojedinih vrsta i mjerama za razvoj održivoga gospodarstva u nadi da će Banovina u dogledno vrijeme dobiti status regionalnog parka što bi otvorilo novu perspektivu za revitalizaciju gospodarstva i demografsku obnovu.

Nadamo se da će ova knjiga biti putokaz mladim generacijama za suživot s prirodom, a znanstvenicima poticaj da nastave istraživanja i pronalaze nove vrste u vrletima Banovine.

Urednik i uređivački odbor

Koautori: Marjan Gašljević, Slaven Ličina, Tihomir Kuhar

Recenzenti: Radek Šanda, Marko Ćaleta

Vizualno oblikovanje: Kuna zlatica d.o.o.

Fotografije riba: Perica Mustafić
Fotografije paklara i staništa ribe: Boris Hrašovec, Antun Delić, Matija Bučar

Ribe, paklare  i rakovi Banovine

Arhiva

Klikni za povratak