Ogranak Matice hrvatske u Opatiji - najave

Predavanje Roberta Žigulića DR. ALBIN EDER - NEUMORNI PRVOBORAC ZA LOVRAN

Srijeda, 6. travnja 2016. u 18, 30 sati u prostoru Galerije Laurus u Lovranu

slika

                     OGRANAK MATICE HRVATSKE U OPATIJI

                                         poziva Vas na predavanje

   DR. ALBIN EDER - NEUMORNI PRVOBORAC ZA LOVRAN 

                                                      Predavač:

                                  Prof. dr. sc. Roberto Žigulić

U travnju 2009. godine održan je u Lovranu znanstveni skup pod nazivom Stoljetna tradicija zdravstvenog i kupališnog turizma u Lovranu: Sto godina od objavljivanja lovranskog Lječilišnog pravilnika (1909.–2009.). Jedan od bitnih povoda za održavanje tog znanstvenog skupa bila je i sto pedeseta godišnjica rođenja liječnika dr. Albina Edera (Beč, 1859. – Lovran, 1916.) Dr. Eder utemeljitelj je lječilišta u Lovranu kao i predstojnik Lječilišnog povjerenstva, a od 1909. do svoje smrti nalazio se je na čelu uprave lječilišta. Stogodišnjica smrti jedne od najzaslužnijih osoba za razvoj Lovrana svakako je dobar povod da se još jednom rekapitulara i zainteresiranom stanovništvu prezentira njegov izniman doprinos.

Ovo znanstveno-popularno predavanje daje osvrt na životopis (Beč, Rovinj, Lovran) dr. Edera kao i na početke razvoja turizma na ovom području. Te se dvije priče krajem XIX. st u potpunosti isprepliću, promovirajuću dr. Edera u „neumornog prvoborca za Lovran“. Kao razloge dolaska u Lovran, dr. Eder u svom životopisu iz 1905. navodi povoljniju klimu i mogućnost izbjegavanja nesuglasica s časnim sestrama, bolničarkama (budući da je dr. Eder protestant), no neki njegovi kroničari smatraju da je primarni razlog vjerojatno „...blaga klima rivijere ispod Učke...“ i razvoj Opatije kao klimatskog lječilišta, gdje je uvidio i mogućnosti jednaka razvoja Lovrana te priliku za procvat vlastite liječničke prakse. Tekstovi i dokumenti koji su iza njega ostali dokazuju samoodrživu koncepciju i viziju razvoja lovranskog zaleđa sve do Učke, kao bitnog čimbenika u razvoju priobalnog područja, uz do u detalje razrađene mogućnosti Ederovih prijedloga (hotel na Učki, električna zupčana željeznica, industrija mramora u Lovranskoj dragi...).

„Malo je mjesta na zemlji, koje je priroda tako obdarila [...] kao Lovran“ napisao je čovjek za kojega su u Lovranu, u njegovo vrijeme, znali svi. Od onih najbogatijih smještenih bliže moru, do najsiromašnijih, koje je nedjeljom posjećivao u prigradu, besplatno ih lječivši a za uzvrat tražeći da ga podučavaju njihovom, čakavskom, jezik. Kako povijesna slika s godina blijedi, a s njom i istina o značajnim ljudima odlazi u zaborav, ovim  predavanjem pokušat će se barem dio te istine sačuvati za buduća lovranska pokoljenja.       



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva