Ogranak Matice hrvatske u Opatiji - izvješća

Predavanje i predstavljanje novog ALMANAHA 2022./2023. OMH u Opatiji

U Ogranku Matice hrvatske u Opatiji je 14. prosinca održan posljednji događaj ove, 2023. godine, predavanje i predstavljanje glasila ogranka.

Predavanje je održao tajnik OMH u Opatiji, Matteo Zausnig, student kemije koji je i član Hrvatske gorske službe spašavanja Stanica Zagreb i speleološkog društva Estavela iz Kastva.Tema predavanja bio je hrvatski doprinos speleološkoj akciji u Turskoj. Speleologija je sportsko-znanstvena disciplina kojoj je cilj istražiti i mapirati podzemne šupljine, odnosno speleološke objekte. Također se, osim izrađivanja speleoloških nacrta objekta, u njima mogu provoditi geološka, paleontološka, biološka, fizikalno-kemijska i mnoga druga istraživanja. Na riječkom području speleologija se počela razvijati za vrijeme talijanske uprave na području Rijeke i Kvarnera, u speleološkom ogranku društva Club Alpino Fiumano. Danas većina speleologa s područja Kvarnera djeluje u Speleološkoj udruzi Estavela sa sjedištem u Kastvu. Udruga djeluje od kraja 90-ih godina i okuplja vrlo uspješne entuzijaste željne istraživanja podzemlja.

Akcija spašavanja unesrećenog američkog speleologa iz dubine od 1040 metara jedna je od najvećih i najdubljih akcija spašavanja takvoga tipa u svijetu. U akciji spašavanja, pod imenom „Operation Deep Purple“, sudjelovalo je deset spasilačkih organizacija iz Europe i ostatka svijeta. Ova akcija predstavljala je svojevrstan izazov za sve sudionike. Predavač je vrlo profesionalno uz podosta ilustracija prikazao tijek samog spašavanja, kao i nečuvene poteškoće koje su doživljavali prilikom dolaska na ovu hvalevrijednu humanitarnu akciju.

Poslije predavanja razvila se kraća diskusija o toj interesantnoj temi, a potom je obavljeno predstavljanje Almanaha Ogranka. Ove godine se navršava kalendarsko desetljeće obnavljanja rada Ogranka u Opatiji, tako da je ovaj peti broj, ujedno i jubilarni za razdoblje 2014. – 2023. O samoj prigodi uvodno je govorio predsjednik ogranka Želimir Cvitanić. Osvrnuo se kratko na slijed povijesnih događaja oko ponovnog pokretanja ogranka. Potom je dao riječ uredniku Almanaha, Julijanu Dobriniću, prof. emeritusu Sveučilišta u Rijeci, članu predsjedništva ogranka, koji se prvo osvrnuo na koncepciju tog jubilejnog izdanja, istakavši važnost objavljivanja tiskanih materijala takvog karaktera.

Kako je rekao, u prvom dijelu je na uobičajeni način tiskan detaljan pregled održanih aktivnosti u razdoblju od 2022. -2023. godine. Potom je, uvrstivši sažetke s naslovima i autorima, prikazan sadržaj prva četiri Almanaha. Razabire se da je realizirano 69 događaja, predavanja, predstavljanja knjiga i izložbi. Time će čitatelji moći spoznati što se koliko sadržaja obradilo koje godine,  tj. moći će utvrditi činjenice u budućnosti. Od sudionika, nažalost su preminuli akademik Ante Stamać, Ljubica Štambuk, prof. i prof. dr. sc. Goran Kniewald, te član nadzornog odbora dr. sc. Igor Rožanić. Na naslovnici je latinicom i glagoljicom ponovljen naslov publikacije i aktualne razdoblje, a ispod znaka MH, jubilejno razdoblje 2014.-2023.

Almanah je podijeljen nazočnim slušateljima u auditoriju, a biti će dostavljen i knjižnicama u okruženju.

Julijan Dobrinić

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva