I ove godine Ogranak Matice hrvatske u Hrvatskoj Kostajnici poklonio se žrtvama ubijenim u susjednoj općini Majur za vrijeme Domovinskog rata. Općina Majur 15. studeni proglasila je Danom sjećanja na žrtve Domovinskog rata. Od 1991. do 1995. na području Općine Majur u sastavu koje se nalaze naselja Majur, Kostrići, Stubalj i Graboštani, ubijene su 54 nevine žrtve, od kojih su gotovo svi bili civili.
Samo 15. studenog 1991. ubijeno je 20 osoba, 5 osoba u Stublju i 15 osoba u Kostrićima. Svi su ubijeni u svojim domovima! Najmlađa žrtva imala je 2 godine, a najstarija 93 godine!
Toga dana u Kostrićima su pripadnici MUP-a SAO Krajine iz sastava za posebne namjene Kaline iz baze u Komogovini, zapovjednika Stevana Borojevića Gadafija, ušli u selo i poubijali sve stanovnike koje su zatekli, njih ukupno 15, uključujući i dvoje djece od dvije i pet godina. Opljačkali su i zapalili selo.
Želeći trajno sačuvati autentična svjedočanstva i spomen na nekadašnji život te na tragediju sela Kostrići, Jakša Raguž iz Hrvatskog instituta za povijest, objavio je knjigu Kostrići najtužnije selo u Hrvatskoj. No, na području općine Majur nalazi se i najmlađa, nedavno otkrivena, masovna grobnica u Hrvatskom Pounju u kojoj su nađena tijela četvorice Bošnjaka iz prijedorskog sela Čarakovo.
Za sve žrtve služena je sveta misa u Kostrićima u crkvici Gospe Žalosne od Kostrića, a vijence i svijeće zapalili su, uz članove obitelji stradalih, predstavnici vlasti, udruga proizašlih iz Domovinskog rata i brojni građani koji su na ovaj način pokazali da se zlo počinjeno nad nevinim žrtvama ne smije zaboraviti.
Marija Krupić
❌
◀
▶
Danijel Hrgić