Idiličnim, opustjelim, ali prelijepim predjelima Zrina, mjestašca u općini Dvor, rodnom mjestu velikana hrvatske povijesti Nikole Šubića Zrinskoga, razlijegali su se glasovi prvaka hrvatske opere i miješali s pjevom ptica okolnih šuma.
Započeo je 10. Zrin festival i trajat će do 22. lipnja. Otvaranje festivala održano je 2. lipnja u Zrinu, gdje je sve i počelo, gdje su Šubići stolovali dva stoljeća i trajno svom imenu pridodali dodatak Zrinski, gdje se krvava povijest hrvatskog naroda, nakon svih stradanja, utjelovila u ime – pobjede! Zrin festival održao se punih 10 godina, s ciljem povezivanja glazbom i kulturom svih krajeva između Une i Mure, od Slavonije do Jadrana, koje je gospodarski i kulturološki obilježila obitelj Šubić Zrinski, a u suvremenosti oživjela vrijedna i agilna – muzikologinja Valentina Badanjak Pintarić, koja je iz ljubavi prema glazbi osmislila tri festivala: Ars organi Sisciae, Zrin festival i Festival drvenih kapela.
Zrin festival ove je godine bio poseban, kako i dolikuje jubilarnom izdanju. Pod ruševnim zidinama gotičke crkve Sv. Marije Magdalene, jednog od najvrednijih spomenika toga vremena, izvedeno je skraćeno, polukoncertno izdanje kultne hrvatske opere Ivana pl. Zajca, Nikola Šubić Zrinjski. Program je započeo izvođenjem hrvatske himne, nadahnutim pozdravom i obraćanjem V. B. Pintarić i praizvedbom himne Zrin, skladatelja Alana Kljaića na tekst Željka Krznarića. Operu je izveo Hrvatski vokalni ansambl Sveti Blaž. Ansambl je osnovan 2022, a čine ga najistaknutiji hrvatski operni pjevači, prvaci zagrebačke opere te perspektivni mladi operni umjetnici. U Zrinu su pjevali Domagoj Dorotić, Ivo Gamulin, Damir Klačar, Siniša Galović, Ljubomir Puškarić, Marin Čargo, Ozren Bilušić, Ivica Čikeš, Mate Akrap i Toni Nežić, uz solistice Valentinu Fijačko Kobić, sopran, Mimu Karaula, sopran, i sjajnog klavirista Darijana Ivezića. Ansambl je osmislio projekt Nikola Šubić Zrinjski u sklopu kojeg izvode ulomke istoimene opere u manjim hrvatskim gradovima u kojima inače ne djeluju operni ansambli. Nastup u Zrinu ostat će u sjećanju kao povijesni na mjestu stradanja koje nudi novi početak.
Oduševljena publika i članovi OMH u Hrvatskoj Kostajnici, a skupilo se tristotinjak ljudi, često je pljeskom prekidala izvođače, a pristigla je iz raznih krajeva Sisačko-moslavačke županije, Pounja, Zagreba i okolice. Cilj je ovakvih manifestacijama vratiti nadu, veselje i radost ovim zaboravljenim krajevima, ali i nove mogućnosti koje bogata kulturna baština i gotovo netaknuta priroda ovih krajeva pružaju općem razvoju, osobito hrvatskog Pounja i Banovine.
Zrin festival nastavlja se u Karlovcu, Starom gradu Dubovcu, Ozlju, Hrvatskom Čuntiću, Kaštelu Zrinskih u Brodu na Kupi, Gornjem Viduševcu, Sisku, a završava u Muzeju Međimurja u Čakovcu 22. lipnja. Festival se odvija pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, brojnih donatora – gradova, općina, županija – te medija i dobrih ljudi koji su prepoznali značenje i vrijednost ovog izuzetnog projekta, tako da je ulaz na sva događanja slobodan.
Marija Krupić
❌
◀
▶
Danijel Hrgić