Ogranak Matice hrvatske u Hrvatskoj Kostajnici - izvješća

Niti duše posavske

U subotu, 20.travnja 2024. Ogranak Matice hrvatske u Hrvatskoj Kostajnici organizirao je promociju knjige Ružice Sarić-Šušnjara, Niti duše posavske. Uz suorganizatora općinu Donji Kukuruzari, promocija je održana u Domu u Prevršcu, selu u kojem većinom žive doseljenici iz Bosanske Posavine, a odazvali su se i mnogi koji žive u kostajničkom kraju. Brojne okupljene  pozdravila je Lucija Matković-Matuzović, načelnica općine Donji Kukuruzari. Promotori ove knjige su bili članovi našeg OMH: Marija Krupić, Ines Konjevod i Damir Ducić te mr Anto Knežević, suautor Enciklopedijskog rječnika Bosanske Posavine.

Autorica knjige  dr sc Ružica Sarić-Šušnjara koja je rodom iz Hasića u  Bosanskoj Posavini oslikala je  dušu posavskog  čovjeka,  progovorivši o posavskim običajima, pojedincima i događajima kojih se sama sjeća ili ih je čula kroz kazivanje majke, bake, starijih…Nitima riječi povezala je rasutu posavsku baštinu sela Gornji i Donji Hasić, rimokatoličku župu Tišina, bivšu općinu Bosanski Šamac i dijelove odžačke općine. Recenzenti ove vrijedne knjige su dr.sc. Mile Bogović, pok. biskup gospičko-senjski  te  Anto Knežević.

„U Bosanskoj Posavini u nedavnom ratu prošli su najgore Hrvati. Živjeli su stoljećima na onom području, srasli s njime, na njemu sijali, sadili i želi i odjednom prestali to činiti, jer ondje jedva da je itko od njih ostao, “ustvrdio je Bogović, a Knežević dodao da knjiga Ružice Sarić-Šušnjara podsjeća na „starinske škrinje ili čekmeze u kojima je čuvano cursko ruho i predmeti od vrijednosti: dukati i svila!“

U svom obraćanju Marija Krupić je istaknula važnost ove knjige koja mora naći mjesto u svakoj posavskoj  obitelji koja drži do svoje baštine i svoga identiteta. Stariji pamte i odlaze, ali  naraštaji koji su  rođeni kasnije moraju poznavati svoje korijene, moraju znati od kuda potječu i što su im to kao baštinu ostavili njihovi pretci iz Posavine. A baštinili su jezik, običaje, vjeru, tradicionalne moralne norme, radišnost i ponos na sebe i svoje. Upravo majka i stariji članovi obitelji su autorici pomogli u oživljavanju sjećanja na prijašnje dane koje je vrlo detaljno i objektivno opisala, ne mogavši se oteti subjektivnom pristupu pripadnosti tlu s kojeg je ponikla. U glazbenom dijelu programa nastupio je Stjepan Čivić koji je uz šargiju, tradicionalni posavski glazbeni instrument, zajedno sa svojom sestrom Marijom, otpjevao pjesmu Pastirče dragi i milo.

Marija Krupić

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva