U srijedu, 24. siječnja iz tiska je izašao Zbornik radova u čast najstarijem živućem Drinovčaninu, franjevcu i znanstveniku, fra Baziliju Pandžiću. Zbornik je naslovljen: Opera Dei revelare honorificum est (Časno je Božja djela objavljivati) - Zbornik radova u čast Baziliju Pandžiću.
Zbornik je izašao u čestitarskoj prigodi za fra Bazilijev 100. rođendan. Predstavljanje je najavljeno za nedjelju 28. siječnja 2018. u 18 sati u Osnovnoj školi Antuna Branka i Stanislava Šimića, u fra Bazilijevim rodnim Drinovcima, te početkom mjeseca veljače na Humcu.
Nakladnici su ovoga zbornika Hercegovačka franjevačka provincija Uznesenja BDM Mostar, Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru i Ogranak Matice hrvatske u Grudama. Za nakladnike se potpisuju Miljenko Šteko, Ivica Musić i Mario Bušić. Glavni urednik je Ivica Musić, a izvršni je urednik Mario Bušić. Uredništvo čine, osim već spomenutih, i Zvonimir Glavaš, Petar Majić, fra Ante Marić, Mate Penava, fra Miljenko Šteko i Srećko Tomas. Lekturu je uradila Josipa Gulić Penava, a korekturu Zdenka Leženić. Sažetke je preveo Zoran Pervan. Zbornik je grafički oblikovao Mate Penava. Izašao je u nakladi od 1000 primjeraka, a otiskala ga je tiskara Grafotisak iz Gruda. Uredništv od srca upućuje zahvalu fra Niki Leutaru, fra Branku Radošu i fra Gojku Zovki koji su potpomogli tiskanje ovoga zbornika. CIP – katalogizacija je u publikaciji Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, u Sarajevu, COBISS.BH-ID 24832774.
Predgovor je napisao fra Miljenko Šteko, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije, a uvodnik Mario Bušić.
Svojim radovima su pridonijeli kvaliteti ovoga Zbornika sljedeći sudionici kojima uredništvo iskreno i od srca zahvaljuje. Tako se u Zborniku mogu pročitati radove Srećka Tomasa i Domagoja Tomasa: Rodoslovlje drinovačkih Pandžića; zatim rad fra Andrije Nikića: Starohrvatska prezimena u Drinovcima do 1871. godine; potom Srećko Tomas piše: Obitelj fra Bazilija Pandžića u početnoj fazi njegova života; rad je fra Ante Marića s naslovom: Stjepan Pandžić fra Bazilije đak Franjevačke klasične gimnazije na Širokom Brijegu; Biskup u miru msgr. Mile Bogović svoj je rad naslovio: Hrvatski institut za povijest u Rimu – prošlost i perspektive; fra Robert Jolić zanimljivo piše pod naslovom: Dr. fra Dominik Mandić – uzor, učitelj i mentor B. Pandžića; rad na engleskom jeziku je napisao i priložio Franz Posset: What do Marko Marulić and Martin Luther have in common? Observations on the 500th anniversary of the reformation in Europe. Akademik fr. Stjepan Krasić piše: Dominikanac fra Pavao Dalmatinac kao prvijenac visokog školstva, pravne znanosti i teologije u Hrvata (XIII. st.); fra Bazilijev nećak Zvonko Pandžić doprinio je svojim radom pod naslovom: Ćirilični slovopis i hrvatski fonopis u „Besjedama“ (1616.) Mate Divkovića; a Marinka Šimić: Leksik Drvenih strojeva fra Martina Mikulića; fra Draženko Tomić: Vrijednosna i prostorna dimenzija narodnih i religijskih motiva u djelu Mirka Jurkića (1886. – 1965.); Stipan Tadić i Stipan Trogrlić naslovili su svoj rad: Progoni hrvatskog svećenstva u Istri u vrijeme talijanske vojne vlasti (1918. – 1920.); nadbiskup zadarski msgr. Želimir Puljić priložio je svoj uradak: Crkva u Albaniji dobila 38 novih blaženika – mučenika. Na kraju se nalazi i prilog fra Andrije Nikića: Podatci o prezimenima u Drinovcima do 1871. godine.
Zbornik broji 414 stranica. Oplemenjen je mnogim fotografijama.
Ovim jedinstvenim zbornikom, kao lijepim darom, uredništvo, pisci i prijatelji jednostavnom, plemenitom i umnom starcu, franjevcu i znastveniku, mnogopoštovanom ocu, našemu dragom fra Baziliju, želi sretan 100. rođendan. Neka naš slavljenik zakorači po još toliko godina s Božjim blagoslovm i dobrim zdravljem - želja od srca!
(Mario Bušić)
❌
◀
▶
Danijel Hrgić