Ogranak Matice hrvatske u Donjem Miholjcu - izvješća

Grof Ladislav Mailáth u svjetlu dnevnoga tiska – miholjački Dowton Abbey

U velikoj dvorani dvorca Mailáth predstavljena je knjiga Valenta Poslona koja govori o životu, radu i ostavštini najpoznatijeg plemića donjomiholjačkoga kraja.

Ogranak Matice hrvatske u Donjem Miholjcu izdavač je važne povijesne knjige Grof Ladislav Mailáth: ostavština i vizija razvoja Donjeg Miholjca u svjetlu dnevnog tiska. Autor je umirovljeni pravnik koji je svoje umirovljeničke dane posvetio detaljnom istraživanju grofu Ladislava Mailátha, otkrivajući dosad nepoznate detalje o obitelji s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Knjiga je predstavljena 12. travnja 2025. godine i pobudila je velika zanimanje za povijest kraja.

Posebno valja istaknuti četveročlanu delegaciju iz susjedne Mađarske koji su prisustvovali predstavljanju, a među kojima je bila i Mailáthova pranećakinja Maria Sztankovanszky sa suprugom te je dogovorena suradnja i promocija u Mađarskoj.

Promociju je knjige moderirao predsjednik Ogranka Ivan Vlahović, a uz autora je gošća bila doc.dr.sc Anamarija Lukić, urednica knjige. Kako je to istaknuo Vlahović u svom uvodnom obraćanju, knjiga je nastajala dosta dugo, od rukopisa do ukoričenja je prošlo tri godine, a prethodilo je dugotrajno istraživanje. Ona je i svojevrsni projekt Ogranka u koji su uložena znatna materijalna sredstva. Recenzenti knjige su profesori Zlata Živaković-Kerže i Damir Matanović koji su se već ranije dotaknuli teme i razdoblja u svojim historiografskima tekstovima te im je bila poseban čast i zadovoljstvo iščitavati ovu materiju. Naslovnicu potpisuje Boris Poslon.

Autor Valent Poslon najprije je upoznao prisutne sa svojim  istraživačkim radom, izvorima na kojima je nastala knjiga, a govorio je o istraživanjima po državnim arhivima Republike Hrvatske i Republike Mađarske, ističući kako su mađarski arhivi mnogo bolje digitalizirani. Arhiv grofa Mailátha je spaljen, tako da nije mogao doći do izvornih podataka, nego se koristio uglavnom izvorima iz dnevnog tiska te se u tom kontekstu treba i iščitavati knjiga. Knjiga govori o njegovom životu, životnim postignućima, važnim prijateljstvima kao što je prijateljstvo s carem Franjom Josipom I., Franjom Ferdinandom, zatim o gospodarskom razvitku, ali i njegovim vizijama i ideja kojima je obogatio miholjački kraj početkom 20. stoljeća. Najvidljiviji dio njegove ostavština je dvorac u kojem se i danas nalazi gradska uprava. Knjiga sadržajno završava Prvim svjetskim ratom koji je uzrokovao veliki preokret u Mailáthovom životnom putu, odnosno velikoj pljački i uništavanju vlastelinstva za vrijeme tzv. Miholjačke Republike te njegovim posljednjim danima u Mađarskoj.

Na pitanje moderatora profesorici Lukić što je n nju kao urednicu ostavilo snažan dojam čitanja teksta, odgovorila je da je knjiga "izuzetno važna zbog svog novog, drugačijeg pristupa, jedinstvena knjiga koja je nastala na izvorima iz tzv. 'druge ruke' – dnevnog tiska. Knjiga se čita očima tadašnjih čitatelja i čini se kao da si dio tog vremena“. Profesorica je knjigu u jednom trenutku usporedila i s popularnim serijama kao što su Dowton Abbey ili serija o kanadskom detektivu Murdochu. Knjiga je to o Donjem Miholjcu, grofu Ladislavu, ali i vremenu nazvanom „lijepa epoha“, razdoblju bez ratova.

Cjelokupnu promociju upotpunile su profesorica Silvija Ježić-Knežević, klavirska pratnja te učenica Erin Dolančić, 6. godina violine. Izvele su Dvoržakovu  Humoresku i Canzonettu Dore Pejačević. Recenzije je čitala učenica 6. razreda Tamara Grobotek koju je pripremala Maja Poslon Živković, lektorica knjige.

Na kraju predstavljanja autor je zahvalio svima na dolasku što je pozdravljeno srdačnim pljeskom. Knjiga se mogla kupiti po promotivnoj cijeni uz potpis autora.

Zrinka Jurčević



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva