Ogranak Matice hrvatske u Donjem Miholjcu - izvješća

Predstavljanje druge monografije o Donjem Miholjcu autora Stjepana Maroslavca

U organizaciji Matice hrvatske Ogranka u Donjem Miholjcu i Župe svetog Mihaela arkanđela, upriličena je promocija knjige velečasnog Stjepana Maroslavca „Donji Miholjac – njegovi stanovnici i njihov govor“. Promocija je organizirana 28. rujna 2022. godine uoči Dana grada, odnosno crkvenog goda posvećenom svetom Mihaelu, zaštitniku grada, u Pastoralnom centru Ivan Vajda.

Mješoviti crkveni zbor „Sveta Cecilija“ otvorio je promociju. Nakon njihova nastupa, moderatorica Marija Rašić pozdravila je sve okupljene građane i prisutne predstavnice i predstavnike javnog, kulturnog  i vjerskog života Donjeg Miholjca te njihove goste. Župnik Josip Antolović, kao jedan od suorganizatora, uputio je riječi domaćina. O biografiji poznatog Donjomiholjčanina i njegovoj bibliografiji  te kako je došlo do tiskanja monografije, kratko se osvrnuo  predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Donjem Miholjcu, Ivan Vlahović. Nakon toga pročitane su uvodne riječi Marina Srakića, nadbiskupa đakovačko-srijemskog u miru, kojima je čestitao autoru na knjizi te stanovnicima Donjeg Miholjca uputio poziv da rado posegnu za ovom knjigom „u kojoj će pronaći sebe ili svoje pretke, ako ne po prezimenu a ono po govoru.

Nakon drugog nastupa zbora, obratio se i sam autor te ukratko predstavio nastanak i sadržaj knjige. Ovo je druga monografija o Donjem Miholjcu i njeni počeci su u 90-tim godinama prošlog stoljeća kada je radeći kao vjeroučitelj naišao na tekst profesorice Latinke Golić (recenzentice i urednice rječničkog dijela monografije) u kojem piše o  miholjačkom govoru. Bio je to poticaj za početkom skupljanja rječničkog blaga, ali i proučavanjem demografskih i kulturoloških osobitosti rodnog mjesta. Monografija se sastoji od dva dijela. Prvi je povijesni za koji je recenziju napisao povjesničar Mihael Sučić. Taj dio započinje sažetkom iz prve monografije „Donji Miholjac kroz stoljeća“, zatim slijedi poglavlje o Šokcima i šokaštvu, o vremenima nakon izgona Turaka. Prijelaz na drugi jezični dio ostvaren je onomastičkim poglavljima o miholjačkim imenima i prezimenima. Kao uvod u velik rječnik miholjačkoga govora može se iščitati općenito o slavonskom dijalektu i štokavskoj ekavici Donjeg Miholjca. Sam autor je napravio popis riječi, napisao njihovo značenje, stavio naglaske – sve ono što sadrži rječnička natuknica. Čitatelj rječnika može si približiti „mioljački govor“. Autor je istaknuo kako u knjizi postoji jedna prazna stranica, a ona je predviđena da svaki čitatelj dopiše riječ, prezime ime karakteristično za miholjački kraj, kako se ne bi zaboravilo.  Nakon što je sadržajno predstavio knjigu zahvalio je svim sponzorima i posebno OMHDM-u na omogućavanju tiskanja monografije.

Velečasni Stjepan Maroslavac, rođeni je Donjomiholjčanin i uz svoju svećeničku službu vrijedan je istražitelj i čuvar svoga kraja. Autor je značajnih monografija  u kojima iznosi zanimljive podatke o zvonima i orguljama naše biskupije, potom liturgijskog izdanja kao što je Litanarij. Na pitanje o budućim projektima odgovorio je da ima pripremljene tri monografije s temama o liturgijskom zlatu i srebru, liturgijskom ruhu te crkvenim pečatima i administraciji. Hoće li te monografije biti i ukoričene, za sada je prepušteno budućnosti.

Promocija knjige završena je nastupom crkvenog zbora. Autorova invokacija je ključ za čitanje ove vrijedne knjige: „Skupljenu građu stavio sam u ovo djelce da se mioljački govor, mioljačka uobičajena imena i starosjedilačka prezimena s nadimcima, stari nazivi ulica i dijelovi atara otmu od zaborava.“ Na kraju promocije posjetitelji su mogli kupiti knjigu i dobiti autorovu posvetu.

Zrinka Jurčević

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva