Ogranak Matice hrvatske u Donjem Miholjcu - izvješća

Predavanje o Vjekoslavu Henglu, osječkom gradonačelniku s početka 20. stoljeća

Od četiriju varoši do urbanog Osijeka

„Važno je cijeniti i ne zaboraviti nečiji trud, rad i ulaganje“ riječi su kojima je započela predavanje doc.dr.sc Anamarija Lukić, autorica knjige Osijek gradonačelnika Vjekoslava Hengla (1920. – 1934.). Knjiga je nastala kao potreba da se zabilježi dio lokalne/zavičajne povijesti, ali i oda svojevrsno priznanje osobi koja je je uveliko doprinijela urbanizaciji Osijeka.

Svoje predavanje započela je iznoseći kratak životopis Vjekoslava Hengla. Rođen je 1875. u Donjem Miholjcu gdje je završio osnovnu školu. Gimnaziju je završio u Osijeku, a pravo u Beču. Hengl je 14 godina (uz jedan kraći prekid) bio gradonačelnik Osijeka. Kao što autorica ističe, vrlo teško je dolazila do autentičnih podataka iz njegova života. U jednom spomenaru/leksikonu naišla je na zanimljivu rečenicu. Naime, postavljeno je pitanje što smatra životnim neuspjehom. Njegov odgovor je bio da je životni neuspjeh „ne moći ostvariti svoje ciljeve“. Može se reći da je ta misao bila njegova nit vodilja. Osijek je prije njegova gradonačelničkog mandata bio grad koji se sastojao od četiriju jezgri, ograđene bedemima. Vrlo teško se dolazilo s jednog kraja na drugi, nije bilo električne struje, slaba vodovodna mreža. Početkom 20. stoljeća u vrlo burnim političkim okolnostima, Hengl je izabran za gradonačelnika.  Od 1920. počinje tzv. era Hengl. Svojim napornim radom, trudom političkom spretnošću od Osijeka je napravio urbani grad. Tražio je dopuštenje za rušenje gradskih bedema kako bi se izgradile stambene i javne zgrade, uveo je elektrifikaciju, prvi tramvaj, uredio vodovodnu mrežu.  Budući da je bio i pravnik i javni bilježnik, morao je izabrati dužnost kojom se želi baviti te je 1934. godine odstupio s mjesta gradonačelnika.

Knjiga je nastala iz dizertacije „Vjekoslav Hengl – urbana politika i gradska vlast u Osijeku, 1920. – 1934.“ koju je autorica obranila pod mentorstvom prof.dr.sc. Ive Banca. Iako je diplomirani teolog, ljubav prema povijesti odvela ju je u povijesno proučavanje itekako važne osobe nekadašnjeg Osijeka. O samoj knjizi govorio je i dipl. oec. Vladimir Ham, predsjednik Njemačke narodnosne zajednice – Zemaljske udruge Podunavskih Švaba u Osijeku. Naglasio je kako je između ostalog želio ukazati na važnost djelovanja pripadnika njemačke zajednice nekada i sada.

 Nakon nekoliko pitanja publike, Ivan Vlahović, predsjednik OMH-a u Donjem Miholjcu, zahvalio je predavačima i publici te pozvao na kupnju knjige.

Zrinka Jurčević

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva