Ogranak Matice hrvatske u Čitluku - izvješća

Noć muzeja – Bogat cjelovečernji kulturni program u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Čitluku

"Kreni!" roman Anite Martinac predstavljen je u Staroj crkvi sv. Blaža u Gradnićima u petak 31. siječnja 2025. na na prvu večer trodnevnice sv. Blažu, te u sklopu Noći Muzeja. Riječ je o romanu povjesnici, objavljenom povodom 35. obljetnice obnoviteljskog rada Matice hrvatske Čitluk, i o 1100. obljetnici Hrvatskog Kraljevstva, pisanom po istinitom događaju s posebnom posvetom poginulim braniteljima u Lipanjskim zorama 1992. godine, Južno bojište.

O knjizi su govorili glavni urednik Andrija Stojić, predsjednik OMH u Čitluku kojemu je ovo 373. naslov u bogatom nakladništvu te autorica Anita Martinac.

Andrija Stojić tom je prigodom spomenu čvrstu dokumentacijsku podlogu romana, ­čiji su dijelovi već ranije izvedeni prilikom obilježavanja 30. obljetnice Lipanjske zore kada su autorica i glumac Robert Kurbaša dijelove romana čitali u dramskom dijelu programa. Na kraju knjige nalaze se biografije poginulih branitelja. Upravo 31. sijelnja bio bi rođendan Dragana Luburića, našeg Brotnjaka, koji je poginuo 7. lipnja. 1992. u Ševaš Njivama, prvi poginuli bojovnik u prelazu preko Neretve. "Roman koji će podupirati svi oni kojima je Hrvatska na srcu, riječ je oromanu koja je pošten i istinit, ali ne i nepristrana" rekao je Stojić.

Zahvalivši organizatoru i nakladniku autorica se prisjetila početka Lipanjskih zora 1992. godine u kojima je i sama sudjelovala. Ovom prilikom pročitala je dva ulomka iz romana te ispričala osobne dojmove s kontaktima obiteljima koje su izgubile svoje najmilije.

 "(Roman „Kreni“) ... Podijeljen je u tri cjeline. Ona koja je meni najvažnija je dodatak na kraju romana, gdje sam napisala pojedinačno biografije s fotografijama svih 67 poginulih branitelja u ovoj operaciji. Željela sam i na ovaj način da ostane trajni spomen na njih. 67 imena se spominje u tekstu. Centralni dio teksta je upravo taj dramatizirani dio koji je javnost imala priliku već upoznati na obilježavanju 30. obljetnice Lipanjskih zora, a prvi dio i posljednji dio je sadašnje vrijeme, jedna poruka o zaboravu, ne čuvanju naše baštine i na koncu pitanje koje postavljam svima i želim da čitatelj postavi sebi to pitanje dok bude čitao: Zaboravljamo li mi naše heroje?" poručila je Anita Martinac.

U glazbenom dijelu programa nastupili su učenici Osnovne glazbene škole Brotnjo, Jakov Vučić, gitara i Nikola Krasić, harmonika. Okupljene je pozdravio  župnik sv. Blaža fra Nikola Rosančić.

"Ne smijemo zaboraviti hrabrost naših branitelja u Domovinskom ratu. Ne smijemo zaboraviti prošlost ove župe, svih vjernika, svih svećenika koji su djelovali u prijašnjim stoljećima i koji nas uče kako možemo živjeti prave kršćanske i domoljubne vrijednosti u vremenu u kojem živimo. Naši muzeji, naše starine koje ovdje imamo imaju u sebi jednu priču koja priča o životu kako je to prije bilo i trebamo se naučiti slušati tu priču kako bi je mogli prenijeti u svoj život. Moja želja je da predstavljanje ove knjige i obilazak starina budu duhovno bogaćenje naše duše koje neka se pretače u naše svakodnevno djelovanje" kazao je fra Nikola pozvavši sve na razgledanje Etnografskog muzeja, Vinskog podruma  i prigodno druženje uz čašicu razgovora.

Andrija Stojić



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva