Ogranak Matice hrvatske u Čitluku - izvješća

Predstavljanje knjige i izložba u sklopu Uskrsa s Maticom

Tradicionalna kulturno-duhovna manifestacija Ogranka MH u Čitluku Uskrs s Maticom u Brotnju otvorena je 23. ožujka u staroj crkvi sv. Blaža u Gradnićima (Čitluk) predstavljanjem nove zbirke pjesama Zdravka Nikića Krik s križa i izložbom reljefa u drvu pod naslovom Sinergija u ljubavi Branka Ivankovića Mite.

Nikićevu knjigu predstavili su sveučilišni profesor iz Mostara i književnik Antun Lučić, predsjednik Društva hrvatskih književnika Herceg-Bosne Ivan Baković, a program je vodio predsjednik Ogranka MH u Čitluku Andrija Stojić.

Baković je rekao da je knjiga neka vrsta autorove ispovijedi Bogu „koja čitatelju (željnu takve okrjepe) nudi na čitanje, prosudbu, pa i potporu, jer veli u pjesmi Pjesnikov poziv: ‘nije pjesnik odrpanac / sa šeširom i sa bradom / već je pjesnik glas Svevišnjeg / koji ljudska srca puni nadom’.“ U drugom dijelu knjige Promišljanja i putokazi autor analizira suvremene pojave i devijacije u društvu.

Antun Lučić pojasnio je semantiku nekih Nikićevih pjesama i njihov grafički izgled. Nazvavši ih vretenastim pjesmama, govorio je o „kriku s križa“. Drugi dio zbirke protkan je riječju krik koji je i tajna, i zbor, i doziv, i milost… Zbirka je usidrena u ciklusu pjesama Krik s križa oko kojega kruže druge pjesme. Pasija koju provodi Nikić duboka je, alegorična, subjektivna.

O Branku Ivankoviću Miti i izloženim reljefima Stojić je istaknuo da je to umjetnikova prva tematska izložba, reljefa rađenih u drvu, oraha zasađena 1905. Velik je dio reljefa za izložbu izradio u korizmi 2024. Izložbu čine 33 Tau-križa s različitim motivima. Izloženi su samo neki od tih križeva, koji mogu biti paradigma, kako i svi u svojim srcima i u okrilju svojih obitelji mogu potvrditi, ojačati ili pokušati na svoj način osmisliti te kršćanske simbole kao najljepši ukras s najsnažnijom porukom u Velikom tjednu. „Prepoznatljiv u razradi, autor produbljuje intenzitet vjerničkog zanosa svakim udarom dlijeta i izradom simbola, figure pojedinačno ili sakralnih objekata koji su nastali zagovorima pojedinaca ili skupine. Izložba otkriva bogatstvo narodnih i vjerskih elemenata utkanih u tradiciju koja vjekovima obilježava život skromnih katoličkih žitelja u Herceg-Bosni“, dodao je Stojić.

U glazbenome dijelu programa sudjelovali su učenici Osnovne glazbene škole Brotnjo Čitluk Anđela Stojić i Mihael Blažević izvedbama na glasoviru i gitari. 

Andrija Stojić



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva