Ogranak Matice hrvatske u Čitluku - izvješća

Književna večer Zdravka Nikića

U sklopu kulturno-zabavne manifestacije Dani sv. Ivana, 21. lipnja 2023. u Domu kulture u Donjim Hamzićima, općina Čitluk upriličena je književna večer Zdravka Nikića na kojoj su predstavljena dva djela ovoga autora – roman „Sime života vičnoga: Zapisi Stipana Trnovca“ i nova zbirka pjesama „Oružje moje duše“.

Knjige su predstavili pjesnik Ilija Fofić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Čitluku, Andrija Stojić i sam autor Zdravko Nikić, dugogodišnji pomoćnik direktora Federalne novinske agencije Fena. Ova najnovija, kao i sve ostale knjige Zdravka Nikića izdanja su OMH u Čitluku.

Nazočne je u ime udruge „Mlada snaga Hamzići“, koja je uz OMH u Čitluku, organizator ove manifestacije, pozdravio predsjednik te udruge Josip Šaravanja, a zatim je Stojić predstavio autora i predstavljača zbirke pjesama „Oružje moje duše“ književnika Fofića. Istaknuo je dugogodišnju plodonosnu suradnju Matice s autorom te pozvao predstavljače da publiku upoznaju s ovim Nikićevim djelima.

Govoreći o zbirci pjesama „Oružje moje duše“, Fofić je kazao kako se zbirka sastoji iz pet poglavlja: Vjera, Obitelj, Ljubav, I te Domovina, a onda pročitao pet pjesama, po jednu iz svakoga poglavlja.

„Pjesnik Zdravko Nikić u svojim pjesmama i razmišljanjima u ovoj zbirci prenosi ... cijeli svoj bitak. U poglavlju Obitelj, pjesnik piše i razmišlja ponajviše o liku majke. Te pjesme odišu posebnom ljepotom, zahvalnošću za darovani život, za svu muku tegonoga života, a ono što je najbitnije, u ovome poglavlju jest sigurnost odrastanja i odgoja u obitelji, a ta se sigurnost najljepše osjeti u stihovima „i bija si naša stožina/uvik ti/oči ljubavlju gorile/usne mudre riči zborile.“ Život pjesnika svojevrsna je borba sa samim sobom. To je ona duhovna borba koja nas uvijek dovodi do Kristova križa, do potpunoga spokoja i mira. Na samome kraju želim još dodati kako ova Nikićeva zbirka obiluje dobrim dijelom povijesnim zbiljama, prožeta je jednom posebnom pjesničkom estetikom i lijepim pjesničkim izričajem. Onome tko želi upoznati i prepoznati znakove vremena u kojemu živimo, kako su živjeli naši predci na ovoj hrvatskoj grudi, koje su to trajne vrijednosti (vjera, ljubav, obitelj i domovina) ova će zbirka pružiti to zadovoljstvo“, kazao je Fofić.

O romanu „Sime života vičnoga…“ govorili su Andrija Stojić i autor Nikić. Stojić je naglasio njegovu svevremenost ističući kako se pišući o malim mjestima može postići univerzalnost.

„Kao i prema svemu drugome, tako i prema kraju u kojem si rođen i odrastao možeš se odnositi na različite načine. Slaviti ga i drugome ga nametati, mrziti ga i pokušati se ukorijeniti negdje drugdje, lutati svijetom, ali mu se ponovno vraćati... Čini mi se da se ljudi najviše drže ovog zadnjeg. Nakon što sve vidiš shvatiš da ti je ipak mjesto tu, jer se ti i to podneblje najbolje razumijete."
Kad uzmete ovu knjigu i krenete ju čitati, povijest s krša počinje se raspletati pred našim očima. Pisac poput grčkog rapsoda prebire po žicama svoga književnog glazbala i na primjeru malog kraja priča nam o cjelokupnoj duši hercegovačkog krša. Jezično, ova knjiga je svojevrsni etnolingvistički dokument, prepuna lokalne leksike koja pršti i šušti od života. Nizovi su to cijeli od manje poznatih riječi, pojedine vjerojatno nisu nikad ranije ispisivane u književnosti i to je posebna vrijednost. Naročito jer se jasno osjeti i čuje kako se ovim jezičnim osvježenjima nije smišljeno težilo, već su rezultat bavljenja živim govorom.
Ovo su samo neki od slojeva, formalnih aspekata i inovativnosti ove knjige. A kada bi se sve i pobrojalo, to opet, naravno, ne bi bilo dovoljno da objasni nesvakidašnju i neobičnu ljepotu Nikićeva svijeta. A zapravo možda i nije neophodno objašnjavati, treba se jednostavno prepustiti ovoj velikoj književnosti. Ovakve knjige ne izlaze baš svaki dan“, kazao je Stojić.

Autor je ukratko kazao kako je nastajao roman i što je njime obuhvaćeno, a zatim pročitao jedan ulomak pisan na ikavici. Istaknuo je komponentu duhovnosti u svojim djelima, zahvalio svima na ovome predivnom druženju te najavio nova djela – zbirku pjesama "Krik s križa" i roman "Sime Sotoninih sinova i sluga", svojevrsni nastavak na roman Sime života vičnoga.

U glazbenome dijelu programa nastupili su učenici Osnovne glazbene škole Brotnjo, Odjel Čerin: Boris Prusina (harmonika) te Ilija Puljić i Danijel Prusina (gitara).

Među uzvanicima su bili načelnik ćutlućke općine Marin Radišić i dugogodišnju međugorski župnik, trenutno vikar u Čerinu fra Marinko Šakota.

 Andrija Stojić

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva