Ogranak Matice hrvatske u Čitluku - izvješća

Knjiga „Krijesnice“ predstavljena u Posušju

Nastavlja se humanitarni rad Ogranka Matice hrvatske u Čitluku na pomoći osobama s invaliditetom i njihovih prava te promocija struke edukacijskih rehabilitatora

Promocija knjige „Krijesnice“, knjige koja je skup ukupno 91 priče čiji su autori osobe s invaliditetom, njihovi roditelji, obitelji i stručnjaci koji im pomažu u svakodnevnoj borbi za napredak predstavljena je u nedjelju, 27. veljače u kinodvorani Posušje. Knjiga koja je pokrenuta u jeku pandemije korona virusa, u proljeće 2020. godine, već nakon godinu dana bila je u koricama. Prvi put predstavljena prošle godine, a Posušju je ove nedjelje upriličeno njezino šesnaesto predstavljanje. Knjigu su predstavili Andrija Stojić ispred Matice hrvatske ogranak Čitluk u čijoj je nakladi knjiga izašla kao 322 izdanje Matice i Antea Bagarić ispred uredništva knjige.

Knjiga „Krijesnice“ nastala je prema ideji Marije Zorke Vasilj, studentice edukacijske rehabilitacije s Fakulteta prirodoslovno – matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru. Ideju su podržale njezinih drugih šest kolegica studentica: Marina Papić, Andrea Soldo, Iva – Ines Pavlović, Antea Bagarić, Anđelka Franjičić i Azra Grizović. „Prva vrata na koja smo pokucali s idejom knjige su nam se zatvorila, onda smo samostalno krenule u prikupljanje sponzora i doista naišle na mnoga otvorena vrata. Knjiga je završena prošle godine u ožujku, s promocijama s krenuli odmah u travnju i sada nas čeka još nekoliko promocija jer, hvala Bogu, s knjigama smo pri kraju“, kazala je za naš radio Anđelka Franjičić, jedna od urednica knjige. Istaknula je najvažniji cilj knjige:  osobe s invaliditetom i njihovih prava i ali i promociju njihove struke edukacijskih rehabilitatora.

O samom nazivu Knjige, Anđelka je za naš radio komentirala da je to možda bio najteži dio posla: što je zvučno, što se slaže s temom knjige? „Ideja je naše Matee Visković. Dugo smo o nazivu razmišljale. Onda je Matea jednu večer predložila ime i objašnjenje imena. Naime, kada sanjate da krijesnice lete oko vas, otkrit ćete nešto važno. I to je bilo to. To je bilo ono što nama treba. Ova knjiga je zapravo mnoštvo tih krijesnica koje lete oko nas i otkrivaju nešto važno, a to je empatija, razumjevanje, prihvaćanje koje u našem društvu nisu zastupljenje. Puni smo predrasuda, diskriminacije, ružnih pogleda, sažaljenja, a to je ono što nam ne treba. Krijesnice trebaju letjeti i rasvjetljavati puteve razmjevanja, empatije i prihvaćanja različitosti“, kazala je Anđelka Franjičić za naš radio.

Knjiga je to od 91 priče čiji su autori roditelji, braća sestre, susjedi, stručnjaci koji rade s osobama s invaliditetom. Autori su s područja Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije.

Također, kroz knjigu se protežu crteži djece s poteškoćama u razvoju iz raznih centara s područja Hercegovine. „Vrlo je važno spomenuti da knjiga ima i bonton ponašanja prema osobama s invaliditetom i kazalo pojmova. Znači, neke bitne stvari i pojmovi koje je potrebno iskorijeniti iz našeg društva. To nisu downovci, retardirani, hendikepirani, nisu posebne potrebe i svi drugi nazivi koje često susrećemo u društvu. To su prije svega osobe i djeca. Malo proučimo i osvjestimo se kako im pomoći, obratiti im se i općenito ophoditi se prema njima“, istaknula je Anđelka za naš radio.

Knjiga „Krijesnice“ postoji i u audio zapisu koji je dostupan na you tubu kanalu od početka veljače ove godine. „Ideja o audio zapisu se javila par dana nakon ideje same knjige. Ideja je to naše Azre Grizović. Namjenjena je slabovidnim i slijepim osobama i svima onima koji imaju motoričke poteškoće i zbog njih ne mogu knjigu držati u rukama. Nismo željeli da knjiga bude njima nedostupna i htjeli smo poduzeti nešto i po tom pitanju. Mislim da smo prvi na ovim područjima koji su napravili knjigu i u audio zapisu. Robert Pehar ispred Hrvatskog narodnog kazališta Mostar je sedam mjeseci snimao u studiju radiopostaje Mir Međugorje i sada imamo ukupno sedam sati materijala cijele knjige u audio zapisu“, istaknula je Anđelka.

Sav prihod od prodaje knjige „Krijesnice“ je humanitarnog karaktera. „Prihod od prodaje ide za pomoć i podršku osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju. Već smo donirali oko 20 000 maraka za različite potrebe“, istaknula je Anđelka i dodala da su uspjeli doprijeti do ljudi što ima je bio i početni cilj. „Tako je na primjer jedna obitelj iz Livna koja ima bazen, taj svoj bazen stavila na raspolaganje svim obiteljima osoba s invaliditetom da ga koriste za terapijske svrhe. Jedna tvrtka baš iz Posušja je zaposlila slabovidnu osobo u svom poduzeću. I to su efekti koje smo htjeli: da ih uključimo u društvo, da budu viđeni, da ih negledamo sa saželjenjem i osudama jer oni su osobe kao i mi ostali. Imaju potencijal, ami im samo trebamo dopustiti da to pokažu“, zaključila je Anđelka Franjičić za naš radio.

Andrija Stojić, predsjednik Matice hrvatske ogranka Čitluk zajedno s urednicima knjige već skoro godinu dana predstavlja knjigu. Predstavljanje u Posušju je njegovo četrnaesto predstavljanje knjige „Krijesnice“. „Zahvala prije svega ide ovim mladim djevojkama, studenticama na ovom radu na knjizi. Njihov je to humanitarni rad na području inkluzije gdje su pokušale na lijep i suptilan način kroz ovu knjigu, koja je satkana od puno emocija, prikazati ono što bi bila zadaća svih nas. Da su djeca s poteškoćama u razvoju dio zajednice, samo su po nečemu drugačiji. I oni imaju isto htijenje, razdraganost i želju, samo to pokazuju na drugi način. Svi mi trebamo pružiti ruku i pripomoći im u njihovom radosnom putu kroz život. Pripomoći im da im životni hod bude puno lakši. U ime nakladnika mogu reći da je knjiga jedno veliko humanitarno djelo“, kazao je Andrija Stojić, predsjednik Matice hrvatske ogranak Čitluk.

Program predstavljanja knjige u Posušju vodila je upravo Anđelka Franjičić, a na večeri predstavljanja zapjevao je vokalno – instrumentalni sastav Eterno iz Posušja.

Zaključit ćemo riječima Maje Smolić, edukacijskog rehabilitatora i recenzenta knjige: „Ako ste ikada prilikom susreta s osobom s invaliditetom ostali bez riječi ili ste ih pak sažalijevali u sebi ili na glas, ili možda čak okrenuli glavu na drugu stranu jer se niste mogli nositi s trenutkom i situacijom u kojoj ste se zatekli, ova knjiga je prilika da njima i sebi date drugu priliku“.

Tekst: Zdravka Pišković, Radio postaja Posušje
Fotografije: Zdravka Soldo



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva