Ogranak Matice hrvatske u Čitluku - izvješća

Predstavljanje knjiga Maria Pušića TRAGEDIJA SRETNIČKIH SVATOVA i Ljube Planinića BOG S TOBOM

U nedjelju, 7. veljače održana je promocija romana Tragedija sretničkih svatova, autora Maria Pušića te knjige don Ljube Planinića Bog s tobom – Tebi na dar 1. Promocija je održana u prepunoj dvorani Svadbenog salona „Afrodita“ na Sretnicama.

Program ovog kulturnog događaja predvodio je profesor Andrija Stojić, predsjednik Matice hrvatske u Čitluku, koji je i nakladnik ovog povijesnog romana.

Na samom početku večeri, nazočni su se prisjetili svih stradalih u sretničkoj tragediji. Imena i prezimena 29 stradalih, pročitala je Marija Marić - praunuka mladine sestre, Mare Marić r. Sušac.

Pozdravnu riječ uputio je don Ljubo Planinić. On se u ime župe zahvalio svima koji su sudjelovali u organizaciji promocije romana.

Kako je ovaj događaj velik za malu, kruševsku župu, program su ovom prigodom uveličali članovi „HKUD-a Kruševo“ s pjesmom ženskog bećarca.

Kao predstavljačica, recenzentica i urednica romana, književnica Anita Martinac govorila je o važnosti teme romana i značaju bilježenja ovakvih događaja za sve Hrvate Hercegovine. Obratila je pozornost na ovaj roman i rado pomogla mladom autoru da se Tragedija sretničkih svatova objavi i čita te na taj način, sačuva svaki spomen na bolnu, svatovsku noć.

Bez istinskog poznavatelja ovog stvarnog, tragičnog događaja, uspjeh promocije bio bi upitan, a ni roman ne bi bio kvalitetan i sadržajan. Temu je već ranije detaljno istraživao profesor Ivan Kordić. Objavio je članak o sretničkoj tragediji u zborniku radova o don Anti Romiću. Čim je doznao da se roman piše, pozdravio je rad i rado prihvatio biti predstavljač na promociji.

Poslije govora profesora Ivana Kordića, uslijedila je glazbena točka klape „Concordije“ iz Međugorja. Pjevali su duhovnu pjesmu: „Tebe tražim Bože moj“.

Sretnički svatovi su povezani s Brotnjom. Sretnice mentalitetom gravitiraju Brotnju. Iz Brotnja – Gorje Blatnice je mlada Jela iz sretničkih svatova. Pišući roman, župa Kruševo zatražila je da Matica hrvatska Čitluk bude nakladnik romana. Predsjednik Andrija Stojić ponudu je rado prihvatio, organizirao,  u jednim segmentu i financijski podržao.  Uputio je nekoliko riječi prisutnima i zaželio uspješan daljnji stvaralački rad mladom autoru.

Pisac romana, Mario Pušić govorio je o nastajanju romana. Prisjetio se dana još iz vremena osnovne škole, kada se rađa ljubav prema pisanju i čitanju, a plod svega toga, upravo je roman naslova Tragedija sretničkih svatova.

Poslije autorovog govora, nastupila je klapa „Studenac“ iz Kruševa. Pjevali su svjetovnu pjesmu Dobra večer uzorita.

Običaj je da se na predstavljanju knjiga, romana, drama, poema, pjesama pročita ulomak. S razlogom, nekoliko redaka iz romana pročitala je studentica  Matea Ćavar.

Poslije pročitanog ulomka za pozornicom je zablistao mladi guslar. Nadaleko poznata pjesma Mirka Leske je ostavila pokoljenjima u baštinu zapisan i otpjevan na guslama događaj sretničke tragedije. Tek kad su vidjeli da u pjesmi nema ništa o podmetnutom požaru nego žeravici i opušku koji je propao u prizemlje, dopustili su da Mirko pjesmu odgusli. Sumnja je bila i ostala da su požar u prizemlju svatovske kuće podmetnuli žandari iz Čitluka.  Pjesmu je uz gusle otpjevao mladi guslar Ivan Šarac,  narodni umjetnik i svestrani glazbenik, promicatelj hercegovačke glazbene tradicije, virtuoz na hercegovačkim glazbalima, pjevač koji se ističe blistavošću i tehničkim majstorstvom izvedbi.

Moderator programa, profesor Andrija Stojić se na koncu osvrnuo i na drugu knjigu don Ljube Planinića Bog s tobom – tebi na dar 1, istu  predstavio , te između ostalog kazao: „U kratkim duhovnim poticajima, autor na specifičan  i originalan način obrađuje, meditira kroz 50. (pedeset) kratkih ponaosob različitih tema, kao nositelji određenih radnji, ideja i pogleda na svijet, određenih odnosa prema Bogu, čovjeku i svijetu koji ih / koji nas, okružuje. Svaki naslov, svaka poruka sam po sebi zahtijeva mnoge odgovore i kao takva podnosi više tumačenja. To je znanje koje dolazi iznutra, osjećaj vrijednosti i privrženosti ka bratu, čovjeku... Mnoštvo sam još pročitao u don Ljubinoj knjizi koje bih mogao navesti kao primjer, ali, to bi premašilo okvire mog udjela u ovoj knjizi. Zato vas prepuštam užitku čitanja koji će Vam pomoći da sve  ostalo, nespomenuto, pronađete – i zaključak donesete sami.“

A na samom vrhuncu promocije romana, obratio se župnik, don Ljubo Planinić te zahvalio svima što su se odazvali i rado pohrlili organizaciji ovog kulturnog događaja.

Može se zaključiti da je ostao snažan utisak na sve prisutne jer tko se god spomene sretničke tragedije, u njemu ostaje bolan opip, nešto nepojmljivo… žalost. Roman „Tragedija sretničkih svatova“ sačuvao je svaki spomen na ovu povijesnu, tešku svatovsku noć, u kojoj je stradalo 29 osoba.

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva