Ogranak Matice hrvatske u Čabru - izvješća

Obilježavanje 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva (925.-2025.) u Čabru

Na Spomen-dan pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, 30. travnja, i Dan Ogranka Matice hrvatske u Čabru, obilježili smo 1100. obljetnicu hrvatskoga kraljevstva.

Program obilježavanja započeo je izdavanjem prigodnog kalendara za 2025. godinu pod nazivom Povijesne iskrice čabarskoga kraja – 1100. obljetnica Hrvatskoga Kraljevstva (925.-2025.). Na 12 stranica, kroz slike i riječi, opisano je obilježavanje tisućite godišnjice Hrvatskog kraljevstva te podizanje spomenika rodoljubnom pučanstvu Čabra i okolice—spomenika prvom hrvatskom kralju Tomislavu, postavljenog 5. srpnja 1925. godine. Danas na to podsjeća kip lava u centru Čabra.

U 11 sati, zajedno s Podružnicom branitelja Kluba 138. brigade HV „Goranski risovi“, pripadnicima policije i ostalim postrojbama HV-a grada Čabra, podigli smo hrvatski barjak na jarbol kod spomen-križa na Tropetarskoj stijeni iznad Čabra. Sve se odvijalo pod geslom: „Navik on živi ki zgine pošteno“, kao trajno sjećanje na njihovo mučeništvo i na sve one koji su pali za hrvatsku domovinu.

U 18 sati, u Gradskoj vijećnici u Čabru, održano je predavanje prof. dr. sc. Željka Bartulovića "Kralj Tomislav i 1100. obljetnica Hrvatskoga kraljevstva“. Ovo predavanje nije samo pružilo uvid u početke hrvatske državnosti, već je i naglasilo važnost 1100. obljetnice uspostave Hrvatskog Kraljevstva, simbolizirajući dugotrajan i značajan razvoj hrvatske nacije i njezine kulturne baštine.

Nakon toga, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Čabru, Ivan Janeš, uručio je nagrade i priznanja najboljim mladim pjesnicima na Natječaju „Damača rejč 2024.“:

  • Franka Kovač: Spumad v Smrejčju, PŠ Tršće (I.-IV. r.), mentorica: Josipa Kovač
  • Lara Radošević: Cvejtek, PŠ Tršće (V.-VIII. r.), mentorica: Ingrid Žorž
  • Nika Peršić: Zimska bajka, Srednja škola Čabar, mentorica: Danijela Peršić

Na završetku svečanosti, gradonačelnik Čabra, Antonio Dražović, otkrio je prigodnu spomen-ploču na Trgu kralja Tomislava, u organizaciji Ogranka Matice hrvatske Čabar i Družbe Braća hrvatskog zmaja – Zmajski stol u Rijeci.

Ivan Janeš
foto: Andrija Wolf

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva