Ogranak Matice hrvatske u Boki kotorskoj - izvješća

U Boki kotorskoj predstavljeno višestruko nagrađeno izdanje OMH u Dubrovniku

Ogranak MH u Boki kotorskoj 21. prosinca 2022. organizirao je u galerijskom prostoru Pomorskog muzeja predstavljanje knjige Mare Marić Otok na kojem cvjetaju limuni – vrtovi nadvojvode Maksimilijana Habsburškog na otoku Lokrumu. Izdavači knjige su OMH u Dubrovniku i Sveučilište u Dubrovniku. 

Uz nagradu Ivan Kukuljević Sakcinski Matice hrvatske, za najbolje izdanje objavljeno u ograncima MH, knjiga je proglašena i jednom od osamnaest najljepše oblikovanih hrvatskih knjiga na natječaju Hrvatska lijepa knjiga u organizaciji Zaklade Stiftung Buchkunst. Knjiga će tako biti predstavljena na prestižnim izložbama Best Book Design from all over the World za vrijeme trajanja sajma knjiga u Leipzigu i Book Art International koja se organizira u sklopu Sajma knjiga u Frankfurtu.

U ime organizatora prisutne je pozdravila predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Boki kotorskoj, Marija Mihaliček, zahvalivši dubrovačkom ogranku i njegovoj predsjednici Slavici Stojan na prilici da prisutne upoznaju s vrijednom knjigom koja se dotiče i Boke kotorske.


Predsjednica OMH u Dubrovniku Slavica Stojan i glavni urednik Ivan Viđen

,,Maksimilijan Habsburški na više je načina povezan s Dubrovnikom, ali i s Bokom kotorskom, jer smo svi živjeli u Habsburškoj Monarhiji. On i njegova supruga Charlotte  naprosto su se zaljubili u Lokrum, koji su već u 11. stoljeću kultivirali benediktinci, poznati pa izgradnji vrtova duž Jadrana. Priča s benediktincima je završena odavno, a priča o Maksimilijanu Habsburškom počela je sredinom 19. stoljeća i trajala kratko, desetak godina, dok nije proglašen meksičkim carem“ – rekla je Slavica Stojan.

Posebno se dotaknula i Maksimilijanove veze s Bokom i Crnom Gorom te pročitala dio zapisa iz njegovih memoara koji se odnose na Boku, koju je posjetio nekoliko puta. Pisao je s oduševljenjem o jedinstvenom spoju pitomoga i kultiviranog krajolika Boke. Povjesničar umjetnosti Ivan Viđen istaknuo je važnost dosad nepoznatih podataka o vrtovima koje je austrijski nadvojvoda Maksimilijan Habsburški uredio na otoku Lokrumu u drugoj polovini 19. stoljeća.

,,Knjiga je rezultat istraživanja koje je prof. Mara Marić provela na osnovi arhivskih izvora iz austrijskih i hrvatskih znanstvenih institucija. Opremljena slikovnom građom iz vremena u kojem je nadvojvoda boravio na Lokrumu, kao i suvremenim umjetničkim fotografijama otoka, brojnim kartama, fusnotama i drugim smjernicama. Autorica se potrudila i oko imena i mandata i dostignuća dvorskih vrtlara koji su na vrtovima radili, a navodi i brojne botaničke podatke na zanimljiv i edukativan način“, dodao je Viđen.

Dodao je da je Lokrum bio otvoren za posjetitelje kada vojvoda tamo nije boravio. Iako je otok u njegovu vlasništvu bio deset godina, on je oko četiri godine proveo na relaciji Lokrum – Miramar (Trst), a o planovima za Lokrum razmišljao je čak i nakon što je preuzeo dužnost cara Meksika. Tijekom tog razdoblja naručio je brojne ambiciozne planove od kojih je u praksi izvedeno možda pet posto, odnosno adaptacija jednog samostanskog krila i dodan jedan trakt, ali je u pejzažnom pogledu realizirao mnogo više.

Bilo je riječi i o novim izdanjima OMH u Dubrovniku: slikovnicama za djecu Ivan Gundulić i Zločesta godina autorice Slavice Stojan i ilustratora Ninoslava KuncaPrimjerci slikovnica darovani su knjižnici Hrvatske nastave u Kotoru i hrvatskoj udruzi Tomislav.

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva