20. broj Godišnjaka OMH Beli Manastir predstavljen je 27. prosinca 2024. u prostorijama Etnološkog centra baranjske baštine u Belom Manastiru. U kontekstu objavljivanja jubilarnoga broja najvažnije baranjske kulturne publikacije, važnost se riječima predsjednice Marijane Kune i urednice Ana-Marije Posavec usmjerila na dvadesetogodišnji kontinuitet aktivnoga rada Ogranka MH Beli Manastir. Predstavljeni su potom autori članaka i njihovi tekstovi, istaknuti su razni jubileji te uloga i važnost njihovoga obilježavanja.
Nakon promocije 20. broja baranjskoga Godišnjaka prisutnim je članovima OMHBM, stalnim i budućim suradnicima te gostima iznesena entuzijastična ideja kojom bi se u proljeće kalendarske 2025. godine objavio novi, 21. broj Godišnjaka. Svjesna kratkoga roka za realizaciju te ideje, urednica je pozvala suradnike i autore na suradnju te sugerirala skoriji početak pronalaska novih ideja za istraživanja te pisanje članaka znanstvenoga, stručnoga i preglednoga karaktera, književnih kritika, recenzija te književnoumjetničkih tekstova već od siječnja 2025. Naizgled teže izvediv pothvat prikupljanja kvalitetnih članaka i tekstova za 21. broj Godišnjaka u potpunosti je opovrgnuo aktivni angažman članova baranjskoga Ogranka, kao i stalnih suradnika koji su svoje tekstove, u zadanom roku, dostavili urednici kako bi zaživjela ideja objave svibanjskoga Godišnjaka.
21. broj baranjskog Godišnjaka predstavljen je 28. svibnja 2025. u Etnološkom centru baranjske baštine u Belom Manastiru što svjedoči upornosti, entuzijazmu, vjeri u ideje, zajedničkoj suradnji, međusobnom uvažavanju i kontinuitetu rada OMHBM. Važno je istaknuti da baranjski Godišnjak čine tekstovi doktora znanosti, učitelja mentora i profesora, književnih kritičara te nagrađivanih autora književnih tekstova, kao i pjesnika mlađe generacije baranjskoga prostora. 21. broj je, kao i prethodni, podijeljen prema tematskim odjeljcima, obogaćen je nadasve zanimljivim sadržajem i prigodnim slikovnim prilozima, dok je poseban naglasak već u prvom članku usmjeren ovogodišnjoj 1100. obljetnici Hrvatskoga Kraljevstva.
Kontinuitet objavljivanja Godišnjaka OMHBM ujedno je primjer i rezultat baranjske svijesti pisanja o tradiciji te neprekidnosti promišljanja o povijesti i specifičnostima prostora hrvatske regije koja obiluje ne samo prirodnim bogatstvima, već i raznolikim bogatstvom jezika, interesa i djelovanja s područja humanističkih i društvenih znanosti, oblikovanja kritičarskih misli te osebujnoga umjetničkog izričaja. Iako je devet budućih brojeva Godišnjaka potrebno objaviti do okruglog tridesetog broja, bude li se kontinuitet rada na baranjskom Godišnjaku nastavio razvijati postojećim tendencijama, tomu se nije nemoguće nadati.
Ana-Marija Posavec
❌
◀
▶
Danijel Hrgić