- izvješća

Postavljanje spomen-ploče Matiji Vlačiću Iliriku u Wittenbergu

Dr. Richard Thomas, ispred Rotary cluba Wittenberg, predstavio je 26. lipnja spomen ploču za Matiju Vlačića Ilirika, u povodu 500. obljetnice njegova rođenja. Spomen-ploče predstavljaju sjećanje na istaknute građane ili goste grada na fasadama njihovih domova, mjesta rada ili četvrti, a ima dugu tradiciju u Wittenbergu. Prva takva ploča postavljena je još 1845. Lokalni Rotary Club obvezao se na ovaj zadatak od sredine 1990-ih.

Matija Vlačić Ilirik (3. ožujka 1520, Albona, Istra – 11. ožujka 1575,  Frankfurt a. M.) boravio je  Wittenbergu od 1541. do 1549. Školovao se u Veneciji i Njemačkoj, a 1544. na Wittenberškom protestantskom sveučilištu postaje magistar slobodnih umijeća te profesor hebrejskog jezika. Od 1549. otvoreno istupa kao idejni pokretač borbe protiv pape i cara, zbog čega je često proganjan. Napisao je oko 200 radova od kojih su mnogi ostali neobjavljeni. Glavni je organizator i jedan od urednika monumentalne Crkvene povijesti (Ecclesiastica historia, Basel, 1559–1574), poznate i pod naslovom Magdeburške centurije (Centuriae Magdeburgenses). U tom djelu daje se kritička povijest kršćanstva, s elementima opće povijesti, do uključivo 13. st. u 12 svezaka. Najzrelije i najopsežnije mu je djelo Ključ Svetog Pisma (lat. Clavis Scripturae Sacrae seu de Sermone Sacrarum literarum, Strasbourg, 1567), u kojem se potvrdio kao tvorac protestantske hermeneutike i hermeneutike uopće. To je zapravo enciklopedijski rječnik hebreizama, koji je postao temeljnim djelom protestantskog tumačenja Biblije u kojem je ustvrdio da je povijest temelj poučavanja (historia est fundamentum doctrinae). U Magdeburgu Matija Vlačić započinje s pisanjem djela kojim potiče i ohrabruje sljedbenike protestantizma u borbi za istinom koja se prema Vlačiću odvijala na području osobne spoznaje, u primjeni istine u vlastitu življenju i djelovanju. U toj borbi za spoznajom istine slagao je katalog svjedoka, kršćanskih mislioca i pisanih dokumenata koji su na tom putu istine bili svjedoci kršćanske povijesti i koji su se do našeg doba suprotstavili papi (Catalogus testium veritatis, qui ante nostram etatem reclamarunt Papae, Basel, 1556). Katalog svjedoka istine najčitanije je i najviše puta prevođeno i tiskano djelo koje je za Vlačićeva života tiskano dva puta.
Spomen-ploča za Matiju Vlačića Ilirika napravljena je zahvaljujući sponzorstvu dr. Luke Ilića, člana Hrvatske kulturne zajednice/Ogranka Matice hrvatske u Wiesbadenu.

(Ivica Košak)

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva