- izvješća

Osnivačka skupština Ogranka Matice hrvatske u Krku

Ideja o osnivanju Ogranka Matice hrvatske u Krku seže daleko u prošlost, no upravo u godini otežanih mogućnosti djelovanja u kulturi i umjetnosti nastupio je povijesni trenutak ostvarenja inicijative za njegovo osnivanje.

Naš Krk, koji je zbog bogatstva kulturne baštine prozvan zlatnim otokom i kolijevkom glagoljice, rodno mjesto Bašćanske ploče – krsnog lista hrvatskoga naroda i grad Krk – grad povijesti i kulture, nije bio potpun bez postojanja i djelovanja Matice hrvatske kao ustanove od nacionalnog značaja. Stoga je inicijativni odbor u ožujku 2021. godine uputio molbu Glavnom odboru Matice hrvatske za odobrenje osnutka ogranka u Krku, izrazivši mišljenje da bi to itekako pridonijelo promicanju i njegovanju hrvatske kulture, povijesti i jezika na području grada i otoka Krka. Također, izražena je iskrena želja za doprinosom ostvarenju ciljeva i djelatnosti Matice hrvatske s posebnim osvrtom na istraživanje, čuvanje, razvijanje i promicanje narodnog i kulturnog identiteta, proučavanje i njegovanje hrvatske baštine te skrb o razvoju i osobitostima hrvatskoga jezika.


Članovi novoosnovanog ogranka s gradonačelnikom Krka Darijom Vasilićem i izaslanstvom Središnjice MH / Snimio Milovan Kirinčić

Odobrenje glavnog odbora Matice hrvatske o osnutku Ogranka Matice hrvatske u Krku potpisano je 30. travnja 2021. Taj datum i godina u kojoj obilježavamo 350. obljetnicu tragične pogibije Frana Krste Frankopana i Petra Zrinskog simbolično su povezani s osnutkom Ogranka.

Osnivačka skupština OMH u Krku održana je 23. lipnja u Velikoj vijećnici Grada Krka. Skupštini je prisustvovalo svih šesnaest matičara s cijelog otoka Krka, članovi inicijativnog odbora te uvaženi gosti iz Matice hrvatske i Grada Krka. U svečanost su nas uveli zvuci sopela mladih sopaca Mavra i Andrije Dobrinčića iz Vrbnika, koji su izveli Mantinjadu te podsjetili nazočne na dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, koje se nalazi na UNESCO-ovoj listi nematerijalne kulturne baštine. Gradonačelnik Darijo Vasilić, u ime Grada Krka, izrazio je zadovoljstvo i čast što je domaćin, i što sudjeluje i u osnivačkoj skupštini.
­Čestitao je svim članovima inicijativnog odbora koji su napokon uspjeli provesti u djelo ideju staru pedeset godina. Istaknuo je činjenicu da je 1842, kada je osnovana Matica hrvatska, u Krku osnovana prva javna knjižnica. Naveo je i važnost djelovanja biskupa Mahnića i Staroslavenske akademije kao preteče Staroslavenskog instituta u Zagrebu te bogate glagoljaške baštine otoka Krka. Pozdravni govor završio je riječima: „Živjela naša Matica hrvatska“, koje su u svih matičara izazvale oduševljenje i zahvalnost na lijepim željama.

U ime Matice hrvatske nazočnima se obratio glavni tajnik MH Zorislav Lukić. Izrazio je posebno zadovoljstvo činjenicom da prisustvuje događaju koji je dugo očekivan u Središnjici Matice hrvatske, ima posebno mjesto i bit će posebno doživljen. Zahvalio je Gradu Krku na potpori i istaknuo važnost suradnje.

Predsjednik MH Stipe Botica sa zadovoljstvom je ustvrdio da tim činom Ogranak MH u Krku stupa u veliku Matičinu obitelj, koja nije vezana srodstvom, nego intimnom željom da se nešto dobro učini u korist svoga naroda. Matica hrvatska, koja ulazi u sto osamdesetu godinu, uvijek je bila u svome narodu, istaknuo je, napomenuvši da su je velikani naše kulture nazivali narodnom akademijom jer se brinula o kulturnom i nacionalnom identitetu hrvatskog naroda i svih ljudi koji žive na hrvatskom području. Matica je simbol skrbi o nacionalnom i kulturnom identitetu, zaključio je, iskazavši vjeru i ponos da će naš divni otok, mjesto pod okriljem Matice hrvatske, biti uzoran primjer rada ogranaka.

Tomislav Galović, profesor povijesti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, srčano je pozdravio osnivanje Ogranka MH u Krku u svoje osobno ime te u ime Milana Radića, predsjednika Povijesnog društva otoka Krka, i u ime načelnika općine Malinska–Dubašnica Roberta Kraljića. Prenio je i pozdrav i čestitke gospodina Johna P. Kraljica, predsjednika Hrvatske akademije Amerika iz New Yorka. Istaknuo je, u ime Povijesnog društva otoka Krka, ali i kao član Matice hrvatske, da je kulturna baština otoka Krka ishodište djelovanja i poticaj za djelovanje svih udruga i njihove suradnje u čijim plodovima uživa cijelo naše društvo jer je upravo kultura ono što nas povezuje i čini boljima.

Nazočnima su se obratili i Leonard Eleršek i Rado Žic Mikulin, autori knjige Putom Sunca – Crveni bojovnici iz Horezma (OMH u Zadru, 2019), koja je opisana kao hrvatska saga, dragulj usmene književnosti s otoka Krka zapisane arhaičnom puntarskom čakavštinom.

Na osnivačkoj skupštini izabrana su radna tijela skupštine, usvojena su Pravila Ogranka Matice hrvatske u Krku te su jednoglasno prihvaćene sve donesene odluke. Za predsjednicu je izabrana Gordija Marijan, za potpredsjednika Petar Kopanica, a za tajnicu Gordana Gržetić. U predsjedništvo su izabrani i Mirjana Komadina Mergl i Milovan Kirinčić. Likvidator je Grad Krk, a u nadzorni odbor izabrani su Darko Fanuko, Rado Žic i Tvrtko Božić.

Nakon završetka skupštine uslijedilo je prvo službeno kulturno događanje. Povodom osnivanja Ogranka i 350. obljetnice pogibije Frana Krste Frankopana i Petra Zrinskog organizirano je predstavljanje knjige Zrinski i Frankopan u hrvatskom stihu (MH, 2021). O knjizi su govorili Stipe Botica i Božidar Petrač, književni tajnik Matice hrvatske. Knjiga donosi izbor autorskih lirskih i epskih pjesama hrvatskih pjesnika tematski ili motivski povezanih s tragičnim krajem Zrinskih i Frankopana. Izbor je načinjen temeljem pregleda hrvatske periodike, pjesničkih zbirki i antologija. Na predstavljanju knjige bili su i članovi udruge Knezovi Krčki Frankopani, koji su uprizorili Frankopane.

Ogranak Matice hrvatske u Krku postao je dio Matičine obitelji koja broji oko sto i trideset ogranaka. Ogranke u Matici nazivaju žilama kucavicama, žarištima kulture, a osnivanjem Ogranka Matice hrvatske u Krku, kolijevci hrvatske pismenosti, i niti krčkih matičara pomoći će tkati Matičine ciljeve.



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva