- izvješća

Održano predstavljanje knjige BOKELJSKE TEME Željka Brguljana

U organizaciji Ogranaka Matice hrvatske  u Boki Kotorskoj i  OJU "Muzeji"- Kotor, 13. kolovoza 2019. u crkvi sv. Pavla u Kotoru predstavljena je nova knjiga Željka Brguljana Bokeljske teme.  O knjizi i autoru su govorili Radoslav Tomić i Marija Mihaliček.

Željko Brguljan se u knjizi Bokeljske teme bavi povijesno kulturnom–baštinom Boke Kotorske. Knjiga je podijeljena na pet tematskih cjelina i sadrži dvadeset tri rada znanstvenog i publicističkog karaktera, koji su objavljeni  tijekom proteklog  desetljeća u časopisima, ljetopisima, zbornicima i knjigama objavljenim u Hrvatskoj i Crnoj Gori.

Izabrani tekstovi ovog pasioniranog istraživača povijesti, povijesti pomorstva i kulturnog nasljeđa, su ponešto izmijenjeni ili dopunjeni novim saznanjima, a knjiga sadrži i popise arhivske građe i literature koje je autor koristio, kao i indeks osobnih imena. Središte Brguljanovog interesa je njegovo rodno mjesto Prčanj koje kroz teme o pomorstvu i kulturnom nasljeđu,a posebno crkvi Rođenja Marijinog  sa nizom novih otkrića o projektantu Maccaruzziju i ing. Milanu Karlovcu, umjetničkim radovima kipara Ivana Meštrovića i Tome Rosandića, slikara Mila Milunovića i radionice Pavla Bilinića, koja krase prčanjsku novu župnu crkvu.

Veći dio autorovog istraživanja posvećen je zavičajnim umjetnicima iz Boke Kotorske koji su živjeli i stvarali u XIX. i XX. stoljeću. To su slikar–marinista Bazi Ivanković, pjesnikinja i dramaturginja Ida Verona, poznati strip crtač Andrija Maurović, slikar Antun Šojat, pjesnik Viktor Vida, kao i slikarima koji su se inspirisali Bokom Vjekoslav Parač i Melita Bošnjak. Raznovrsnosti sadržaja doprinose i autorovi osvrti na knjige bokokotorske tematike Vinicija B. Lupisa i Slobodana Prosperova Novaka i zbirku pjesama Dubravke Jovanović. Navedeni i ostali prilozi u knjizi Bokeljske teme, zajedno sa ranije objavljenim izdanjima Željka Brguljana, dragocjeni su doprinos poznavanju kulturne baštine Boke Kotorske. Knjiga Bokeljske teme je izašla u izdavačkoj kući Antibarbarus u Zagrebu 2018. godine.



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva