- izvješća

Predstavljanje knjige GORICA OD DREVNE IMOTE

Na 15. manifestaciji Noć muzeja 2020. u staroj crkvi u Gorici predstavljena je monografija o arheološkim iskapanjima, pronađenim artefaktima i o povijesti župe i crkava u Gorici Gorica od drevne Imote

U uvodu fra Ante Marić piše: „Sve je počelo 1995. godine u vrijeme Hrvatske republike Herceg-Bosne. Fratri u Gorici bijahu fra Ante Marić, župnik i fra Vinko Mikulić, duhovni pomoćnik. Čim je rat malo jenjao, u Šamatorje su tražili i od Ministarstva kulture HR HB dobili arheologa Tihomira Glavaša. Arheološko su istražna iskopavanja trajala do 2000. godine u Šamatorju, na Grabarju i u Grotuši. Na sva tri mjesta, a u biti u ranokršćanskim i starohrvatskim vremenima u vezi s jednim te istim naseljem, Goricom, otvorili su priču koju je zemlja čuvala. Dnevnik je iskopavanja rukom vlastitom ispisao arheolog Tihomir Glavaš i on je srce ove Monografije. Katalog su uradili arheolozi Maja Soldo i Tino Tomas, numizmatiku je obradio Tomislav Šeparović. Prapovijest, rimsko doba i kasnu antiku obradila je Marija Marić Baković. Starohrvatsko doba obradila je Maja Soldo. Povijest župe Gorica sa selima Goricom i Sovićima obradio je fra Robert Jolić.


Izd. Hrvatska franjevačka arheološka
zbirka sv. Stjepana Prvomučenika
Gorica, 2020.

O gradnji stare crkve, o njezinu graditelju fra Petru Bakuli, kao i svim njezinim obnovama do konačnoga uređenja pisao je fra Ante Marić. Miran Palčok i Marko Rogošić opisali su tijek restauracije. Mario Bušić napisao je Crkve svetoga Stjepana Prvomučenika u Gorici od ranoga kršćanstva do danas s osvrtom na obred sakramenta krštenja u ranokršćansko doba, a Marinka Šimić O srednjovjekovnim natpisima iz Gorice napisanim hrvatskom ćirilicom. Monografiju su priredili i uredili fra Ante Marić i Miran Palčok. Odgovorni je urednik monografije kustos Hrvatske franjevačke arheološke zbirke sv. Stjepana Prvomučenika fra Vinko Mikulić. Fotografiju potpisuje Zoran Alajbeg. Prijelom je učinila Edita Grubišić, a Monografija je tiskana u Grafotisku. Ova se Monografija sjeća predivnih obljetnica nastanka krstionice i bazilike, starohrvatske crkve sv. Stjepana, sjeća se gradnje crkve sv. Stjepana (1856–1859), ne želi zaboraviti osnutak kapelanije (1836) i župe Gorice (1860). Zemlja je duga stoljeća čuvala i na svjetlo dana nam preko arheoloških istraživanja dala krhotine naše povijesti. Te krhotine obrađene i opisane nastavlja čuvati Hrvatska franjevačka arheološka zbirka sv. Stjepana Prvomučenika utemeljena 2000. godine u staroj kapeli, obnovljena stara crkva sv. Stjepana i ova Monografija.“ Za povijest stare Imote i arheologiju općenito ova je monografija nezaobilazno štivo. (Markus Bohrermann)



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva