- izvješća

Predstavljanje OGRANKA MATICE HRVATSKE U BUJAMA u GLASU ISTRE

Piše: Luka Jelavić

Izvor: https://www.glasistre.hr/knjizevnost/medu-najaktivnijim-ograncima-po-izdavackoj-djelatnosti-i-to-ne-samo-u-istri-u-tri-biblioteke-po-tri-knjige-godisnje-625589

Tri biblioteke su aktivne, što je sigurno rijetkost u djelovanju ogranaka kao što je naš, sa samo 27 aktivnih članova. Zadovoljni smo postignutim, naročito što smo se više posvetili predstavljanju kulture našeg kraja kroz izdavaštvo. To je i najskuplje, ali znamo da tako ostavljamo trag koji će stalno podsjećati na naš rad, i to je velika vrijednost. Angažirani smo i na drugim poljima, organiziramo tribine, prezentacije, surađujemo s drugima.., kaže predsjednik Ogranka Matice hrvatske Buje dr. Vitomir Jadrejčić

Ogranak Matice hrvatske u Bujama djeluje od 1997.godine i od samog početka djelovanja, uz temeljne aktivnosti na očuvanju hrvatskog jezika i kulturnog nasljeđa, posebno se ističe po izdavačkoj djelatnosti. Iako je uspješan i u drugim područjima djelovanja, bujski Ogranak MH sigurno je među najaktivnijim po izdavačkoj djelatnosti, ne samo u Istri.

Prvi radovi autora

Izdavaštvo se posebno intenziviralo nakon 2009. godine, kada je nakon razdoblja izvjesne pasivnosti i stagnacije, Ogranak ponovo oživljen. Treba reći da je još ranije ostvaren važan izdavački projekt objavljivanjem, monografije o Kaštelu, a 2011. godine Ogranak je izdao prvu knjigu u novoustanovljenoj biblioteci Bujski grozd. Bila je to knjiga "Lanterna" u kojoj su kroz stihove i prozu bili predstavljeni mnogi autori s područja Bujštine. Nekima je to bilo prvo pojavljivanje u književnoj javnosti, a nekim autorima pojavljivanje u toj knjizi bilo je poticajno za kasnije objavljivanje samostalnih izdanja u istoj biblioteci bujskog Ogranka. Kasnije je ustanovljena biblioteka Prvi koraci (2012.), u kojoj se objavljuju prvi radovi autora, te Buješki kronotop (2018.), u kojoj je objavljena vrijedna knjiga "Glagoljski natpisi i zapisi na Bujštini", nagrađena Srebrenom poveljom Matice hrvatske.

- Tri biblioteke su aktivne, što je sigurno rijetkost u djelovanju ogranaka kao što je naš, sa samo 27 aktivnih članova. Zadovoljni smo postignutim, naročito što smo se više posvetili predstavljanju kulture našeg kraja kroz izdavaštvo, kao težem obliku djelovanja. To je i najskuplje, ali znamo da tako ostavljamo trag koji će stalno podsjećati na naš rad, da je to jedna velika vrijednost. Svakako, mi smo angažirani i na drugim poljima, organiziramo tribine, prezentacije, surađujemo s drugima, ali smo ponosni na svoju izdavačku djelatnost, kaže predsjednik Ogranka Matice hrvatske dr. Vitomir Jadrejčić, poznati bujski liječnik, koji je prije dvije godine preuzeo vođenje Ogranka.

Prvi koraci i Buješki kronotip

U prošloj godini u izdanju Ogranka MH Buje objavljene su tri knjige, dvije u biblioteci Bujski grozd i jedna u biblioteci Prvi koraci. U prvoj su biblioteci objavljene knjige čakavske poezije "Domaća beseda" Sonje Buljević, te koncem godine zbirka haiku poezije "Zeleno nebo" Sanje Petrov Vlahović.

- U biblioteci Prvi koraci predstavljamo uglavnom mlade autore koji prvi put izdaju svoje knjige, pa smo u toj biblioteci izdali knjigu "Obrisi djetinjstva" mlade učenice bujske gimnazije Verene Krastić. To su njeni radovi nastali u osnovnoj školi, a uglavnom se radi o čakavskoj poeziji i prozi, ima nešto i haiku poezije. Sve knjige koje izdajemo su tehnički vrlo dobro oblikovanje i tiskane, s tvrdim kvalitetnim uvezom. Oblikovali su ih i grafički opremili Slađan Dragojević i Studio Partum naše suradnice Tee Štokovac. Brigu o tisku preuzima naš suradnik Zvonko Zelić, vlasnik tiskare Comgraf Umag. Dobili smo puno pohvala kako za kvalitetnu opremu i izradu, tako i za oblikovanje i ilustriranje, kaže Jadrejčić, posebno naglašavajući kapitalno djelo "Glagoljski natpisi i zapisi" koje je pripremio vlč. Mladen Juvenal Milohanić, veliki poznavatelj glagoljice i glagoljaštva.

- To vrijedno izdanje objavili smo u novoj biblioteci Buješki kronotop i u njoj ćemo objavljivati takva izdanja, vezana za povijest našeg područja. Već iz naziva biblioteke razaznajemo da će tu biti građa koja obuhvaća naša mjesta s Bujštine kroz prošlost. Ovo je prva knjiga u toj biblioteci za koju se građa prikupljala preko dvije godine, bilo je puno rada na terenu, obilazaka groblja, crkava, pa i kuća po selima. Vodilja nam je bila građa vlč. Milohanića koji duže razdoblje prikuplja glagoljsku građu na području Bujštine, te kapitalno djelo akademika Fučića o glagoljskim zapisima iz sedamdesetih godina. Slijedom te knjige obilazili smo lokacije koje se spominju, čak smo pronašli i dva kamena zapisa koja se spominju u Fučićevoj knjizi, a koji su se smatrali izgubljenima. Ova knjiga vlč. Milohanića zaista je vrijedno djelo za koje smo dobili dosta pohvala, od Matice hrvatske, Biskupije, pazinskog Arhiva i drugih. Knjiga obuhvaća glagoljske zapise u matičnim knjigama, grafite na freskama, zapise u kamenu ili zapise u liturgijskim knjigama. Još uvijek imamo upita, ljudi žele imati to izdanje u svojim zbrkama, zadovoljno govori čelnik bujskog Ogranka najavljujući da je u pripremi još jedno izdanje u toj biblioteci koje priprema vlč. Milohanić o povijesti župe Triban kod Buja.

Od ostalih izdanja treba spomenuti i knjigu poezije Silvane Čulina, kao i na žalost pokojnih suradnica Vedrane Štiglić Vidović i Vlade Acquvita. Tu su i prva izdanja autorica s Gornje Bujštine Nadije Disiot i Branke Biloslav na izvornom dijalektu, kao i prve knjige mladih autora Dejana Martića, Davora Hačića, Dore Hrelja. Objavljeno je i nekoliko slikovnica, a digitalizirana su i nekadašnja novinska izdanja. Ogranak MH Buje organizira tribine, predavanja i slične skupove.

- Izdavačka djelatnost posebno traži i dobru financijsku potporu. Bez toga nema ni razmišljanja o izdavanju neke knjige. Na sreću imamo nekoliko dobrih suradnika kao što su Slađan Dragojević, Tea Štokovac, Eugen Borkovsky, Tomislav Milohanić koji rade uglavnom volonterski. Iako gledamo da troškove što više smanjimo, bez pomoći sponzora ne bismo mogli sve ovo napraviti, pa smo im jako zahvalni. Posebno moram istaknuti glavne naše podupiratelje Ivana Štiglića iz tvrtke Bifix i Darija Kozlovića iz Buje-exporta. Ogranak nešto dobije od Grada Buje, a imamo i još prijatelja koji nam pomažu. Dio sredstava dobijemo prodajom knjiga, neke firme i pojedinci otkupe dio naklade, a imamo i nešto od članarine. Ipak, preko 80 posto sredstava namaknemo preko glavnih sponzora, a mi im se nastojimo odužiti kvalitetnim projektima i izdanjima, zahvalan je dr. Vitomir Jadrejčić koji u ovoj godini najavljuje tri nova izdanja, te jedno već pripremljeno u prošloj godini.

Brojna nova predstavljanja

- Prije svih novih izdanja, imamo još obavezu predstaviti knjigu poezije Novigrađanina Davora Hačića pod naslovom "Pukotine u praznini". Pjesme su pisane na hrvatskom jeziku, ali su sve prevedene na talijanski jezik. Knjiga je dugo pripremana, nedavno je tiskana, Ogranak Matice hrvatske Buje je izdavač, a bit će predstavljena u Novigradu, jer su izdavanje knjige u najvećoj mjeri financirali Grad Novigrad i Istarska županija. U ovoj godini planiramo predstaviti tri nova izdanja. U biblioteci Bujski grozd pripremamo knjigu čakavske poezije "Da ča" Franje Kuhara, na čakavskom žminjsko - pazinskom izričaju. Knjiga bi trebala biti objavljena koncem ožujka ili početkom travnja. U fazi oblikovanja je nova knjiga haiku poezije Sonje Buljević koja bi mogla biti objavljena sredinom godine, a u biblioteci Prvi koraci svoju će poeziju javnosti predstaviti mladi Ive Šantić, koji je, kao i Verena Krastić, još u osnovnoj školi pisao vrijednu poeziju. Inače, planiramo nastaviti i prezentaciju lani objavljenih izdanja, pa ćemo u Rijeci predstaviti knjigu Sonje Buljević "Domaća beseda", jer je Sonja došla u Buje iz riječkog kraja i donijela tamošnju čakavicu. Zatim ćemo knjigu haiku poezije Sanje Petrov Vlahović predstaviti u Oprtlju gdje autorica živi i radi u školi. Naravno, u planu su i druge aktivnosti, predavanja za građanstvo, literarne večeri, a školama ćemo i ove godine darovati nešto naših izdanja… Iza nas je plodno razdoblje, a želimo tako i nastaviti. Nadam se da ćemo u svemu tom uspjeti, veli agilni Jadrejčić. Posebno ističe dobru suradnju s bujskim Pučkim otvorenim učilištem u čijoj zgradi imaju prostor. Otvoreni su za suradnju sa svim udrugama, za sve kvalitetne projekte i ideje, žele animirati građane koji pišu, stvaraju, da im se jave, kao i sve koji im mogu pomoći u radu.

Na kraju treba spomenuti da je Ogranak Matice hrvatske Buje 2014. godine dobio veliko priznanje Grada Buje za očuvanje dijalektalnog govora i rada na približavanju kulturnih događaja žiteljima Buja i Bujštine, za stalan doprinos kulturnom identitetu istarskog područja.

slika

Snimio Luka Jelavić



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva