Odjeci

17.03.2022.

HRT, Vijesti iz kulture

Akademik Stjepan Damjanović o Deklaraciji o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika

Ove se godine obilježava 55 godina od donošenja Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika koja je objavljena 17. ožujka 1967. u tjedniku Telegram s potpisima osamnaest hrvatskih znanstvenih i kulturnih ustanova.

Tekst Deklaracije sastavila je tjedan dana ranije u prostorijama Matice hrvatske skupina znanstvenika, književnih i kulturnih radnika (Miroslav Brandt, Radoslav Katičić, Tomislav Ladan, Slavko Mihalić, Slavko Pavešić, Vlatko Pavletić), a Upravni odbor Matice hrvatske tekst je 13. ožujka 1967. prihvatio i razaslao na potpisivanje. Već 15. ožujka Deklaraciju je potpisalo tadašnje Društvo književnika Hrvatske, a ubrzo zatim i druge ustanove.

Hrvatske kulturne i znanstvene ustanove Deklaracijom su zahtijevale jednakopravan položaj hrvatskoga jezika u komunističkoj Jugoslaviji te njegovo slobodno oblikovanje u skladu s hrvatskom tradicijom i punu afirmaciju hrvatskoga jezika u svim područjima života. "Načelo nacionalnog suvereniteta i potpune ravnopravnosti obuhvaća i pravo svakoga od naših naroda da čuva sve atribute svoga nacionalnog postojanja i da maksimalno razvija ne samo svoju privrednu, nego i kulturnu djelatnost. Među tim atributima odsudno važnu ulogu ima vlastito nacionalno ime jezika kojim se hrvatski narod služi, jer je neotuđivo pravo svakoga naroda da svoj jezik naziva vlastitim imenom, bez obzira radi li se o filološkom fenomenu koji u obliku zasebne jezične varijante ili čak u cijelosti pripada i nekom drugom narodu". - iz teksta Deklaracije.

Izjavu prethodnoga predsjednika Matice hrvatske akademika Stjepana Damjanovića za Vijesti iz kulture (HRT), 17. ožujka 2022. pogledajte u nastavku. 



Klikni za povratak

Pregled