Novosti

Petak, 29. travnja 2022.

Obilježeno trideset godina Odjela za prirodoslovlje i matematiku MH i dvadeset godina časopisa Prirodoslovlje

Znanstvenim skupom „Hrvatski prirodoslovci iz Međimurja“ u Čakovcu je 23. travnja obilježeno trideset godina od osnutka Odjela za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske i dvadeset godina znanstvenog časopisa Prirodoslovlje.

Skup je održan u Multimedijalnoj dvorani Muzeja nematerijalne baštine „Riznica Međimurja“ u organizaciji Odjela za prirodoslovlje i matematiku MH i Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu uz pokroviteljstvo 3. Razreda za prirodne znanosti HAZU.

                                             Foto: Međimurska županija

Prigodne riječi uputili su glavni tajnik Matice hrvatske Marijo Dominiković, pročelnica Odjela za prirodoslovlje i matematiku MH Jasna Matekalo Draganović, glavna i odgovorna urednica časopisa Prirodoslovlje Barbara Bulat, predsjednik OMH u Čakovcu Ivan Pranjić i ravnateljica Muzeja Međimurja Maša Hrustek Sobočan. Znanstveni je skup uz prigodnu dobrodošlicu otvorio međimurski župan Matija Posavec, a održan je u sklopu Dana Međimurske županije.

U cjelodnevnom programu znanstvenici su predstavili svoje radove. Od "Prirodopisa" Učiteljske škole u Čakovcu (1879) do "Prirodoslovlja", školskog vrta i parka Učiteljskog fakulteta (2019) tema je kojoj se posvetila Darinka Kiš-Novak. Branko Hanžek govorio je o svestranosti prirodoslovca i matematičara Ignacija Szentmártonyja. Darko Tibljaš osvrnuo se na rad akademika Stjepana Šćavničara, vrsnog hrvatskog mineraloga i kristalografa. Boris Pavković – profesor, matematičar i metodičar bila je tema kojom su se bavili Željko Hanjš, Darko Veljan i Ivica Vuković. Sara Kočiš posvetila se spašavanju vodozemaca od stradavanja na prometnicama Međimurske županije, a Darinka Kiš-Novak predstavila je rezultate istraživanja o trofičkim obilježjima i kakvoći vode u akumulacijskim jezerima rijeke Drave u Međimurju i aspektima njihove zaštite, referentne godine 1999. i 2003. Nenad Raos, pak, analizirao je hrvatsku kemijsku nomenklaturu u jezikoslovca Bulcsú Lászlóa.

Pročelnica Odjela za prirodoslovlje i matematiku MH Jasna Matekalo Draganović pri kraju skupa osvrnula se na 30 godina Odjela za prirodoslovlje i matematiku i sve održane skupove dok je Barbara Bulat, glavna i odgovorna urednica dala viđenje proteklih 20 godina časopisa Prirodoslovlje.

Ovom prilikom predstavljena su i dva vrijedna djela – drugo izdanje netom izišle fotomonografije Međimurska priroda: Iz blata i zlata i knjiga koju su predstavili Siniša Golub i Davorin Mance te knjige u Matičinom izdanju Mirogoj. Zadnje počivalište znamenitih hrvatskih prirodoslovaca i matematičara čiji su autori Jasna Matekalo Draganović, Darko Mihelj i Zvonko Pađan.

Cjeloviti program možete pogledati ovdje.

Pregled

datum