Inkluzija 6

Inkluzija

STUDENTSKI ŽIVOT

Radionice su pola zdravlja

Mehmed Hatipović

Predstavljamo Međunarodnu udrugu hrvatskih studenata medicine u Rijeci koja razvija razne inovativne projekte

Jedna od najstarijih, ali i najvećih sastavnica Sveučilišta u Rijeci jest Medicinski fakultet, koji je u svojem postojanju od 1955. godine izrastao u jednu od važnijih obrazovnih institucija u Republici Hrvatskoj. U proteklih nekoliko desetljeća iz te institucije izašli su mnogobrojni stručnjaci koji su nositelji zdravstvene skrbi, kako u KBC-u Rijeka tako u prestižnim bolnicama i znanstveno-istraživačkim centrima diljem Europe i Amerike. Svojim studiranjem na Medicinskom fakultetu u Rijeci svi ti mnogobrojni stručnjaci temeljili su svoj studentski život kroz rad u mnogobrojnim studentskim udrugama koje djeluju na fakultetu. Jedna od takvih studentskih udruga je i Međunarodna udruga hrvatskih studenata medicine, poznatija pod skraćenicom CroMSIC. 

Studentice i studenti iz Međunarodne udruge hrvatskih studenata medicine u Rijeci/ Izvor: CroMSIC

Radionice u online okruženju

Njezino djelovanje u Hrvatskoj seže još u 1991. godinu. Nedugo nakon međunarodnog priznanja Hrvatske uslijedilo je i punopravno članstvo CroMSIC-a u IFMSA-u (International Federation of Medical Students Associations). Prva djelovanja ove studentske udruge vezana su uz suradnju s međunarodnim organizacijama u pomoći izbjeglicama i vojnicima na prvoj crti bojišnice. Osim u Rijeci, CroMSIC u svojem djelovanju okuplja studente medicinskih fakulteta iz Zagreba, Splita i Osijeka. Ova studentska udruga, promotri li ju se i tek letimično, primjer je kako treba funkcionirati jedna studentska udruga. Takav dojam ostavlja i podružnica Udruge koja djeluje u sklopu Medicinskog fakulteta u Rijeci. Odmah je vidljivo kakve sve ambiciozne projekte, kako humanitarnog tako i edukativnog karaktera ovi studenti medicine ostvaruju u svojoj udruzi. Sadašnja predsjednica Gaia Bellesi voditeljica je i riječke podružnice CroMSIC-a. Studentska udruga CroMSIC samo je u prošloj godini, za sve stanovnike Hrvatske teškoj godini opterećenoj pandemijom koronavirusa, organizirala bezbroj akcija u svrhu pomoći budućim studentima medicine za usvajanje novih zvanja i educirajući građane o nekim zdravstvenim problemima s kojima se nosi današnje društvo. Jedan od najstarijih projekata kojem je nositelj CroMSIC jest Diving Medicine Summer School. Svake godine u lipnju s pomoću društvene zajednice u Rijeku dolazi šesnaest studenta medicine iz svih dijelova svijeta kako bi polagali tečaj ronjenja. Osim tečaja ronjenja, u sklopu projekta Diving Medicine Summer School pohađa se nastava o podvodnoj i hiperbaričnoj medicine. Studenti pritom uče i o djelovanju barokomore na zdravlje ljudi. Na kraju tečaja polažu ispit te postaju certificirani ronioci. Ta se akcija odvijala ljeti i epidemiološke su mjere bile blaže. Sa strožim mjerama koje su slijedile ujesen prošle godine, kako ističe Gaia Bellesi, i Udruga se morala prilagoditi. Većina djelovanja prebacila se u online okruženje i promocija se odvijala putem društvenih mreža.

Na svjetski dan borbe protiv AIDS-a udruga CroMSIC dijeli promotivne materijale/ Snimio Leonard Ninčević/PIXSELL

Jedna od takvih je i akcija Pričajmo o cijepljenju. Uz predavanja, radionice i brošure CroMSIC je pokušao educirati javnost o nužnosti cjepiva te razjasniti najčešće nepoznanice vezane uz cijepljenje. Kako su masovnim cijepljenjem iskorijenjene bolesti poput dječje paralize i velikih boginja, a znatno se smanjio i broj oboljelih od difterije, tetanusa, ospica, zaušnjaka i mnogih drugih bolesti, ova je tema poprilično aktualna i sada, u vrijeme pandemije virusa COVID-19, čiji se kraj nazire vjerojatno tek sada nakon pronalaska i razvoja cjepiva. Nažalost, u posljednjih nekoliko godina došlo je do porasta broja skeptika i protivnika cijepljenja, što je dovelo do smanjenja vjere u ovaj način prevencije bolesti. 

Slagalica nasljeđa planirana je za proljeće i jesen ove godine, a namijenjena je građanima koji žele saznati više o medicinskoj genetici

Ova je studentska udruga zatim u studenom prošle godine organizirala akciju pod nazivom Antimikrobna rezistencija. Cilj akcije bio je ukazati kako se uslijed nepravilnog uzimanja lijekova i prekobrojne uporabe antibiotika pri virusnim infekcijama događa otpornost bakterija na antibiotike. Kako epidemiološke mjere i u ovom slučaju nisu dopuštale interakciju među ljudima, sve se odvijalo na društvenim mrežama udruge CroMSIC. Na društvenim mrežama odvijala se i tradicionalna humanitarna akcija Priče s ulice. Riječ je o projektu u kojem su se putem Facebooka dijelile životne priče bivših beskućnika, a sadašnjih prodavača časopisa Ulične svjetiljke. Za njih su se prikupljale novčane donacije koje su se usmjeravala u fond za izgradnju stambene zajednice koja će beskućnicima pomoći da naprave prijelaz iz prihvatilišta u samostalan život. Kako kažu u udruzi, beskućnicima se dogodi da poslije prihvatilišta postanu podstanari, no, nažalost, kako nemaju dovoljno novca kako bi plaćali troškove stanarine, ponovno se vraćaju u prihvatilište. Akciju je pratio časopis Ulične svjetiljke, koji je sve priče i izdao. 

U tijeku je još jedna akcija humanitarnog karaktera – Kosa Ri (izrada vlasulja od prave kose za djecu oboljelu od malignih bolesti). Osnovna zadaća bila bi prikupiti prirodnu kosu za izradu vlasulja. Akcija je to koju CroMSIC provodi već treću godinu zaredom. Dosad se prikupljanje odvijalo uz organiziranje edukativnih radionica i pub kvizova. Međutim, događanja se ove godine odvijaju online, i to u obliku virtualnih čajanki. Prva takva čajanka bila je ona božićna, na kojoj je tema bila suočavanje djece s malignim bolestima. U sklopu ove akcije pokušat će uspostaviti suradnju i s Teddy medyy projektom, kako bi nabavili medvjediće koji prikrivaju bocu s infuzijom. Cilj je akcije u novonastalim uvjetima i epidemiološkim mjerama koje su na snazi olakšati malim pacijentima stresan način liječenja na odjelima, bez mogućnosti posjete. 

The Talk je pak projekt koji isto još traje i prvi je put organiziran u Rijeci. Glavni smisao jest educiranje mladih, prije svega srednjoškolaca o spolnom zdravlju i spolno prenosivim bolestima, seksualnosti te menstrualnom ciklusu. Jedan od ciljeva jest smanjiti sve rašireniju pojavu pretraživanja interneta (googlanja) o spolnom zdravlju i infekcijama, te mladima pružiti znanstveno utemeljeno znanje. Sva događanja odvijaju se u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo. Kampanju Budi mRAK udruga CroMSIC provodi kako bi se mlade educiralo o preventivnim mjerama protiv šest vrsta raka koje uzrokuje HPV (naziv za skupinu vrlo rasprostranjenih virusa koji inficiraju kožu i sluznice) temeljenu na relevantnim znanstvenim istraživanjima. Dosad je u edukaciju uključeno više od 2500 učenika u četiri najveća hrvatska grada. Kako epidemiološke mjere ni u ovom slučaju nisu dopuštale daljnju edukaciju po školama, informiranje se obavljalo putem newslettera, te promocijom na društvenim mrežama. 

Radionice pod nazivom Pogled u sebe održavaju se u srednjim školama i bave se mentalnim zdravljem. Provode ih studenti koji su educirani za to. U proljeće ove godine u udruzi CroMSIC planira se, ako epidemiološke mjere dopuste, organizacija simpozija o mentalnom zdravlju. Na tom će se simpoziju održati radionice o mentalnom zdravlju, predavanja stručnjaka i sportska druženja, gledanje tematski prikladnih filmova te sudjelovanje u kvizu. I ostali planovi za 2021, kako kaže predsjednica riječke podružnice Gaia Bellesi, vrlo su ambiciozni. S pogledom prema svjetlijoj budućnosti studentska udruga CroMSIC namjerava ove godine organizirati skup na kojem će tijekom dva dana četrdeset studenata sudjelovati u osam radionica. Radionice će biti podijeljene u dvije kategorije. Jedna od kategorija uključivat će kliničke vještine za svakodnevni rad s pacijentima, dok će se druga kategorija odnositi na pomoć u hitnom medicinskom prijemu. Na kraju radionica stečena znanja studenti će imati priliku pokazati u malom natjecanju. Ova akcija, pod nazivom Med Skill, pokušaj je okupljanja studenata pretklinike koji žele usavršiti svoja znanja stečena na fakultetu. Tijekom trajanja radionica polaznici će slušati i prikaze slučajeva iskusnih liječnika, koji će im kroz svoju praksu ukazati na situacije u kojima se nalaze budući doktori. 

Edukativne igre

Slagalica nasljeđa projekt je koji je planiran za proljeće i jesen 2021. Kako se u Hrvatskoj među građanima vrlo malo zna o medicinskoj genetici, u suradnji s Centrom za genetiku pokušat će se pokrenuti projekt s jasnim ciljem podizanja razine pismenosti iz područja medicinske genetike. Kao ciljna skupina odredit će se djeca predškolske dobi, koju će studenti medicine (nakon položenog tečaja sa zvanjem genetičkog edukatora) na radionicama upoznati s građom vlastitog tijela te genetičkim konceptom nasljeđivanja. Radionice će se voditi kroz edukativne igre koje su ciljano smišljene i stvorene u suradnji sa psiholozima i pedagozima.

Radionice pod nazivom Pogled u sebe održavaju se u srednjim školama i bave se mentalnim zdravljem

Na kraju, ostaje nada kako će se ove godine uz pomoć studentske udruge CroMSIC moći tradicionalno provoditi međunarodna razmjena studenata. Ovom aktivnošću Udruga se bavi više od dvadeset godina. Njezina je zadaća pružiti organiziranu stručnu praksu u Kliničkom bolničkom centru Rijeka, osigurati smještaj i prehranu za strane studente koji dolaze na razmjenu te organizirati društveni program. Osim što će se ovim projektom omogućiti dolazak stranih studenata u Rijeku, također će se studentima Medicinskog fakulteta, ako to zdravstvene prilike dozvole, omogućiti odlazak na jednomjesečnu razmjenu u druge zemlje.

Predsjednica riječke podružnice CroMSIC-a Gaia Bellesi kaže da su vrlo ambiciozni/ Izvor: CroMSIC

Inkluzija 6

6 - 28. siječnja 2021. | Arhiva

Impressum

Inkluzija

Prilog Vijenca za promicanje socijalne uključenosti

Nakladnik

Matica hrvatska
Ulica Matice hrvatske 2
10000 Zagreb

Za nakladnika

Miro Gavran, predsjednik Matice hrvatske

Voditelj projekta

Goran Galić, glavni urednik Vijenca

Koordinatorica projekta

Jelena Gazivoda, izvršna urednica Vijenca

Urednik Inkluzije

Boris Beck

Projektna administratorica

Tamara Kvas

Prijelom i dizajn tiskanog izdanja

Borovac i Bence d.o.o.

Lektura

Elizabeta Pernar

Adresa uredništva

Redakcija Vijenca - Matica hrvatska

Ulica Matice hrvatske 2, 10 000 Zagreb

Tisak

Tiskara Zagreb d.o.o.
Radnička cesta 210, 10000 Zagreb

Za više informacija o EU fondovima
strukturnifondovi.hr

Prilog Inkluzija izdan je u okviru projekta Uključiva kultura - potpora socijalnoj inkluziji kroz kulturu putem Vijenca koji provodi Matica hrvatska s partnerima Udrugom Pragma i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu.
Sadržaj priloga Inkluzija isključiva je odgovornost Matice hrvatske.

Klikni za povratak