PROMICANJE ČITANJA
Fotografije Arhiva knjižnice i čitaonice Fran Galović
Karlo Galinec, ravnatelj veoma aktivne koprivničke knjižnice
U ovogodišnjem izboru Londonskog sajma knjiga - London Book Faira - Knjižnica i čitaonica Fran Galović iz Koprivnice proglašena je knjižnicom godine. London Book Fair, jedan od najvećih i najpoznatijih sajmova knjiga i nakladništva u svijetu, u suradnji s Publishers Associationom već devet godina zaredom dodjeljuje priznanja u sedam kategorija, kojima je cilj poticanje i promocija postignuća uglednih knjižnica i pojedinaca koji se bave nakladništvom i knjigom. Za razliku od 2021. kada je bila u užem izboru, ove je godine koprivnička Knjižnica pobijedila ispred Gradske knjižnice iz Johannesburga u Južnoafričkoj Republici i House of Wisdom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. U obrazloženju nagrade piše da je Knjižnica i čitaonica Fran Galović iz Koprivnice nagrađena za „iznimnu originalnost, kreativnost i inovativnost u svom području rada“.
Da je nagrada došla u prave ruke očito je svakomu tko posjeti Knjižnicu, koja iznimnom organiziranošću, stručnošću i komunikativnošću s klijentima, zatim originalnošću, kreativnošću i inovativnošću, kao i samim ugođajem doista imponira. Ravnatelj Karlo Galinec i zaposlenici knjižnice godinama sustavno razvijaju kvalitetne programe za različite skupine korisnika, među njima i za osobe s invaliditetom i socijalno marginalizirane skupine. Priznanje u 2022. godini dodijeljeno je za programe što ga kroz dva programa provodi Dječji odjel knjižnice. Jedan je BookTalk za odgajatelje: inspirirajte se novom literaturom za rad u vrtiću, a drugi Mitska bića - digitalna priča. BookTalk nastao je kao rezultat edukacije putem programa Erasmus+, a bavi se predstavljanjem knjiga u kojemu knjižničari interesente nastoje zainteresirati za knjige, slikovnice, priručnike, web stranice i aplikacije za djecu. Odvija se u neformalnom razgovoru preko Zooma i putem pisanih preporuka dostavljenih e-poštom.
Priznanja sudionicima Olimpijade čitanja
Edukativnu, animiranu i interaktivnu slikovnicu Mitska bića – digitalna priča knjižničari su kreirali za djecu predškolskog i pučkoškolskog uzrasta. Pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Koprivničko-križevačke županije i Grada Koprivnice, realizirana je u sklopu programa Godina čitanja 2021. Aplikacija je besplatna i dostupna putem Google Playa i App Storea, a sadrži osam uzbudljivih priča u kojima djeca mogu dosta saznati o rijeci Dravi, dvorcu obitelji Inkey u Rasinji, tko je bila Barbara Celjska, od kada postoji sajam u Koprivnici, o igri prstenac - sličnoj Sinjskoj alki, koja se nekada igrala u Koprivnici - o progonu vještica, o mitološkim bićima poput Mrakule, Grabara, Vülimana, Veda, Glođana, Pozoja, Kačjeg cesara, dravskih vila, šumskih dekli... Ali i o čuvanju okoliša jer su sa zagađenjem nestale i neke priče iz mitologije.
Postoje programi i za umirovljenike u kojima ih mladi uče kako da se služe pametnim telefonima
Ostali programi Dječjeg odjela su: Knjige za bebe – progam poticanja rane pismenosti u Koprivničko-križevačkoj županiji, namijenjen roditeljima, ali i javnosti općenito, a potiče čitanje kod djece. Program je 2015. uvršten u primjere dobre prakse ELINET-a - Europske mreže za poticanje pismenosti. Pričaonica za bebe i malu djecu do 3 godine provodi se od 2008. godine, a cilj je razvijanje rane pismenosti i stjecanje navike dolaska u knjižnicu od najranije dobi. Sastoji se od slušanja priča i pjesmica, crtanja, lutkarskih predstava, preporuka roditeljima što i kako čitati djeci te igara za razvoj psihomotoričkih vještina. Olimpijada čitanja potiče čitanje iz užitka, a namijenjen je polaznicima nižih razreda osnovne škole. Knjižničarke Dječjeg odjela Knjižnice pripreme popise zanimljivih naslova, letke i dnevnike čitanja te vode evidencije o pročitanim knjigama. Uz čitatelje, evidenciju o pročitanim knjigama i bodove bilježe i knjižničarke. Na kraju ljeta Knjižnica u suradnji sa školama i Pučkim otvorenim učilištem u Koprivnici organizira završnu svečanost na kojoj sudionici primaju diplome i medalje te virtualne čestitke književnika čije su knjige čitali. Važan segment rada Knjižnice čini Medijska abeceda koja djeci nastoji osvijestiti raznolikost sadržaja u online svijetu te ih poučiti kritičkom razmišljanju, analiziranju i kvalitetnom pretraživanju informacija. Festival vještina okuplja znatiželjne i kreativne osobe koje učeći, eksperimentirajući i razvijajući vlastite vještine promiču znanost, tehnologiju i kulturu stvaranja. Zajednički kreativni prostor – Makerspace potiče nove oblike učenja, posebno u području informatike, prirodnih znanosti i tehnike - u kojemu svi mogu slobodno koristiti tehničke uređaje i opremu, isprobavati ih, pomoću njih stvarati nešto novo ili se kreativno izražavati.
Knjižnica organizira i veoma posjećena TEDx predavanja, s uglednim gostima, koja su potom dostupna na YouTubeu
Uz spomenute aktivnosti koprivnička Knjižnica godinama promiče brojne inkluzivne programe za osobe s invaliditetom i socijalno marginalizirane. Knjižnični programi podrške romskoj djeci provodi socijalno inkluzivne usluge za djecu i mlade pod motom Knjižnica dostupna svima - knjižnica za sve. Njime potiče: ravnopravno uključivanje svih osoba u život u lokalnoj zajednici, senzibilizaciju lokalnog stanovništva za potrebe socijalno marginaliziranih i promicanje kulturne raznolikosti. Namijenjen je djeci koja žive u nepovoljnim uvjetima i osobama s invaliditetom. U Dječjem odjelu Knjižnice dostupna je zbirka dječjih knjiga na romskom jeziku za djecu, njihove roditelje i učitelje. Povremeno se organiziraju i kreativne radionice o romskoj kulturi, što senzibilizira drugu djecu za poteškoće s kojima se susreću u životu, te se provode radionice robotike na kojima djeca mogu naučiti kodiranje i programiranje. Za radionice osnovne nastave informatičkog i informacijskog opismenjavanja Knjižnica je dobila EIFL nagradu.
Priča o životu jedne nogometne lopte bio je jedan od najomiljenijih programa za djecu
Usluga za slijepe i slabovidne pokrenuta je u suradnji s Udrugom slijepih Koprivničko-križevačke županije kao pilot-projekt u Hrvatskoj zahvaljujući donaciji Europske Unije u okviru programa CARDS 2002. Cilj projekta ravnopravno je uključivanje slijepih i slabovidnih osoba u lokalnu zajednicu i društvo u cjelini, kvalitetniji pristup izvorima znanja i informiranja u lokalnoj sredini, veća društvena podrška slijepim i slabovidnim osobama, te bolje razumijevanje zajednice za potrebe slijepih i slabovidnih. Rezultat projekta posebna je zbirka knjižnične građe s ukupno 365 jedinica - zvučnih knjiga na CD-ima i audiokasetama, taktilnih slikovnica, taktilnih igračaka, knjiga o slijepima, knjiga na brajici, knjiga na uvećanom tisku - te nabavljena pomagala za slijepe: računala s dodatnom opremom, brajev printer za ispis s računala, elektronička povećala za slabovidne, MP3 plejeri za korištenje zvučnih knjiga u knjižnici, transporter za uspon po stubištu osoba s višestrukom invalidnošću, odnosno teško pokretnih osoba.
Čitamo s vama sadrži zbirku priručnika na temu teškoća u čitanju i pisanju, knjige i slikovnice lagane za čitanje, zvučne knjige te računalne programe. Knjižnica je aktivno uključena i u provođenje nacionalne kampanje za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom I ja želim čitati!
Program Mala škola korištenja pametnih telefona za starije osobe - nagrađen 2019. godine -EIFL Public Library Innovation Programme (EIFL - PLIP) - pridonosi kvaliteti života u zajednici korištenjem informacijsko-komunikacijske tehnologije. Realizira se u suradnji s volonterima koji poznaju tehnologije i spremni su pomoći starijim osobama u korištenju njihovih pametnih telefona, jer su osobe starije životne dobi zbog lošeg snalaženja često izložene marginalizaciji i društvenoj isključenosti.
Program Latice u Knjižnici nastao je u suradnja s Udrugom za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama Latica. Sastoji se od kreativnih radionica, predavanja, upoznavanja članova s knjižničnom građom i uslugama itd. Nastoji članovima udruge, odraslim osobama s različitim oblicima intelektualnih poteškoća, osigurati pristup kulturnim sadržajima i omogućiti jačanje životnih vještina, a ponajprije ih upoznati s knjižnicom kao mjestom na kojemu mogu pronaći različite sadržaje koji im mogu obogatiti život i prijateljstvo. Od 2020. Knjižnica je uključena kao partner i u projekt Budite nam podrška II, Udruge za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama Latica, a provodi se kroz volonterske aktivnosti članova udruge u knjižnici.
Knjižnica i čitaonica Fran Galović u Koprivnici narodna je knjižnica koja obavlja funkciju gradske i županijske matične knjižnice. Jedan je od njezinih programa Mala škola korištenja pomagala za čitanje koji kontinuirano razvija uslugu za osobe koje imaju oštećenje vida ili poteškoće u čitanju. Najnovija ponuda omogućuje upoznavanje i posudbu tzv. asistivne tehnologije ili pomagala za čitanje - dva reproduktora zvuka i jedno prijenosno džepno povećalo. Stručnu pomoć pri njihovu odabiru Knjižnici je pružila Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije. Džepno (prijenosno) elektroničko povećalo specijalni je uređaj koji umjesto leća koristi video kamere i zatim taj sadržaj prikazuje na ekranu. Osim za čitanje, može se koristiti i pri pisanju. Namijenjeno je svima koji imaju oštećenje vida. Također je namijenjeno osobama s teškoćama čitanja - osobama s disleksijom, autizmom, motoričkim smetnjama, demencijom, intelektualnim, razvojnim i socijalnim teškoćama...
Prilog Vijenca za promicanje socijalne uključenosti
Nakladnik
Matica hrvatska
Ulica Matice hrvatske 2
10000 Zagreb
Za nakladnika
Miro Gavran
Voditelj projekta
Goran Galić, glavni urednik Vijenca
Koordinatorica projekta
Jelena Gazivoda, izvršna urednica Vijenca
Urednik Inkluzije
Boris Beck
Projektna administratorica
Tamara Kvas
Prijelom i dizajn tiskanog izdanja
Borovac i Bence d.o.o.
Lektura
Elizabeta Pernar
Adresa uredništva
Redakcija Vijenca - Matica hrvatska
Ulica Matice hrvatske 2, 10 000 Zagreb
E-adresa
Tisak
Tiskara Zagreb d.o.o.
Radnička cesta 210, 10000 Zagreb
Za više informacija o EU fondovima
strukturnifondovi.hr
Prilog Inkluzija izdan je u okviru projekta Uključiva kultura - potpora socijalnoj inkluziji kroz kulturu putem Vijenca koji provodi Matica hrvatska s partnerima Udrugom Pragma i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu.
Sadržaj priloga Inkluzija isključiva je odgovornost Matice hrvatske.
Klikni za povratak