Inkluzija 35

Inkluzija

VIJESTI I NAJAVE

Pripremila Tamara Kvas

Pokrenuta digitalna platforma Jezikomat

Hrvatski jezikoslovac Marko Alerićs Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pokrenuo je Jezikomat, digitalnu platformu koja građane potiče na unaprjeđenje vještina vezanih uz služenje hrvatskim jezikom. Svi koji žele znati što je u jeziku pravilno, a što nije, mogu pratiti Jezikomat na Instagramu i YouTubeu. Pratitelje početkom svakoga tjedna očekuju novi savjeti jezikoslovca Marka Alerića, a na društvenim mrežama mogu komentirati jezične pogreške i postavljati pitanja. Autor je želio svima omogućiti da na jednostavan način trajno napreduju u vještinama govorenja i pisanja, vodeći se time da smo nakon završetka osnovnog i srednjeg školovanja u jezičnom napredovanju najčešće prepušteni sami sebi. Drži da pojedinci rijetko imaju priliku saznati u čemu griješe, a u normativnim priručnicima nije se uvijek lako snaći. Jezikomat je način da gramatika i pravopis postanu zanimljivi i lako dostupni široj javnosti. Ponedjeljkom se na YouTube kanalu Jezikomata objavljuje snimka kojom se najčešće upozorava na neku čestu jezičnu pogrešku.

Međunarodni studentski projekt 

Međunarodni studentski projekt Kako vidim budućnost/How I See the Future pokrenuli su studenti Diplomskog sveučilišnog studija Ilustracija s Akademije za umjetnost i kulturu Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku pod mentorstvom izv. prof. art. Stanislava Marijanovića. Profesor Darko Jakić s Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu oblikovao je mrežnu stranicu howiseethefuture.com putem koje se projekt realizira. Tema projekta temelji se na spoznaji da mladi baštine svijet pun dosad nepoznatih, iznimno ozbiljnih problema i izazova, čije rješavanje zahtijeva radikalnu promjenu načina razmišljanja o budućnosti cijelog planeta. Riječ je o klimatskim promjenama, eksploataciji resursa, ratnim ugrozama, migracijama, eroziji temeljnih humanističkih vrijednosti, opasnosti od sve većeg jaza između naraštaja, koji će svoje mjesto morati tražiti u sasvim novim okolnostima. Kako je zamjetna isključenost, pa i pasivnost velikog broja mladih u oblikovanju svoje i zajedničke budućnosti, postavlja se pitanje što oni o svemu tome zapravo misle. Jedan od ciljeva projekta jest pridonijeti podizanju opće razine kritičkog mišljenja među studentima te ih potaknuti na aktivno i odgovorno sudjelovanje u oblikovanju svoje i zajedničke budućnosti. Do sada su na mrežnoj stranici howiseethefuture.com objavljena 182 studentska rada sa 16 akademija. Pozivi na sudjelovanje u projektu ciklički se obnavljaju, a kada projekt akumulira više od 500 radova, oblikovat će se i digitalni, virtualni muzej.

Izložba skulptura za slijepe i slabovidne

U Umjetničkom paviljonu Juraj Šporer u Opatiji otvorena je izložba skulptura Dodirom do umjetnosti – Mladen Mikulin. Obilježavanjem Svjetskog dana umjetnosti podiže se svijest o raznolikosti umjetničkog izraza i podržava komunikacija umjetnika i šire zajednice. Pri osmišljavanju koncepcije izložbe, autorice Vesna Leiner i Aleksandra Bugar vodile su se idejom da izložba bude dostupna svim posjetiteljima. Svi posjetitelji uz razgled skulptura poznatih zagrebačkih i hrvatskih ličnosti te legendarnog glazbenika Jima Morrisona imaju priliku doživjeti ih na više osjetilnih razina, promatranjem i dodirom. Posjetitelji izložbe mogu saznati koja je bila motivacija autora za izradu određene skulpture, što ga je na to inspiriralo i kakav je bio autorov privatni odnos s osobom koju je portretirao. Uz skulpture glazbenika Jima Morrisona, glazbenog kritičara Darka Glavana, glumaca Ene Begović i Zvonimira Črnka, sportaša Vilka Severa i Snježane Ušić, generala Janka Bobetka, novinara Siniše Glavaševića, književnika Marka Marulića, Dragutina Tadijanovića i Miroslava Krleže, kardinala Alojzija Stepinca, fra Grge Martića, predsjednika RH Franje Tuđmana i gradonačelnika Zagreba Većeslava Holjevca, u opatijskom postavu bit će izložene i biste hrvatskog znanstvenika iz 12. stoljeća Hermana Dalmatina te Otta von Habsburga, posljednjeg prijestolonasljednika Austro-Ugarske Monarhije. Izložba se može razgledati do 8. svibnja.

Izložba slika – Ogranak MH Zaprešić

Ogranak Matice hrvatske u Zaprešiću 11. svibnja s početkom u 19 sati otvara izložbu slika Alena Kasumovića pod nazivom Imam li pravo biti ovdje? u svojim prostorijama u Ulici kardinala A. Stepinca 1. Radovi propitkuju pojam tijela na temu procesa samoistraživanja i samooblikovanja, a do sada su izlagani u New Yorku, Baselu, Miamiju i Zurichu. Alen Kasumović rodio se u Zagrebu 1991. i od rođenja boluje od artrogripoze. Diplomirao je na Akademiji likovne umjetnosti 2018, magistar je na Odsjeku za animirani film i nove medije, a od 2011. je stipendist Međunarodne udruge umjetnika koji slikaju ustima i nogama. Što se tiče njegovoga rada, Alen Kasumović pojašnjava: „Moj je rad podijeljen, recimo, između dvaju svjetova, dvaju identiteta. Jedan je taj koji je posvećen Udruzi umjetnika koji slikaju ustima i nogama. Znači, tu se traže teme koje odgovaraju širem krugu publike, zato slikam pejzaže, a pogotovo volim slikati konje. U svojem autorskom radu mimo Udruge bavim se identitetom, tijelom i invaliditetom.“

Dani medijske pismenosti

U organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, uz podršku Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja, od 2. do 8. svibnja održavaju se 5. Dani medijske pismenosti, s aktivnostima i u tjednima poslije. Na portalu medijskapismenost.hr dostupno je gotovo 40 obrazovnih materijala i videolekcija, koji su od objave prvih materijala 2018. do sada preuzeti više od pola milijuna puta. U projekt se mogu uključiti vrtići, škole, fakulteti, knjižnice, kina, medijske kuće, udruge i druge ustanove koje mogu organizirati predavanja, radionice, filmske projekcije, panel-diskusije i druge događaje. Ove godine u fokusu Dana medijske pismenosti važnost je medijskog obrazovanja s naglaskom na kritičko razmišljanje, razumijevanje kako mediji funkcioniraju, prepoznavanje dezinformacija te razumijevanje utjecaja influencera, prikrivenog oglašavanja i algoritama koji određuju koje informacije i sadržaji nam se nude na internetu i društvenim mrežama.

Poziv nastavnicima i stručnim suradnicima 

Pozivaju se nastavnici i stručni suradnici iz osnovnih škola na području Grada Zagreba i Sisačko-moslavačke županije na sudjelovanje u dvodnevnoj edukaciji o upravljanju školskim volonterskim programom. Edukacija će se održati uživo, 18. i 19. svibnja, na adresi Radićeva 9 u Zagrebu, oba dana od 10 do 16 sati. Tema dvodnevne radionice je usvajanje širega teorijskog znanja o volonterstvu i stjecanje kompetencija za provedbu koraka upravljanja školskim volonterskim programom. Volonterski centar Zagreb u potrazi je za ukupno desetero sudionika, a za sve ostale informacije i prijave zainteresirani se mogu javiti na e-adresu dunja.hafner@vcz.hr. Aktivnost se provodi u sklopu projekta Volontiram – razvijam sebe i zajednicu, koji je podržalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Virtualni susreti umjetnika i publike

Online zajednica umjetnika Art ćakula proslavila je svoj drugi rođendan i premijerno javnosti predstavila svoju mrežnu stranicu na kojoj su predstavljeni svi sudionici programa koji su u prethodne dvije godine svojim predstavljanjem i djelovanjem pridonijeli razvoju projekta. Na stranici se mogu pogledati snimke svih online susreta te saznati informacije o svim prošlim i budućim Art ćakulama. Art ćakula odvija se putem Zoom platforme te društvenih mreža (Facebook, Instagram, YouTube). Projekt okuplja veliki broj umjetnika i kustosa različitih područja djelovanja iz Hrvatske i inozemstva. Cilj je zadržati kontakt među umjetnicima, motivirati ih na daljnji rad i međusobnu suradnju te održavati njihov kontakt s publikom u izazovnim vremenima. Sudionici Art ćakule kontinuirano kreiraju nove kulturne i edukativne sadržaje koji se ostvaruju i plasiraju u javnost putem online druženja i izlaganja. Susreti obuhvaćaju razmjenu iskustava i znanja, predstavljanja individualnih umjetničkih pristupa, kolonija, mrežnih stranica, PR alata, diskusije o aktualnostima u umjetnosti i izazovima s kojima se umjetnici susreću u svojoj struci. U dvije godine uspješno je održano više od 50 takvih online susreta.

Online slikovnica

KA-MATRIX – Udruga za društveni razvoj završila je radionice virtualne slikovnice i predstavila svoju završnu slikovnicu Šašavi dvorac – zgode i nezgode iza kamenih zidova u sklopu projekta Podijeli svoju priču – socijalno uključivanje kroz online kulturu i umjetnost, koja je sada dostupna široj javnosti u digitalnom obliku. Mali pisci i ilustratori koji su sudjelovali u izradi slikovnice su: Larisa Kasunić Mikšić, Franka Pudina Jelenčić, Mary Magdić, Tonka Mikulić, Lucija Sudac, Nela Bolfek, Mila Bunčić, Maksim Tkalac, Helena Matijević, Lucija Čavrag, Nikolina Matan, Lea Frančišković i Nikola Olrom, koji su tijekom devet mjeseci surađivali s voditeljima Ivanom Francišković Olrom, Sanjom Kolenko i Marijem Šimićem. Projekt Podijeli svoju priču izravno povećava socijalnu uključenost djece i mladih do 25 godina, kroz provedbu online kulturno-umjetničkog sadržaja. Ciljevi projekta su povećati socijalnu uključenost djece i mladih kroz provedbu kulturno-umjetničkih online sadržaja te razvijanje socijalnih i kreativnih vještina, znanja djece i mladih koja će pridonijeti njihovoj boljoj socijalnoj uključenosti. 

Inkluzija 35

35 - 5. svibnja 2022. | Arhiva

Impressum

Inkluzija

Prilog Vijenca za promicanje socijalne uključenosti

Nakladnik

Matica hrvatska
Ulica Matice hrvatske 2
10000 Zagreb

Za nakladnika

Miro Gavran

Voditelj projekta

Goran Galić, glavni urednik Vijenca

Koordinatorica projekta

Jelena Gazivoda, izvršna urednica Vijenca

Urednik Inkluzije

Boris Beck

Projektna administratorica

Tamara Kvas

Prijelom i dizajn tiskanog izdanja

Borovac i Bence d.o.o.

Lektura

Elizabeta Pernar

Adresa uredništva

Redakcija Vijenca - Matica hrvatska

Ulica Matice hrvatske 2, 10 000 Zagreb

Tisak

Tiskara Zagreb d.o.o.
Radnička cesta 210, 10000 Zagreb

Za više informacija o EU fondovima
strukturnifondovi.hr

Prilog Inkluzija izdan je u okviru projekta Uključiva kultura - potpora socijalnoj inkluziji kroz kulturu putem Vijenca koji provodi Matica hrvatska s partnerima Udrugom Pragma i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu.
Sadržaj priloga Inkluzija isključiva je odgovornost Matice hrvatske.

Klikni za povratak