Inkluzija 3

Inkluzija

 

VIJESTI I NAJAVE

Priredila Helena Tokić Jurković

Festival inkluzije

Drugi UPSET ART Festival umjetnosti i inkluzije osoba s invaliditetom održao se 21. studenog u Centru za kulturu Trešnjev­ka, a dio programa bio je održan virtual­no i dostupan široj javnosti na inter­netskoj stranici i društvenim medijima CeKaTe­a. Festival želi promovirati, potica­ti i razvijati umjetnost i inkluziju osoba s invaliditetom, što postiže organizaci­jom inkluzivnog umjetničkog, kulturnog i obrazovnog programa u kojem sudjelu­ju osobe s invaliditetom, ali i profesional­ci i amateri koji rade s osobama s inva­liditetom, kao i drugi profesionalni ili amaterski umjetnici koji su zainteresira­ni predstaviti svoj rad javnosti. Ovogodiš­nji festival uključio je kreativne radionice aromaterapije iz Udruge za podršku oso­bama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba Vjeverice, radionicu permakultu­re iz udruge Zeleni klik! te radionicu Ivane Gucek. Predstavila se i virtualna izložba fotografija Udruge invalida rada Zagreba te Erasmus+ projekt CeKaTe­a, posvećeni inkluziji i neformalnom obrazovanju, a festival je zatvorio Damir Vogrinec – Vogra solo gitarističkim koncertom, koji se pre­ nosio na YouTubeu.

Umjetnost za učenike

Zagrebačka Moderna galerija u stude­ nom je bila domaćin edukativnog projek­ta 10 škola – 10 umjetnika. Projekt je prije 16 godina osmislila viša kustosica Ivana Rončević Elezović da srednjoškolci kroza nj steknu nova znanja i razviju nov odnos prema instituciji muzeja, kao i o materiji koju obrađuju. U programu su sudjelovale srednje škole iz Vukovara, Osijeka, Valpo­va, Varaždina, Zagreba, Rijeke, Pule, Zad­ra i Splita, a održao se online. Škole su u parovima predstavile obrađene teme, a os­tali su sudionici pratili njihove prezentaci­ je, radionice i diskusiju, te je tako nastao aktivni dijalog dviju strana. Tema progra­ma bila je Moderna i suvremenost, a školski timovi koje čine tri učenika i mentor – imali su zadatak uočiti odnos između hr­vatske moderne i suvremene umjetnosti. To su činili na temelju usporedne anali­ze djela iz zbirke Moderne galerije i sli­ka Lovre Artukovića predstavljenih na umjetnikovoj izložbi Usporavanje, koju su u Modernoj galeriji priredili Umjetnički paviljon u Zagrebu i Umjetnička galerija Dubrovnik.

Kultura manjina

Dani makedonske kulture, tradicional­ na manifestacija Makedonskog kulturnog društva Ilinden iz Rijeke, otvorena je 21. studenog 2020. u Exportu na Delti, a tra­jat će do 19. prosinca. Na otvorenju je na­stupio glazbenik Zoran Majstorović, a po­tom je bila otvorena samostalna izložba fotografija Čovjek u prostoru Gordane Kva­jo. Na Danima prijatelja knjige, u suradnji s Hrvatskim književnim društvom iz Ri­jeke, predstavljene su nagrađene knjige i književnici te je održan poetski maraton. MKD Ilinden prvo je makedonsko društvo u Republici Hrvatskoj, osnovano prije 29 godina, a zalaže se za očuvanje makedonske tradicije, kulture i duhovnog života u Rijeci i Primorsko­goranskoj županiji. U prostorima MKD­a Ilinden, u Matačićevoj ulici u Rijeci, publiku 4. prosinca očeku­je revija makedonskog filma, 18. prosin­ca koncert pjevačke i glazbene skupine MKD­a Ilinden, a 19. prosinca održat će se kulturna manifestacija za najmlađe člano­ve – Detska radost.

Cijanotipija za mlade

Cijanotipija je fotografska tehnika iz sredine 19. stoljeća, kojom se reproducira­ ju fotografije i fotogrami u tonovima pla­ve boje, a dugo se koristila i za umnaža­nje nacrta i dijagrama. Pod vodstvom Sare Salamon i Hrvoja Spudića, u prostoru Pogo­na, Zagrebačkog centra za nezavisnu kultu­ru i mlade u Trnju, 22. studenoga održana je radionica cijanotipije. Polaznici, učeni­ci viših razreda osnovne škole, imali su priliku biljke ubrane u blizini Pogona Je­dinstvo – ali i svoje herbarije, sušeno bi­lje, čipke i slične filigranske uzorke koji su im se činili zanimljivima – umnožiti tom starom tehnikom. Program Filmske početnice provodi udruga Restart, a sve su radio­nice besplatne.

Pjesma za rođenje

Zagrebački pjevač, multiinstrumenta­ list i kantautor Mihael Kvorka predstavio je svoj novi singl U tvome imenu, posvećen rođenju kćeri Iris, a nastao u suradnji s Robertom Domitrovićem. Ove su godine obojica postali očevi, ali zbog pandemi­je nisu mogli pratiti supruge u rađaonici. „Ova pjesma mi zaista puno znači, jer je nastala kao posveta našim kćerima i su­prugama“, rekao je u tom povodu Kvorka i nastavio: „Jedne večeri, dok smo Robi i ja pričali o cijeloj situaciji koja se događa u svijetu i malo se požalili jedan drugome kako nismo mogli prisustvovati rođenju naših kćeri pa se prisjetili i slučaja oca koji je kampirao ispred bolnice u Klaićevoj da bi bio bliže svome djetetu, shvatili smo da bismo željeli javno nešto reći na tu temu.“ Domitrović, autor teksta, kaže da je, dok je pisao pjesmu, razmišljao o djeci koja su sa­ma i izolirana u vrijeme pandemije, a naj­više o Mihaelovoj i svojoj kćeri. „Želio sam poslati poruku podrške, da smo uz njih, i izraziti ono što gotovo svaki roditelj osje­ća.“ Video s tom pjesmom dostupan je na YouTubeu, a snimila ga je i režirala Kvorki­na supruga Anita Nadj. „Biti kraj svojeg djeteta nije luksuz, već ljudsko pravo i ne­ što što je neophodno za razvoj, ali i opora­vak djeteta. Kroz poruku ljubavi i podrške želimo skrenuti pozornost i na ove situa­cije u kojima se mnogi roditelji nalaze“, poručuju autori pjesme.

Prava djece

Savez društava Naša djeca Hrvatske po­ krenuo je na Međunarodni dan djeteta, 20. studenog, kampanju promocije dječ­jih prava u suradnji s tvrtkom Tekstil­ promet d.d. iz Zagreba, a u okviru društveno-odgovornog poslovanja usmjerenog brizi za djecu. Naime, uz redovne aktivno­sti Savez DND Hrvatske potiče korporaci­je na društveno­odgovorno poslovanje ra­di dobrobiti za djecu i zajednicu, a ujedno se promoviraju i pozitivne vrijednosti do­maćih tvrtki. Kampanja će trajati do 20. prosinca, a započela je promocijom nove dječje odjevne kolekcije. Svaki od deset plakata sadržava jedno od dječjih prava  iz Konvencije UN­a o pravima djeteta, a na plakatima je istaknuta i prigodna po­ruka djece odraslima. Istodobno, određeni dio prihoda od prodaje odjeće bit će doni­ran udruzi za promicanje dječjih prava u Republici Hrvatskoj – kako bi se na prolje­će 2021. u Zagrebu omogućilo održavanje susreta dječjih vijeća na temu Participacija djece u odlučivanju, posvećeno problemi­ma zdravstvene skrbi djece u vrijeme pan­demije i jednakost djece u društvu.

Film i ljudska prava

Od 6. do 12. prosinca održat će se online 18. Human Rights Film Festival, s besplat­nim projekcijama. Do sada je potvrđeno trinaest naslova, sve redom najzapaženi­jih novih igranih, dokumentarnih i ino­vativnih filmova. Među njima su najnovi­ji radovi redateljica i redatelja poput Elize Hittman, Lava Diaza, Johna Gianvita, Frederika Gerttena, Ivana Ramljaka i Mladena Kovačevića, a bit će prikazani na www.kinoeuropa.hr. Predstavljajući program, selektor 18. HRFF­a Petar Milat rekao je: „Za razliku od onih koji će izazvani trenutačnim stanjem nesigurnosti širiti pan­iku i sijati strah, putem festivalskog pro­grama želimo istaknuti sve one prečesto marginalizirane prakse skrbi, solidarnos­ ti, prijateljstva i ljubavi koje su izašle na vidjelo i izborile svoje pravo javnosti u ovo konfuzno i tmurno doba.“ Višestru­ko nagrađivani filipinski redatelj Lav Di­az publici HRFF­a vraća se s još jednom pričom o marginaliziranim ljudima, Genus Pan. U njoj pratimo tri ilegalna rudara na putovanju na svoj otok nakon višemje­ sečnog rada u paklenim uvjetima. Diaz je za Genus Pan na ovogodišnjoj Mostri do­bio nagradu Horizonti za najboljeg reda­telja. Idući film, premijerno prikazan na Međunarodnom filmskom festivalu u Ro­tterdamu, jest dokumentarni film srp­skog redatelja Mladena Kovačevića Merry Christmas, Yiwu. Sniman je u „radionici Djeda Mraza“ – jednoj od 600 tvornica božićnih ukrasa u kineskom gradu Yiwu iz kojeg dolazi više od dvije trećine svih svjetskih novogodišnjih ukrasa. U filmu pratimo radnike, menadžere i vlasnike tvornica, uglavnom cijele kineske obite­lji, u njihovim svakodnevnim radnim i životnim ritualima, dok čavrljanju, pjeva­ju, ogovaraju, zaljubljuju se i odljubljuju, sve uz diskretnu dozu apsurdnog humora. Švedski dokumentarist Fredrik Gertten u svojem najnovijem filmu Push obrađu­je globalnu stambenu krizu. U filmu pra­ti posebnu izvjestiteljicu UN­a za pravo na stambeno zbrinjavanje Leilani Farhu u njezinoj istrazi mutnog svijeta nekret­ninskih investitora, špekulanata i najmodavaca koji igraju značajnu ulogu u krei­ranju stambenih uvjeta i gradovima diljem svijeta. Cijene stanova nezaustavlji­ vorastu, dok prihodi njihovih stanara os­taju jednako niski, a život u gradu se sve manje može smatrati životom. Gertten i Farhu posjećuju Veliku Britaniju, Španjol­sku, Čile i Južnu Koreju, pokušavajući odgonetnuti zašto gradovi na tako različi­tim lokacijama imaju gotovo isti problem.

Film Notturno bit će prikazan na 18. Human Rights Film Festivalu u Zagrebu/ Izvor: HRFF

Poezija i socioekonomski problemi

U Šibeniku je 28. studenog održana radionica Revolucija riječi u sklopu doga­ đanja Martinska, Martinik. Radionica je uključivala razgovor, raspravu i vježbe pi­sanja u Šibeniku i poluotoku Martinska. Teorijski dio obuhvaćao je razgovor o socioekonomskim problemima u gradu te mogućnostima njihove poetske interpre­tacije. Praktični dio obuhvatio je pisanje poezije te posjet poluotoku Martinska na­ suprot Šibenika, u nastojanju da se umjet­nošću ponudi odgovor na društvene pro­bleme.

Inkluzija 3

3 - 3. prosinca 2020. | Arhiva

Impressum

Inkluzija

Prilog Vijenca za promicanje socijalne uključenosti

Nakladnik

Matica hrvatska
Ulica Matice hrvatske 2
10000 Zagreb

Za nakladnika

Miro Gavran, predsjednik Matice hrvatske

Voditelj projekta

Goran Galić, glavni urednik Vijenca

Koordinatorica projekta

Jelena Gazivoda, izvršna urednica Vijenca

Urednik Inkluzije

Boris Beck

Projektna administratorica

Tamara Kvas

Prijelom i dizajn tiskanog izdanja

Borovac i Bence d.o.o.

Lektura

Elizabeta Pernar

Adresa uredništva

Redakcija Vijenca - Matica hrvatska

Ulica Matice hrvatske 2, 10 000 Zagreb

Tisak

Tiskara Zagreb d.o.o.
Radnička cesta 210, 10000 Zagreb

Za više informacija o EU fondovima
strukturnifondovi.hr

Prilog Inkluzija izdan je u okviru projekta Uključiva kultura - potpora socijalnoj inkluziji kroz kulturu putem Vijenca koji provodi Matica hrvatska s partnerima Udrugom Pragma i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu.
Sadržaj priloga Inkluzija isključiva je odgovornost Matice hrvatske.

Klikni za povratak