Inkluzija 29

Inkluzija

VIJESTI I NAJAVE

Pripremila Tamara Kvas

Predstavljanje projekta ZagrebNet 

Krajem siječnja u Muzeju grada Zagreba predstavljen je projekt ZagrebNet – portal zbirki fotografija Muzeja grada Zagreba i platforma za digitalno pripovijedanje. Projekt su predstavili v. d. ravnateljica Muzeja grada Zagreba Marina Perica Krapljanov, voditeljica fotografskih zbirki i suautorica projekta ZagrebNet Dubravka Stančec, voditeljica i autorica projekta ZagrebNet Dajana Batinić te autor koncepcije informacijskog sustava Goran Zlodi. ZagrebNet je portal koji korisnicima nudi pregled i pretraživanje digitaliziranih povijesnih fotografija Zagreba koje su dio fotografskih zbirki Muzeja grada Zagreba. Uz fotografije i osnovne podatke, aplikacija donosi i priče povezane s njima. Ovim projektom omogućava se samostalno i jednostavno pretraživanje fotografija iz fotografskih zbirki te novi uvid u prošlost grada. Namjera je da objavljene fotografije budu izvor informacija za istraživače, studente, učenike i sve koji usavršavaju svoje znanje. Cilj projekta ZagrebNet jest predstaviti kulturnu baštinu Zagreba, ponovno otkrivajući vizualni identitet njegovih ulica, trgova, zgrada, ljudi i događaja.

Ogranak Matice hrvatske u Šibeniku

Ogranak Matice hrvatske u Šibeniku poziva na besplatne online radionice iz glazbene, dramske, literarne i likovne umjetnosti u sklopu projekta Od boje do zvuka u virtualnom svijetu. Projekt je financiran putem poziva Umjetnost i kultura online, a bespovratna sredstva osigurana su iz Europskog socijalnog fonda i Državnog proračuna RH. Partner projekta je Gradska knjižnica Juraj Šižgorić Šibenik. Prve radionice počele su početkom veljače, a namijenjene su osobama mlađima od 25 godina te starijima od 54 godine. Raspored radionica za sudionike starije od 54 godine je sljedeći: Glazba i klapsko pjevanje Dosad, sad i odsad održat će se 8. i 11. veljače od 16:30 do 19:30 sati. Radionica književnog stvaralaštva bit će 7. ožujka i 8. travnja od 17 do 20 sati, a likovna radionica Acta non verba 23. i 30. ožujka, 6, 13, 20. i 27. travnja i 4. svibnja od 16 do 19 sati. Od radionica za sudionike mlađe od 25 godina, likovna će se radionica pod nazivom Acta non verba održati 16. i 23. veljače, 2, 9. i 16. ožujka od 16 do 19 sati. Glazbena radionica Music in the box planirana je za 14, 15, 17. i 18. veljače od 16:30 do 19:30 sati. Edukativno – zabavna dramska radionica održat će se 1, 7, 15. i 29. ožujka od 16 do 19 sati, a likovne radionice Razvoj poduzetničkih kompetencija u likovnom stvaralaštvu 5. i 19. ožujka te 2. i 16. travnja od 10 do 13 sati. Na koncu, radionica književnog stvaralaštva održati će se 24. i 25. ožujka od 17 do 20 sati, a
glazbena radionica Osnove snimanja i obrade glazbe 16, 18, 20. i 23. svibnja od 10 do 13 sati. Više o radionicama i načinu prijave možete pronaći na mrežnoj stranici Ogranka MH Šibenik.

Predstavljena knjiga Srcem kroz planine

U Zagrebu je krajem siječnja predstavljena knjiga Srcem kroz planine Ranka Dragičevića nastala na temelju humanitarne akcije 1100 kilometara za 1100 terapija. Akcija je pokrenuta lani kako bi oko 3200 sati terapija za gotovo 70 djece na otoku Braču ostalo besplatno. Svi zainteresirani građani mogli su sponzorirati kilometre i tako donirati sredstva Udruzi roditelja djece s teškoćama u razvoju Brački pupoljci. Na svoj put, rutom Via Adriatica, Ranko i Daniel krenuli su 20. ožujka 2021. s rta Kamenjak u Istri. Na rt Oštra na poluotoku Prevlaka, ujedno i odredište same rute, stigli su 7. svibnja 2021. U tom razdoblju prošli su planinarski put koji spaja prirodne i kulturne specifičnosti jadranskog podneblja, a koji se sastoji od 14 planina, 12 rijeka, 2 jezera, 18 zaštićenih područja, 7 županija, 52 općine i ukupno 1100 kilometara. Budući da se akcija sastojala od 13 etapa koje simbolično predstavljaju 13 izazova s kojima se roditelji djece s teškoćama u razvoju suočavaju, knjiga prati taj slijed i objašnjava svaku etapu u 49 poglavlja, točnije, 49 dana planinarenja, istaknuto je na predstavljanju. Knjiga Srcem kroz planine može se naručiti putem Facebook i Instagram profila autora Ranka Dragičevića, a dio prihoda od prodaje ponovno će biti odvojen za Udrugu roditelja djece s teškoćama u razvoju Brački pupoljci.

Druga sezona kazališnog podcasta Zapozorje

Projekt RadioTeatra podcast Zapozorje ugošćuje kazališne radnike, radnice, umjetnike i umjetnice; redatelje, glumce, rekvizitere. Povezuje ih kazališna birtija, koja nije fizičko mjesto nego duhovni i filozofski prostor gotovo svakog kazališnog djelatnika. Kazališni podcast, koji je u osam epizoda prve sezone ugostio široku lepezu kazališnih djelatnika, u prvoj epizodi druge sezone ugošćuje oblikovatelje svjetla: Martina Šatovića, Vesnu Kolarec i Ivana Lušičića. Nova sezona radijskog kazališnog podcasta Zapozorje krenula je početkom veljače uz prijenos na YouTubeu. Voditelj i redatelj je Dražen Krešić. Program podržava Ministarstvo kulture i medija RH putem Javnog poziva za programe razvoja novih kulturnih i edukativnih sadržaja i digitalne prilagodbe.

Mozaikova slušaonica

U Godini čitanja, Mozaik knjiga pokrenula je projekt besplatnih audioslikovnica namijenjenih najmlađim korisnicima pod nazivom – Mozaikova slušaonica. Do sada su objavljene dvije audiopriče, OrašarCarevo novo ruho. Kao izdavač prepoznali su da digitalno čitanje, uz listanje slikovnice, dodatno potiče usvajanje navike čitanja kod djece. Digitalno će se obraditi najprodavanije slikovnice Mozaik knjiga, od odabranih Andersenovih bajki i bajki braće Grimm, preko zabavnih slikovnica za najmlađe, do onih koje su uprizorene na kazališnim daskama te malim i velikim ekranima. Slikovnice su besplatne i dostupne na Mozaikovim društvenim mrežama. Projekt je realiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH.

Traže se volonteri

Udruga UNUO obratila se javnosti jer traži volontere za prebacivanje ugostiteljsko-edukativnog centra inkluzije na novu lokaciju. Udruga UNUO otvorila je prvi ugostiteljsko-edukativni centar inkluzije 2020. u šatoru od 450 kvadratnih metara s kompletom opremom prilagođenom za osobe s invaliditetom. Šator treba postaviti na novoj lokaciji. Kako bi ponovno krenuli s radom i potpuno opremili i pokrenuli ugostiteljsko-edukativni centar, potrebni su volonteri. Udruga UNUO bila je organizator prvoga gastro natjecanja osoba s invaliditetom Amorova žlica. U to je natjecanje od početka projekta bilo uključeno 166 natjecatelja i 51 institucija iz 21 županije s područja cijele Hrvatske. Svrha cijeloga natjecanja bila je da natjecatelji prezentirajući svoje vještine, motiviraju osobe bez vlastitog doma, djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, ugostitelje, djelatnike državne vlasti i ostale subjekte o zajedničkom stvaranju društva jednakosti.

Online filmske edukacije za nastavnike

CinEd filmski semestar je besplatni novi program filmskog obrazovanja i stručnog usavršavanja za nastavnike, profesore i edukatore u formalnim i neformalnim sustavima, sadašnje i buduće, za one koji žele raditi s djecom i mladima kroz film i s pomoću filma. Uz niz predavanja filmskih profesionalaca i edukatora, nastavnici će moći nadopuniti i proširiti vlastito znanje o filmu te praktično naučiti kako koristiti film i medije u svim školskim predmetima i nastavnim sadržajima. Programe CinEda u Hrvatskoj provodi udruga Bacači sjenki. Predavanja počinju s uvodom u participativnu pedagogiju gdje će polaznici proći metode za interaktivno i angažirano predavanje kroz igru. Moći će nadograditi poznavanje filmske teorije i upoznati CinEd kolekciju vrhunskih europskih filmova te brojne pedagoške alate koje ona nudi. Program završava uz primjere analize filmova iz više motrišta kroz koje će se lakše pripremiti za vlastite projekcije u školama, radionicama ili programima filmskog i medijskog obrazovanja. Predavanja CinEd filmskog semestra održavat će se na platformi Zoom srijedom i četvrtkom od 18 do 20 sati tijekom veljače i ožujka. Projekt CinEd 2.0 sufinanciran je od strane Europske Unije – Kreativna Europa MEDIA, Hrvatskog audiovizualnog centra, Ureda za udruge Vlade RH i Grada Zagreba. U projektu sudjeluju organizacije iz deset europskih zemalja.

Nagrade za dječje knjige

Inicijativa organizacija Newbery i Caldecott dodjeljuju medalje za najbolje dječje naslove u književnosti, a nekoliko je knjiga nagrađeno zbog pričanja priča o osobama s autizmom i drugim teškoćama u razvoju. Nagrade za autore i ilustratore koji prikazuju iskustva invaliditeta dodjeljuju se svake godine u tri kategorije. Pobjednik u skupini za djecu prošle je godine bila knjiga sutkinje američkog Vrhovnog suda Sonie Sotomayor Samo pitaj! Budi drugačiji, budi hrabar, budi ti, koja djeci ukazuje na to da nas razlike čine jačima. Prijatelj za Henryja Jenn Bailey priča je o prijateljstvu, ispričana iz perspektive dječaka s autizmom, a dobila je počasnu titulu male djece. Pjesma za kita Lynne Kelly pobijedila je u kategoriji srednjih razreda, koja je namijenjena djeci od 9 do 13 godina. Knjiga govori o 12-godišnjaku koji je gluh i odlazi u potragu kako bi pomogao kitu koji ne može komunicirati s drugim kitovima. U kategoriji tinejdžera pobijedio je roman Proklet Karol Ruth Silverstein za priču o djevojčici s juvenilnim artritisom. I The Silence Between Us Alison Gervais o gluhom tinejdžeru koji se prilagođava srednjoj školi u kojoj svi drugi mogu čuti dobila je počasnu titulu. Pobjednici Schneider Family Book Awards dobit će po pet tisuća dolara i uokvirenu plaketu.

Inkluzija 29

29 - 10. veljače 2022. | Arhiva

Impressum

Inkluzija

Prilog Vijenca za promicanje socijalne uključenosti

Nakladnik

Matica hrvatska
Ulica Matice hrvatske 2
10000 Zagreb

Za nakladnika

Miro Gavran, predsjednik Matice hrvatske

Voditelj projekta

Goran Galić, glavni urednik Vijenca

Koordinatorica projekta

Jelena Gazivoda, izvršna urednica Vijenca

Urednik Inkluzije

Boris Beck

Projektna administratorica

Tamara Kvas

Prijelom i dizajn tiskanog izdanja

Borovac i Bence d.o.o.

Lektura

Elizabeta Pernar

Adresa uredništva

Redakcija Vijenca - Matica hrvatska

Ulica Matice hrvatske 2, 10 000 Zagreb

Tisak

Tiskara Zagreb d.o.o.
Radnička cesta 210, 10000 Zagreb

Za više informacija o EU fondovima
strukturnifondovi.hr

Prilog Inkluzija izdan je u okviru projekta Uključiva kultura - potpora socijalnoj inkluziji kroz kulturu putem Vijenca koji provodi Matica hrvatska s partnerima Udrugom Pragma i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu.
Sadržaj priloga Inkluzija isključiva je odgovornost Matice hrvatske.

Klikni za povratak