U povodu obilježavanja Međunarodnog dana tolerancije, Filmaktiv je kroz program Film svima pokrenuo online kampanju Inkluzija nas spaja. Kampanja donosi pregled od 12 epizoda doživljaja i razumijevanja inkluzije i inkluzivnih kulturnih praksi te poziva na razmišljanje o vlastitim pozicijama, kao i mogućnostima inkluzivnog djelovanja. Epizode se svakodnevno objavljuju na Facebook i Instagramstranicama programa Film svima. Filmaktiv od 2016. provodi inkluzivni projekt kojim prilagođava i prevodi filmove nastale na hrvatskom jeziku za gluhe i nagluhe te slijepe i slabovidne osobe. Uz Film svima, Filmaktiv provodi niz inkluzivnih projekata kojima educira čujuću i videću, kao i gluhu i nagluhu te slijepu i slabovidnu djecu i mlade za potrebe ranjivih društvenih skupina te ih potiče na inkluzivno djelovanje. Kroz posljednje pokrenuti inkluzivni projekt, Knjiga svima, u partnerstvu s Gradskom knjižnicom Rijeka, Udrugom Portić, Udrugom gluhih i nagluhih PGŽ te Udrugom slijepih PGŽ pokrenut je i inkluzivni fond Gradske knjižnice Rijeka naziva Knjiga svima.
Treće izdanje UPSET ART festivala umjetnosti i inkluzije osoba s invaliditetom održalo se 26. i 27. studenoga u Centru za kulturu Trešnjevka. Ovogodišnji program sastojao se od javnih nastupa, edukativnih radionica, prezentacija i izložbi te stručnoga okruglog stola pod nazivom Razvoj publike za umjetnost osoba s invaliditetom. Program je i ove godine nastao u suradnji s udrugama, umjetnicima te svima drugima zainteresiranima za prijavu, što je u skladu s temeljnim motom svih manifestacija koje se bave marginaliziranim skupinama ili koje su pokrenule marginalizirane skupine (pa i osobe s invaliditetom), a glasi Ništa o nama bez nas. UPSET ART festival predstavlja umjetnost, sposobnosti i vještine osoba s invaliditetom (izvedbene, likovne, primijenjene i druge umjetnosti), motivira pojedince s invaliditetom, kao i organizacije koje rade za osobe s invaliditetom da osmisle i uvježbavaju programe kulturnog i/ili umjetničkog, kreativnog sadržaja, potiče mješovite umjetničke projekte koji će uključivati (ili brisati) razlike između umjetnika „s invaliditetom” i umjetnika „bez” invaliditeta (npr. bilingvalni teatar za gluhe i čujuće), omogućava lokalne i međunarodne edukacije (radionice i prezentacije) osoblju koje radi s osobama s invaliditetom, povezuje lokalne s međunarodnim organizacijama i umjetnicima.
U povodu Dana Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, a unutar programa usmjerenih potpori obiteljima, udruga Pragma u ponedjeljak 22. studenoga organizirala je online skup na temu Smrt voljenih osoba. O fenomenu smrti i strahu od smrti izlagali su predsjednik Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu Danijel Labaš, Jadranka Pavić sa Zdravstvenog veleučilišta u Zagrebu, novinar Vlado Čutura, novinarka Ivana Sučić te sociolog Nedjeljko Marković i psihologinja Marija Granić iz udruge Pragma. Na skupu je zaključeno da je važno razgovarati o temi smrti koja je svojevrsna tabu-tema u našem društvu, kako bi roditelji, ali i stručnjaci unutar škola, vrtića, socijalnih i zdravstvenih ustanova te organizacija civilnoga društva, o toj temi mogli primjereno razgovarati s djecom. Naglasak je stavljen i na sjećanja na poginule hrvatske branitelje, s pitanjima kako su obitelji „preživjele“ stradanja njihovih očeva/muževa, kako su se suočavale s time, tko im je i kako pružio potporu u tim trenucima, kako sada žive s tim sjećanjima, razgovara li se o tome u obiteljima te poštuje li zajednica sjećanja na te žrtve.
Europska komisija objavila je Poziv na podnošenje prijedloga za program Europske snage solidarnosti za 2022. godinu. Proračun na razini Europske Unije za aktivnosti solidarnosti za 2022. godinu iznosi gotovo 139 milijuna eura, a Hrvatskoj je na raspolaganju više od 1,4 milijuna eura. Poziv mladima pruža niz mogućnosti za sudjelovanje u inspirativnim i osnažujućim projektima koji promiču solidarnost na terenu. Sudjelovanjem u Europskim snagama solidarnosti, mladima će se pružiti prilika da se uključe u akcije solidarnosti u prioritetnim područjima kao što su borba protiv klimatskih promjena i zelena tranzicija, digitalna transformacija, društveno uključivanje, zaštita europske kulturne baštine te promicanje zdravog stila života. Rokovi za pozive padaju između 23. veljače i 4. listopada 2022, ovisno o vrsti aktivnosti. Skupine mladih koje su registrirane na portalu Europskih snaga solidarnosti mogu izravno podnositi zahtjeve za dodjelu financijskih sredstava za projekte solidarnosti koje su sami oblikovali i sami ih provode. Europske snage solidarnosti temelje se na postignućima koja su ostvarena u više od 25 godina europskih programa u području mladih i solidarnosti, posebno na uspjehu Europske volonterske službe, inicijativi Volonteri za humanitarnu pomoć EU-a i prethodnom programu Europskih snaga solidarnosti (2018–2020). Od 2018. do 2020. hrvatski su korisnici za projekte imali na raspolaganju 4,2 milijuna eura, a ugovorili su gotovo 90 posto sredstava. U programu je sudjelovalo 2.500 domaćih i stranih sudionika, a među njima je bilo više od polovice mladih s manje mogućnosti.
Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva u suradnji s regionalnim suradnim organizacijama (udruga SMART, MI, Centar za civilne inicijative, ACT grupa, DKolektiv) održava radionice u sklopu Programa podrške i provedbe programa EU i Programa regionalnog razvoja civilnoga društva i lokalnih zajednica. Iduća radionica ACT grupa održava se 8. prosinca. Tema radionice su modeli unutarnjeg i vanjskog vrednovanja djelovanja/programa organizacija civilnoga društva. Cilj radionice jest da sudionici bolje razumiju što je i koja je svrha vrednovanja kako bi mogli unaprijediti vlastite okvire vrednovanja unutar organizacija. Na webinaru će se, u teorijskom i praktičnom smislu, proći kroz kontekst i pojmove vrednovanja. Sudionici će izraditi i vlastiti jednostavni okvir za vrednovanje neke intervencije, projekta, programa ili organizacije s naglaskom na vrednovanje učinaka, a ne samo vrednovanja učinkovitosti provedbe i mjerljivih ishoda.
Europska komisija organizira videonatječaj #MySocialRights, a otvoren je za mlade od 18 do 30 godina koji žive u EU. Za sudjelovanje u natjecanju potrebno je snimiti videodnevnik u trajanju do 15 sekundi u okomitom formatu, u rasponu od sedam dana. Videozapis u trajanju od jedne do dvije sekunde dnevno trebao bi dati prikaz socijalnih prava ili nedostatak istih. Kako bi se dosegnula što šira publika, predlaže se uporaba fotografija umjesto govora. Video je potrebno objaviti na osobnom Facebook računu (kako bi objava bila javno dostupna) do 5. prosinca te u naslovu opisati sadržaj videa. Potrebno je pratiti i označiti @socialeurope Facebook stranicu i koristiti hashtag #MySocialRights. Nagrade koje se mogu osvojiti su Go-Pro kamera, 22-dnevna Interrail Globalna karta ili donacija u dobrotvorne svrhe. Pravila natjecanja mogu se naći na službenoj stranici Europskog socijalnog fonda ili navedenoj Facebook stranici.
8. Centar znanja za društveni razvoj u području unapređenja kvalitete življenja osoba s invaliditetom organizirao je diskusiju Primjereno stanovanje osoba s invaliditetom u RH i regiji – primjeri dobre i loše prakse. Na međunarodnoj panel-diskusiji koja se održala putem Zoom platforme 15. studenoga istaknuto je kako se kroz provedeno istraživanje o stavovima i potrebama u vezi s primjerenim stanovanjem među osobama s invaliditetom 97,5% osoba s invaliditetom izjasnilo kako smatraju da RH treba donijeti odgovarajući pravni okvir socijalnog stanovanja, dok se 84,2% osoba s invaliditetom izjasnilo kako su im potrebe djelomično ili nisu zadovoljene s obzirom na visinu prihoda u kućanstvu. Čak 51,1% osoba s invaliditetom kao najčešću prepreku prilikom rješavanja stambenog pitanja navodi preniska primanja, a 66,7% osoba s invaliditetom smatra da RH treba izgraditi više stanova/kuća za socijalno stanovanje, dok 60,5% osoba s invaliditetom smatra da RH treba postojeće nekretnine u javnom vlasništvu prenamijeniti za socijalno stanovanje.
Udruga za razvoj audiovizualne umjetnosti Metamedij iz Pule pokrenula je projekt namijenjen učenicima srednjih škola, Mladi na mreži, koji će nizom različitih programa educirati polaznike te ih uključiti u kreativno i umjetničko stvaralaštvo. Projekt je započeo online edukacijama, a učenici iz srednjih škola u Puli, Rovinju, Buzetu i Bujama odabrali su po tri radionice između izrade GIF animacija, stickera i emojija, remiksiranja glazbe u Fruity Loopsu, snimanja i editiranja videa za TikTok, osnova umjetničke fotografije za Instagram i uvoda u digitalni marketing. Prva online edukacija održana je 16. studenog u Gimnaziji Pula, čiji su učenici slušali prvu videolekciju o digitalnom marketingu, dok su 22. studenoga učenici iz srednje škole u Bujama pratili radionicu o uvodu u fotografiranje na mobilnim uređajima. Za sve će polaznike u sklopu projekta biti organizirana i tri predavanja o gig ekonomiji, lažnim vijestima (fake newsu) te medijskoj pismenosti i kompetencijama, putem kojih će razvijati kritički odnos prema medijima i društvenim mrežama.
Prilog Vijenca za promicanje socijalne uključenosti
Nakladnik
Matica hrvatska
Ulica Matice hrvatske 2
10000 Zagreb
Za nakladnika
Miro Gavran, predsjednik Matice hrvatske
Voditelj projekta
Goran Galić, glavni urednik Vijenca
Koordinatorica projekta
Jelena Gazivoda, izvršna urednica Vijenca
Urednik Inkluzije
Boris Beck
Projektna administratorica
Tamara Kvas
Prijelom i dizajn tiskanog izdanja
Borovac i Bence d.o.o.
Lektura
Elizabeta Pernar
Adresa uredništva
Redakcija Vijenca - Matica hrvatska
Ulica Matice hrvatske 2, 10 000 Zagreb
E-adresa
Tisak
Tiskara Zagreb d.o.o.
Radnička cesta 210, 10000 Zagreb
Za više informacija o EU fondovima
strukturnifondovi.hr
Prilog Inkluzija izdan je u okviru projekta Uključiva kultura - potpora socijalnoj inkluziji kroz kulturu putem Vijenca koji provodi Matica hrvatska s partnerima Udrugom Pragma i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu.
Sadržaj priloga Inkluzija isključiva je odgovornost Matice hrvatske.
Klikni za povratak