Inkluzija 20

Inkluzija

ŽIVOT MLADIH

Mladi protiv ograničenosti

Monika Vukušić

Predstavljamo udrugu Zamisli i njezin rad s osjetljivim skupinama mladih s invaliditetom koji nije zastao ni u ovo vrijeme pandemije

U povodu završetka projekta Kreativna REakcija za nenasilje – koji je 2020. i 2021. provela udruga Zamisli upartnerstvu s Ambidekster klubom, Centrom Luka Ritz, Hrvatskim debatnim društvom i Gospodarskom školom Varaždin, te u suradnji s još osam srednjih škola u Hrvatskoj – razgovarali smo sa socijalnim radnicama Sanjom Krznarić i Simonom Mravak. One već godinama rade u udruzi Zamisli koja je iznjedrila brojne vrijedne projekte za mlade s invaliditetom – od fizičke pomoći i asistencije do podrške u obrazovanju i lakšeg pristupa kulturnim sadržajima te sveukupnom razvoju. Razlog nastanka udruge bio je olakšati život mladim osobama s invaliditetom u svakidašnjem životu kroz cijeli sustav pomoći, posebno u obrazovanju. Međutim, kasnije su se zamisli njezinih članova proširile i na druga područja, te na širu populaciju mladih s invaliditetom. Financiraju se putem Europskog socijalnog fonda, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstva znanosti i obrazovanja, Grada Zagreba, što dokazuje njihov dobar rad i umreženost u sustavu.

Mladi nakon treninga o nenasilju održanom na Sljemenu u sklopu projekta Kreativna REakcija za nenasilje 2019./2020./ Arhiva udruge Zamisli

Dinamično i zanimljivo

Sanja Krznarić prilikom istraživanja i pisanja diplomskog rada, prije devet godina, surađivala je sa Zamisli: „Nakon diplome pružila mi se prilika u udruzi Zamisli koju sam objeručke prihvatila te počela raditi s osobama s invaliditetom.“ Koordinatorica je EU projekta Osobna asistencija moja je frekvencija, kao i volontera u udruzi; radi u Savjetovalištu s mladim osobama s invaliditetom kroz individualni, grupni i online rad; terenska je nastavnica studentima socijalnog rada, a redovito surađuje i s pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom, zdravstvenim ustanovama, centrima za socijalnu skrb i srednjim školama na području cijele Hrvatske, te s drugim akterima iz civilnog sektora koji se bave srodnom tematikom.

Naša druga sugovornica, Simona Mravak, u Zamisli je dvije godine. Isprva je ondje bila na stručnom osposobljavanju, a potom kao suradnica zaposlena na projektima koje Zamisli provodi: „U tom sam razdoblju naučila mnogo o različitim aspektima rada u udruzi te imala priliku sudjelovati u brojnim aktivnostima koje su me obogatile profesionalno, ali i privatno. Rad s ljudima, kako s našim korisnicima tako i s kolegama, uvijek je dinamičan i zanimljiv!“

‘Mladi uvijek rado sudjeluju u aktivnostima projekta Kreativna REakcija za nenasilje’, kaže Sanja Krznarić

Na pitanje jesu li njihovi korisnici u jeku pandemije još izoliraniji ili uskraćeniji za neka prava, Mravak napominje kako smo u ovo vrijeme zapravo svi u društvu svjesniji neke ograničenosti, a osobe s invaliditetom i mladi nikako nisu pošteđeni. Dapače, kod njih situacija može biti još izazovnija. Dodatno, nedavni potresi u Zagrebu i Petrinji djelovali su i na psihičku dobrobit većine ljudi pa smo svi manje-više osjetljiviji na dodatne podražaje, oprezniji prilikom kretanja gradom, a izgledno i u povećanom očekivanju iznenadnih situacija. „S druge strane, taj potres ukazao je na brojna prostorna i fizičkaograničenja kod, primjerice, evakuacije“, napominje Mravak i nastavlja: „To je puno izazovnije za osobe koje, na primjer, moraju sjesti u kolica, spustiti se niz stube i slično. Sreća je ako je prostor u kojem žive dobro prilagođen pa se sve može brzo i učinkovito napraviti“.

Udruga Zamisli održava radionice u kojima se problemi rješavaju pomoću kazališne igre po metodi Augusta Boala/ Arhiva udruge Zamisli

Sanja Krznarić nadovezala se na drugu vrstu problema: „Studenti s invaliditetom kad žive u studentskom domu, primjerice na Savi, imaju asistenturu od 0 do 24 sata, odlaze na fakultet, druže se, imaju jedan normalan studentski život kao i svi ostali. Prilikom lockdowna oni su se vratili svojim kućama i uglavnom su još uvijek ondje, sve se prebacilo online, dok se puno drugih studenata bez invaliditeta vratilo. Ono što mi znamo iz komunikacije s našim korisnicima jest da onima koji su otišli nedostaju druženja i prilike koje nudi veliki grad.“

Aktivnosti u Zamisli se i dalje redovito provode, ali komunikacija s korisnicima, odnosno osobama s invaliditetom, sada se uglavnom provodi online. To se između ostalog odnosi na radionice, konferencije, okrugle stolove, pripreme za državnu maturu za maturante s invaliditetom. Sanja Krznarić kaže: „Jednostavno, oni su u toj rizičnoj skupini, veliki broj onih koji su živjeli u studentskom domu sada je kod kuće s roditeljima, puno njih se čuvalo i, generalno govoreći, nije bilo mogućnosti za održavanje aktivnosti uživo. Zbog cjelokupne situacije prebacili smo naše aktivnosti online. Korisnici su se prilagodili na tu vrstu rada, kao i mi u udruzi.“

Elektroničko nasilje

Cilj projekta Kreativna REakcija za nenasilje jest informirati i educirati mlade o toleranciji, uputiti ih kako nenasilno rješavati sukobe, uvažavati druge i njihove različitosti, prepoznavati i odbijati govor mržnje u svakidašnjici, kritički razmišljati. S mladima se raspravlja i o slobodi govora te, ono najvažnije, o tome gdje mogu potražiti pomoć i podršku ako se nađu u potencijalno opasnoj situaciji. Također, cilj je približiti se mladima kroz područja njihovih interesa te ih uključiti u aktivnosti kreativnog izražavanja. „Mladi uvijek rado sudjeluju u aktivnostima ovog projekta, što je vidljivo po evaluacijama i dugogodišnjoj suradnji s određenim srednjim školama“, napominje Sanja Krznarić. 

Simona Mravak: ‘Svi smo sada svjesniji neke ograničenosti, a osobe s invaliditetom i mladi nisu je nikako pošteđeni’

Mladi su kroz ranije aktivnosti na projektu izrazili zabrinutost zbog velike raširenosti elektroničkog nasilja, što je potaknulo odluku da tema završne konferencije ovogodišnjeg projekta Kreativna REakcija za nenasilje bude o elektroničkom nasilju. Naglasak je bio na zaštiti mladih od elektroničkog nasilja i prevenciji tog problema. „Zaključeno je kako je tema nasilja među mladima uvijek relevantna te traži angažman i intervenciju različitih društvenih aktera, obitelji, škole, policije, organizacija civilnog društva i drugih. Osvještavanje, kako mladih tako i onih koji se bave ovim pitanjem, u radu s mladima treba biti prioritet. Izrazito je bitno i da se rješavanju problema elektroničkog nasilja pristupi prije svega preventivno, edukacijom djece, mladih i njihovih roditelja“, navode iz udruge Zamisli.

Socijalne radnice Sanja Krznarić i Simona Mravak koje već godinama rade u udruzi Zamisli/ Snimila: Monika Vukušić

Jedan od aktualnih projekata udruge je i Društveni centar Novo Čiče, sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda, koji provodi KUD Čiče u partnerstvu s Gradom Velika Gorica i udrugom Zamisli do 1. lipnja 2022, i to kroz više aktivnosti: tamburaške radionice, tamburaške radionice za osobe s invaliditetom, radionice pjevanja, radionice pjevanja za osobe s invaliditetom, folklorno-plesne radionice, radionice veza, radionice tkanja i računalne radionice za osobe starije životne dobi. Osim radionica koje se redovito provode, nude se i tematske radionice koje se provode ovisno o interesu građana te se tako i biraju teme o kojima će se govoriti. Do sada su provedene tri tematske radionice: o izradi božićnih ukrasa, o pisanju projekata te o volontiranju. U Društvenom centru Novo Čiče do sada je provedeno 419 aktivnosti. „Veliki izazov bila je provedba online radionica s obzirom na COVID-19 pandemiju, ali sudionici i voditelji nisu izgubili interes i motivaciju i sve su aktivnosti uglavnom provedene prema planu i programu“, kaže Sanja Krznarić te nastavlja: „Još neke od projektnih aktivnosti bile su uređenje prostora i njegova prilagodba osobama s invaliditetom – postavljanje rampe za osobe s invaliditetom – kupnja opreme za adekvatnu provedbu aktivnosti, izrada promotivnih materijala te objava sadržaja u lokalnim medijima, što podrazumijeva najmanje jednu objavu mjesečno. Projektni tim također održava i jedan sastanak mjesečno kako bi provedba svih aktivnosti bila što uspješnija i kako bi sve išlo po planu. Društveni centar Novo Čiče ima veliko značenje za Novo Čiče i okolicu, mlade, osobe starije životne dobi te osobe s invaliditetom, ali i za sve ostale koji na neki način sudjeluju u provedbi projekta.“

Ispod radara

Udruga Zamisli ima i šire zamisli za buduće projekte. U začetku je i provedba projekta Pronađi me! – provedba aktivnosti dosega i obrazovanja neaktivnih mladih osoba u NEET statusu koji se financira iz Europskog socijalnog fonda. Cilj projekta je obuhvatiti neaktivne i nezaposlene mlade – skraćeno NEET – koji se na određeni način u društvu nalaze ispod radara, teško ih se primjećuje u sustavu, a bitan su element za budućnost društva. Njihovim uključivanjem u projektne aktivnosti (programi osposobljavanja i stjecanja vještina kojima im se povećava zapošljivost i konkurentnost na tržištu rada) cilj je povećati njihovu produktivnost i participaciju u društvu te ojačati autonomiju i resurse za neovisan život. 

Poticajna mreža

Udruga za promicanje kvalitetnog obrazovanja mladih s invaliditetom Zamisli osnovana je 2005. Sjedište joj je u Zagrebu, no svojim aktivnostima djeluje u cijeloj Hrvatskoj. Udruga danas ima  44 zaposlene osobe, a u rad godišnje uključuje 30 volontera s više od 300 sati volontiranja godišnje. Zamisli je članica brojnih europskih i nacionalnih mreža, a ciljevi su joj poticanje mladih s invaliditetom da se uključe u sustav obrazovanja te informiranje i savjetovanje mladih i osoba s invaliditetom. Svrha njihovih napora jest da mladi aktivno sudjeluju u društvu, budu mobilni, zaposle se, obrazuju, dobe socijalnu i zdravstvenu zaštitu te uživaju u kulturi, sportu i slobodnom vremenu. Zbog toga nastoje uključiti osobe s invaliditetom u aktivnosti vezane uz život u zajednici, obitelj, odgoj i obrazovanje, sudjelovanje u kulturnom, političkom i javnom životu, rekreaciju i razonodu.

Inkluzija 20

20 - 23. rujna 2021. | Arhiva

Impressum

Inkluzija

Prilog Vijenca za promicanje socijalne uključenosti

Nakladnik

Matica hrvatska
Ulica Matice hrvatske 2
10000 Zagreb

Za nakladnika

Miro Gavran, predsjednik Matice hrvatske

Voditelj projekta

Goran Galić, glavni urednik Vijenca

Koordinatorica projekta

Jelena Gazivoda, izvršna urednica Vijenca

Urednik Inkluzije

Boris Beck

Projektna administratorica

Tamara Kvas

Prijelom i dizajn tiskanog izdanja

Borovac i Bence d.o.o.

Lektura

Elizabeta Pernar

Adresa uredništva

Redakcija Vijenca - Matica hrvatska

Ulica Matice hrvatske 2, 10 000 Zagreb

Tisak

Tiskara Zagreb d.o.o.
Radnička cesta 210, 10000 Zagreb

Za više informacija o EU fondovima
strukturnifondovi.hr

Prilog Inkluzija izdan je u okviru projekta Uključiva kultura - potpora socijalnoj inkluziji kroz kulturu putem Vijenca koji provodi Matica hrvatska s partnerima Udrugom Pragma i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu.
Sadržaj priloga Inkluzija isključiva je odgovornost Matice hrvatske.

Klikni za povratak