Inkluzija 17

Inkluzija

INKLUZIJA

Vijesti i najave

Tamara Kvas

Podijeli svoju priču

Udruga KA-MATRIX iz Karlovca zapo­čela je s provedbom projekta Podijeli svoju priču – socijalno uključivanje kroz online kulturu i umjetnost u partnerstvu s umjetničkom organizacijom FORMAT C iz Zagreba. Kroz godinu dana djeca i mladi do 25 godina imat će priliku sudjelovati u tri tematska ciklusa: Virtualna slikovnica, Dnevnik poezije i Eksperimentalna di­gitalna animacija. Prva aktivnost, Virtual­na slikovnica, započinje već u srpnju. Vo­dit će je književnica i spisateljica za dje­cu i mlade, Ivana Francisković Olrom, ilu­stratorica slikovnica Sanja Kolenko i ilu­strator i umjetnik Mario Šimić. Kroz osamnaest radionica prolazit će edukativno kreativni sadržaj s fokusom na suži­vot s prirodom, izrađivati i ilustrirati svoje priče, virtualno se družiti s književnim djelima, a na kraju proizvesti i zajednički rad. Prijave za aktivnosti Dnevnik poezije i Eksperimentalna digitalna animacija zaprimat će se u srpnju i prosincu. Sve informacije mogu se naći na službenim stranicama udruge KA-MATRIX.

Festival prvih

Raspisan je natječaj za umjetničke radove i projekte povezane s temom usamljenosti i socijalne izolacije za 19. Festival prvih, koji će se od 4. do 9. listopada održati u KNAP-u, Centru kulture na Peščenici u Zagrebu. Umjetnička organizacija Studio Artless najavila je kako inovativni, kritički i participativni radovi na zadanu temu mogu biti izvedeni u bilo kojem mediju, pod uvjetom da autor u tome mediju radi prvi put. Izvan konkurencije razmatrat će se i radovi povezani s temom u mediju u kojem je autor već radio, a prijave s opi­som rada, kratkom biografijom autora/ice i kontaktom šalju se na: festivalprvih@gmail.com do 15. srpnja. Središnja tema Usamljenost i socijalna izolacija oslanja se na razdoblje krize u kojoj trenutačno živimo, bez točnih saznanja o njezinom trajanju i krajnjim posljedicama, te na epidemiološke mjere koje smo dužni poštovati, a koje izazivaju različite kolektivne i individualne reakcije stresa.

Umjetnost i kultura online

U okviru Operativnog programa Učin­koviti ljudski potencijali 2014. – 2020, Mi­ni­starstvo kulture i medija donijelo je čet­vrtu odluku o financiranju za poziv na dostavu projektnih prijedloga Umjetnost i kultura on­line koji se provodi u okvi­ru prioriteta socijalnog uključivanja i specifičnog cilja borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti kroz promoci­ju inte­gracije na tržište ra­da i socijalne inte­gracije ranjivih skupina, i borba protiv svih obli­ka diskriminacije. Poziv Umjetnost i kul­tu­ra online usmjeren je na poveća­nje socijalne uključenosti osoba mlađih od 25 i starijih od 54 godine su­djelovanjem u kulturnim i umjetničkim aktivnostima putem interneta. Četvrtom odlukom o financiranju poduprijet će se provedba još osam projekata, a do sada je odlukom o financiranju u sklopu poziva odobreno 49 projekata.

Aktivnosti za djecu zatvorenika/ca

Udruge Roditelji u akciji – Roda i Tricycle Trauma organiziraju kreativne cirkuske radionice za djecu zatvorenika i zatvore­nica tijekom ovog ljeta u Zagrebu, Osijeku i Splitu. Radionica je namijenjena djeci i mladima od 5 do 18 godina, održavat će se jednokratno, vikendom od 3 do 4 sata. Djeca će isprobati niz cirkuskih vještina koje će im pomoći u razvoju snage i povje­renja, jačanju samopouzdanja i poticati njihov osobni i kreativni razvoj. Vodite­lji i voditeljice s dugogodišnjim iskustvom brinut će se o sigurnosti djece. Za one kojima je potrebna pomoć oko financiranja putovanja, udruga Roda osigurat će trošak prijevoza djece od grada u županiji do mje­sta održavanja radionice. Radionice će se održavati u potpuno opremljenim prosto­rima i u sigurnim uvjetima. Osoba koja skr­bi o djetetu treba nazvati ured udruge Roda na broj telefona 01 6177 500 ili se javiti na e-adresu: roda@roda.hr. Broj prijava je ograničen. Ova aktivnost provodi se u okviru projekta Neprekinuta veza koji financira Ministarstvo pravosuđa i uprave.

eRadio za drugu šansu

U novoopremljenom radijskom studiju radija Pressedan u Koprivnici, u trav­nju ove godine počele su radijske emisije u svrhu ostvarenja ciljeva projekta eRadio za drugu šansu. Projekt samostalno provodi Sveučilište Sjever. Sadržaj radijskih emisija povećanje je vidljivosti ranjive sku­pine koju čine povratnice i povratnici s od­služenja zatvorske kazne. Do sada je pro­izvedeno 20 radijskih emisija, a do kraja projekta proizvest će se još 70 premijer­nih emisija. Kroz obradu tema i izlaga­nja brojnih sugovornika koji sudjeluju u rehabilitacijskim, resocijalizacijskim i tretmanskim programima i projektima, kako unutar zatvorskog sustava u kojem se počinitelje kaznenih djela osposobljava za povratak u zajednicu i društveno prihvatljiv život tako i u izvršavanju kazne kroz rad za opće dobro. Omogućit će se pove­ćanje svijesti javnosti o ovoj malo poznatoj problematici te povećati vidljivost ra­nji­ve skupine.

Nagrada Luka Ritz

Magdalena Žužić, učenica 8. razreda Os­novne škole Glina i David Mrđanov, učenik 4. razreda Ekonomske škole Vuko­var, dobitnici su Godišnje nagrade Luka Ritz. Povjerenstvo je ove godine dodijelilo i tri posebna priznanja, jedno za osnovnu školu i dva za srednju školu. Priznanja su dobili Adam Ivanušec, učenik 5. razreda Osnovne škole kralja Tomislava iz Našica, Željko Oršoš, učenik 3. razreda Srednje škole s pravom javnosti u Maruševcu i Katarina Kušt, učenica 3. razreda sred­nje škole Centra za odgoj i obrazovanje iz Zagreba. Nagrada Luka Ritz za promica­nje tolerancije i doprinos školi bez nasi­lja dodjeljuje se od 2008, a uz priznanje uklju­čuje i jednogodišnje stipendije u iznosu od 1.000 kn mjesečno za jednu učenicu ili učenika osnovne škole i jednu učenicu ili učenika srednje škole. Cilj nagrade je potaknuti mlade na mirno rješavanje sukoba, poštivanje prava čovjeka, odgovor­no, humano ponašanje, senzibilizirati mla­­de i njihove roditelje i nastavnike za pre­ven­ciju nasilja među djecom i mladima te promo­virati pozitivne oblike ponašanja.

Prijave za Augmented Authenticity

Udruga Metamedij iz Pule u surad­nji s Odsjekom za dizajn vizualnih komunika­cija Umjetničke akademije u Splitu organi­zira radionicu spekulativne dizaj­nerske prak­se pod nazivom Augmented Authentici­ty. Radionica će se održati od 2. do 7. kolo­voza u Društvenom centru Karlo Rojc u Puli, a vodit će je Jasna Dimitrov­ska i Peter Purg. Rok za prijave je 11. srpnja. Na ra­dionici će se proizvesti opipljive speku­lacije na temu fenomena inscenirane auten­tičnosti u kontekstu kulture društve­nih me­dija. Sudionici će kombinirati tehnolo­gije dostupne na licu mjesta (osnovne i struč­ne digitalne i kreativne medije), kao i kreativne alate samih sudionika i svega što ponesu sa sobom. Cilj je radionice okupiti mlade studente, stručnjake i umjetnike iz područja dizajna, novih medija, IT-ja, sociologije, biologije itd., u dobi između 18 i 35 godina. Radni jezik radionice je engleski te je obvezno njegovo dobro poznava­nje. Sudjelovanje je besplatno. Troškove smješ­taja i puta pokrivaju organizatori. Radionica će se odvijati u sklopu 23. izdanja Media Mediterranea festivala koji će se održati u Puli od 5. do 7. kolovoza.

Razvoj socijalnih politika

Na prvoj sjednici Nacionalnog vijeća za razvoj socijalnih politika, održanoj u lipnju, predstavljen je Akcijski plan unapređenja sustava socijalne skrbi. U Vijeće su uključeni svi dionici sustava socijalne skrbi – akademska zajednica, predstavnici strukovnih udruženja, komora, sindikata, udruga osoba s invaliditetom, organizacija civilnog društva, tijela državne uprave, predstavnici gradova, županija i ministar­stava iz konteksta međuresorne suradnje. Vijeće je savjetodavno tijelo Ministarstvu rada i mirovinskog sustava i Vladi u kreiranju socijalnih politika. Marica Mirić iz Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hr­vatske izrazila je zadovoljstvo time što je Hrvatska pristupila izradi Akcij­skog pla­na. Sve komponente koje pogađaju naj­ranjivije skupine prihvaćene su u nacional­nom planu, poštovana je Konvencija o pravima osoba s invaliditetom te se vodilo računa o infrastrukturnim i kadrovskim elementima, zaštiti, povećanju naknada, usuglašavanju cijena usluga te o deinstitu­cionalizaciji. Predviđeno je da se novoosnovano Nacionalno vijeće sastaje po potrebi, a najmanje jednom mjesečno.

Pet godina portala Medijska pismenost

Peti rođendan portala medijskapisme­nost.hr, koji su Agencija za elektroničke medije i UNICEF pokrenuli u lipnju 2016, obilježen je online događajem pod nazi­vom Važno je kako se osjećaš s obje stra­ne ekrana. Govorilo se o pozitivnim i ne­gativnim utjecajima medija na mentalno zdravlje, temi koja je bila u fokusu ovogodišnjih Dana medijske pismenosti. Sve je krenulo 2015. s kampanjom Birajmo što gledamo, kojom se roditelje potica­lo da s djecom biraju kvalitetne medij­ske sadržaje koje će gledati te da o njima razgovaraju. Nakon uspjeha i velikog zanimanja javnosti, 2016. godine Agencija za elektroničke medije i UNICEF pokreću portal s Akademijom dramske umjetnosti, Fakultetom političkih znanosti, Hrvat­skim audiovizualnim centrom i Hrvatskim filmskim savezom. Projektu se 2019. pri­družuju Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku, Odsjek za komunikologiju Fakulteta hrvatskih studija, Odjel za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku, Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Veleučilište VERN i Visoka škola Edward Bernays. Svi koji sudjeluju u odgoju i obrazovanju djece i mladih na portalu mogu pronaći pregled pouzdanih i korisnih informacija o medijima. Portal je postao središnje nacionalno mjesto za sve teme vezane uz medijsku pismenost.

Inkluzija 17

17 - 1. srpnja 2021. | Arhiva

Impressum

Inkluzija

Prilog Vijenca za promicanje socijalne uključenosti

Nakladnik

Matica hrvatska
Ulica Matice hrvatske 2
10000 Zagreb

Za nakladnika

Miro Gavran

Voditelj projekta

Goran Galić, glavni urednik Vijenca

Koordinatorica projekta

Jelena Gazivoda, izvršna urednica Vijenca

Urednik Inkluzije

Boris Beck

Projektna administratorica

Tamara Kvas

Prijelom i dizajn tiskanog izdanja

Borovac i Bence d.o.o.

Lektura

Elizabeta Pernar

Adresa uredništva

Redakcija Vijenca - Matica hrvatska

Ulica Matice hrvatske 2, 10 000 Zagreb

Tisak

Tiskara Zagreb d.o.o.
Radnička cesta 210, 10000 Zagreb

Za više informacija o EU fondovima
strukturnifondovi.hr

Prilog Inkluzija izdan je u okviru projekta Uključiva kultura - potpora socijalnoj inkluziji kroz kulturu putem Vijenca koji provodi Matica hrvatska s partnerima Udrugom Pragma i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu.
Sadržaj priloga Inkluzija isključiva je odgovornost Matice hrvatske.

Klikni za povratak