Inkluzija 15

Inkluzija

VIJESTI I NAJAVE

Priredila Tamara Kvas

Likovno stvara­laštvo 54+

Centar za kulturne djelatnosti u Zagrebu u sklopu ESF projekta Kulturna re-ge­neracija, pokreće online-zoom radioni­cu likovnog stvaralaštva Crno-bijelo u bojama, namijenjenu osobama s navršenih 55 go­dina. Od početka lipnja do kraja kolovoza polaznici će se sastajati šest puta u virtual­nom prostoru i pod stručnim vodstvom razvijati svoje likovne sposobnosti i izra­žavanje. Radionica likovnog stvaralaštva održavat će se svake druge srijede, u tra­­ja­nju od dva i pol sata. Prva radionica održat će se 2. lipnja. Osim teorijskog dijela, teme koje će se obrađivati na radionici uključit će crtanje ugljenom, postavlja­nje kompo­zicije, slikanje akrilnim bojama te tehnike slikanja na papiru i platnu. Vo­ditelj radio­nice je Vladimir Vrljić Ankin, suvremeni hrvatski likovni umjetnik koji iza sebe ima više od 60 samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu, a posljednjih 13 godina vodi likovne radionice za djecu, mlade i starije. U izdanju Matice hrvatske, 1999. godine objavljena je monografija o njegovom životu i umjetničkom radu.

Umjetnost i kultura online

U okviru Operativnog programa Učin­koviti ljudski potencijali 2014. – 2020, Ministarstvo kulture i medija donijelo je treću odluku o financiranju za poziv na dosta­vu projektnih prijedloga Umjetnost i kultura online koji se provodi u okviru prioriteta socijalnog uključivanja i specifičnog cilja borbe protiv siromaštva i socijalne is­klju­čenosti kroz promociju integracije na tržište rada i socijalne integracije ranji­vih skupina, i borba protiv svih oblika diskriminacije. Poziv Umjetnost i kultura online usmjeren je na povećanje socijalne uključenosti osoba mlađih od 25 i starijih od 54 godine su­djelovanjem u kulturnim i umjetničkim aktivnostima putem interneta. Financiraju se aktivnosti pripreme i provedbe online umjetničkih i kulturnih aktivnosti usmje­renih na socijalno uključivanje pripadnika ciljnih skupina. Trećom odlukom o fi­nan­ciranju poduprijet će se provedba 11 projekata u raznim dijelovima Hrvatske. Do sada je odlukom o financiranju u sklo­pu poziva odobreno 38 projekata.

Besplatni programi za umirovljenike

Radna udruga kreativnosti (RUK) u sklo­pu projekta Aktivni u mirovini organi­zi­ra i provodi besplatne programe za umi­rovljenike s područja Grada Zagreba. U Et­no­grafskom muzeju 21. svibnja odr­žana je radionica Ritam afričkih bubnjeva, a 26. svibnja storytelling radionica na kojoj su kori­snici upoznati sa storytelling teh­nika­ma i metodama te su se samostalno okušali u interpretaciji i pripovijedanju. Storyte­lling šetnja Zagrebom odvila se 28. svibnja pod vodstvom interpretatorice bašti­ne koja je i licencirani turistički vodič. Uz stručno vodstvo zasnovano na storytelling tehnikama pripovijedanja, prolazili su odabrane lokacije u užem središtu Zagreba uz odabrane priče i interpretacije vezane uz gradske legende, kultne loka­cije i ostale povijesno-društvene priče iz burne i neobične povijesti grada. Osim toga, 1. lipnja održana je i radionica crtanja pod vodstvom akademske umjetnice Ma­še Barišić. Su­dionici su upoznati s osno­vama crtanja te su se samostalno okušali u umjetnič­kom crtežu. Uz navede­ne aktivnosti ponedjeljkom, srijedom i pet­kom održava se nordijsko hodanje.

Mediji i moji osjećaji

U fokusu ovogodišnjih 4. dana medijske pismenosti bio je utjecaj medija na mentalno zdravlje djece i mladih pa je toj temi posvećen i filmski natječaj u organizaciji Agencije za elektroničke medije, Ureda UNICEF-a za Hrvatsku i Hrvatskog film­skog saveza. Na natječaj pod nazivom Me­diji i moji osjećaji, koji je bio otvoren od 16. ožujka do 15. svibnja, prijavljeno je ukupno 39 filmova – 15 u osnovnoškolskoj i 24 u srednjoškolskoj kategoriji. Odabrani su najbolji filmovi osnovnoškolaca. Pobjednik u osnovnoškolskoj kategoriji je animirani film Utjecaj medija na život mladih, koji je izradio učenik 7. razreda, Karlo Orešić iz Osnovne škole Čučerje, pod mentorstvom Ive Uremović. „Ovaj animirani film pokazuje da uporaba digitalnih medija na mlade ima mnogo veći utjecaj nego što oni misle i da posljedice stalnog pristu­pa društve­nim mrežama mogu biti i zanemarivanje obveza i bioloških potreba poput prehrane i osobne higijene”, komentirao je Karlo Orešić.

Očuvanje lokalne baštine

U Društvenom centru Laurentius 22. svibnja odvila se svečana manifestacija Zaštita okoliša i baštine našeg kraja. U sklo­pu događanja Društveni centar Laurentius postao je pozornica za neke od najvećih živućih pjesnika i pjesnikinja Imotske krajine. Svoje stihove i djela čitali su Snje­žana Jelinić, Ivan Bitanga, Vesna Ujević, Ma­ra Ožić Bebek, Mladen Vuković, Ivica Šušić, Ante Žužul Marinović i Augustin Ago Kujundžić. Uz njihove stihove slavila se priroda i baština toga kraja. Prisutni su osim uživanja u literarnoj baštini imali priliku sudjelovati u rješavanju zagonetki i natjecati se u kvizu lokalnog znanja u kojemu su mogli dokazati svoju informira­nost o Imotskoj krajini. Najbolji znalci po­stali su nositelji titule Zaštitnik baštine. Budući da se manifestacija odvija u sklopu programa Volonterstvo i aktivno građanstvo, cilj je osvijestiti važnost očuvanja lokalne baštine i jačati duh zajedništva.

Natječaj za mla­de umjetnike

Otvoren je natječaj za mlade umjetnike Zlatna lubenica 5.0 namijenjen umjetnicima i umjetničkim kolektivima koji se bave suvremenom umjetnošću, novim medijima i inovativnim umjetničkim prak­sama koji u povodu 23. izdanja Media Medi­terranea festivala raspisuje udruga Meta­me­dij. Ovogodišnjom temom natječaja i festivala, Iscenirana autentičnost, preispi­tuje se odnos stvarnog i legitimnog, u odnosu na unaprijed inscenirano, organi­zirano i dogovoreno. Stručni žiri odabrat će pet finalista čiji će radovi biti predstavljeni na skupnoj izložbi. Dvadeset i treće izdanje Media Mediterranea festivala bit će održano u Puli od 5. do 7. kolovoza. Poziv je namijenjen umjetnicima od 18 do 35 godina ili umjetničkim kolektivima koji ih okupljaju. Prijave traju do 15. lipnja, a sve detaljne informacije o procesu prijave mogu se naći na mrežnoj stranici udruge Metamedij.

U Zagrebu 31. Animafest

U Zagrebu će se od 7. do 12. lipnja održati 31. izdanje Svjetskog festivala animiranog filma Animafest. Za konkurenciju filmova za djecu ovogodišnjeg Animafesta odabrana su 42 filma iz 22 zemlje. Natjecanje filmova za djecu središnji je dio Programa za djecu i mlade, koji je jedan od publici naj­omiljenijih programa međunarodno proslavljenog zagrebačkog festivala. Filmovi će se prikazivati u sekcijama prema dobi djeteta. Od tri do šest godina, od sedam do 10 godina, od 11 do 14 godina te za starije od 15 godina. Među odabranim filmo­vima iz cijelog svijeta našao se i jedan hrvatski, Crni vuk, bijeli vuk Ivane Guljašević. Svjetski festival animiranog filma – Animafest Zagreb, osnovan 1972. godine, drugi je najstariji filmski festival potpuno posvećen animaciji. Pokrenut zahvaljuju­ći globalnom ugledu Zagrebačke škole crtanog filma, osnovan odlukama Međuna­rodne asocijacije animiranog filma ASIFA-e, produkcijske kuće Zagreb film i Grada Za­gre­ba, Animafest Zagreb odvija se svake go­dine početkom lipnja.

Bjelovar – Inkubator ideja

U Bjelovaru je otvoren Društveni centar Inkubator ideja nastao u sklopu istoimenog EU projekta koji provodi Bjelovarski centar za razvoj civilnoga društva, a projektni partneri su Grad Bjelovar, Bje­lovarsko-bilogorska županija i Institut za kreativno obrazovanje. Mjesni odbor Stje­pan Radić uređen je i opremljen kao co­working prostor. Mogu ga koristiti svi oni kojima je potrebno mjesto za rad, uče­nje i umrežavanje iz različitih područja – studenti, učenici, poduzetnici i ostali željni novog znanja. Sastoji se od zajedničkog radnog prostora koji nudi ukupno 14 radnih jedinica. Korisnicima su na raspolaga­nju prijenosna računala koja mogu dobiti na korištenje za rad u Inkubatoru ideja. Također mogu koristiti uslugu ispisivanja i kopiranja. Unutar projekta provodi se program Happy Hour, u sklopu kojeg će se održati niz društvenih događanja. U Inkubatoru ideja održat će se i niz besplatnih edukacija vezanih uz osobni i profesionalni razvoj.

Fotografski natječaj – Djevoj­ka iz moga kraja­

Udruga KOLEKTIV4B iz Šibenika pokre­nula je fotografski natječaj pod nazivom Djevojka iz moga kraja u povodu obilježavanja 83. obljetnice rođenja velikog Arsena Dedića. Natječaj je otvoren za sve, a rezultirat će grupnom izložbom svih fotografija odabranih autora. Rok za prijavu je 20. lipnja. Prva izložba kojom će se obilježiti Arsenov rođendan govori o njegovoj Djevojci iz moga kraja. Izložba će biti postav­ljena u galeriji Azimut u srpnju ove godine u Šibeniku. Na natječaj se šalje fotografija koja priča priču o djevojci iz vašeg kraja, bilo da se radi o vašem djetetu, nečijoj baki ili sestri, ili nepoznatoj starici u redu za kruh. Natječaj je otvoren za sve, i amatere i profesionalne fotografe, a svaki autor može prijaviti najviše deset fotografija. Fotografije koje se prijavljuju na natječaj moraju biti označene imenom i prezimenom autora te nazivom fotografije, a šalju se na e-adresu galerija@azimut.art.

Inkluzija 15

15 - 3. lipnja 2021. | Arhiva

Impressum

Inkluzija

Prilog Vijenca za promicanje socijalne uključenosti

Nakladnik

Matica hrvatska
Ulica Matice hrvatske 2
10000 Zagreb

Za nakladnika

Miro Gavran, predsjednik Matice hrvatske

Voditelj projekta

Goran Galić, glavni urednik Vijenca

Koordinatorica projekta

Jelena Gazivoda, izvršna urednica Vijenca

Urednik Inkluzije

Boris Beck

Projektna administratorica

Tamara Kvas

Prijelom i dizajn tiskanog izdanja

Borovac i Bence d.o.o.

Lektura

Elizabeta Pernar

Adresa uredništva

Redakcija Vijenca - Matica hrvatska

Ulica Matice hrvatske 2, 10 000 Zagreb

Tisak

Tiskara Zagreb d.o.o.
Radnička cesta 210, 10000 Zagreb

Za više informacija o EU fondovima
strukturnifondovi.hr

Prilog Inkluzija izdan je u okviru projekta Uključiva kultura - potpora socijalnoj inkluziji kroz kulturu putem Vijenca koji provodi Matica hrvatska s partnerima Udrugom Pragma i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu.
Sadržaj priloga Inkluzija isključiva je odgovornost Matice hrvatske.

Klikni za povratak