Inkluzija 14

Inkluzija

U ŽARIŠTU

Otvaranje medijskih prozora

Mehmed Hatipović

Hrvatska mreža protiv siromaštva dodijelila je 7. svibnja novinarima nagrade Svjetionik za dostojno izvještavanje o siromaštvu

Hrvatska mreža protiv siromaštva peti put zaredom 7. svibnja 2021. godine dodijelila je nagrade Svjetionik novinarima iz medijskih kuća za dostojno izvještava­nje o siromaštvu. Cilj nagrade je, ističe ova udruga, podrška kvalitetnom medij­skom izvještavanju i praćenju fenomena siromaštva i socijalne isključenosti u Hrvatskoj, kao i podizanje opće razine svijesti u javnosti o životu osoba s iskustvom siromaštva i socijalne isključenosti. Kako kaže predsjednik Mreže, Nedjeljko Marko­vić, govoreći ispred organizatora: „Bez slobodnih novinara, bez slobodnih medija vjerojatno bi i naša tema siromaštva i socijalne isključenosti bila gurnuta negdje na margine. Zato zahvaljujemo novinarima koji pišu o temama koje nisu popu­larne, koje ne dobivaju onakav medijski prostor kakav bi trebale imati, što unatoč tome podržavaju ovu nagradu i svojim su­djelovanjem daju legitimitet cijelom ovom procesu. Isto tako, želimo zahvali­ti svim novinarima i novinarkama koje prate i na jedan dostojanstven način iz­vještavaju o siromaštvu.“

Snježana Kirinić Grubić s Hrvatskog katoličkog radija nagrađena je za priču o udruzi Savao koja je emitirana u emisiji Na valovima dobrote/ Izvor: privatna arhiva

 Dobri ljudi

 Nagrada Svjetionik, iako simbolična, no­vinarima mnogo znači i motivira ih za kvalitetnije istraživačko novinarstvo. Osim nagrade za novinare, jedinstveno je to što je sudjelovanje članova žirija u pro­ce­­su ocjenjivanja novinarskih radova također vrlo važno. U sastavu žirija koji ocjenjuje pristigle radove su isključivo oso­be s iskustvom siromaštva – nezaposleni mladi ljudi, samohrani roditelji, beskućnici, korisnici socijalnih usluga. Nažalost, zbog dobro poznatih razloga predstavlja­nje dobitnika održano je putem platforme Zoom, a moderatorica cijelog programa bila je radijska novinarka Ivana Sučić. Osim dodjele nagrade, održana je i kratka rasprava o doprinosu medija za kvalitetnije izvještavanje o siromaštvu.

Nagrada Svjetionik dodjeljuje se u tri ka­tegorije, i to za radijski, za televizijski i za tiskani ili online prilog. Dobitnica nagrade u kategoriji radijskog priloga je novinarka Snježana Kirinić Grubić s Hrvatskog katoličkog radija za priču o udruzi Savao koja je emitirana u emisiji Na valovima dobrote, 4. veljače 2021. Emisija je to koja se uglavnom bavi dobrim ljudima koji poma­žu djeci u obrazovanju i odrastanju te udrugama koje pomažu siromašnima. Snje­žana Kiri­nić Grubić je u svojoj karijeri uređivala mnogobrojne emisije na radiju, među njima onu dugogodišnju za djecu Pametna pitanja za pametne glave i Školski sandučić za koji je prošle godine dobila godišnju nagradu za promicanje vrijednosti obrazova­nja udruge Pragma.

 Dijeljenje i druženje

 Kako je žiri istaknuo, nagrađena je emi­sija istaknula važnost sudjelovanja osoba s iskustvom siromaštva u društvenom i kulturnom životu zajednice, što se najčešće zaboravi. Dobivajući nagradu, Snježana Ki­rinić Grubić ispričala je kako je nastala emisija: „Od jedne svoje poznanice dobila sam informaciju da postoji udruga Savao, koja pruža pomoć osobama koje su na rubu društva. Oni se nalaze s njima utorkom i petkom na Glavnom kolodvoru, u 20 sati. Prije toga pripreme hranu i tople napitke, i to obično kod sestara Majke Terzije u Jukićevoj ulici. Zatim hranu odnesu, podijele i podruže se s njima, a tada čuju i njihove potrebe.“

 Nedjeljko Marković: ‘Bez slobodnih novinara i slobodnih medija tema siromaštva i socijalne isključenosti bila bi gurnuta na margine’

 Vođena novinarskom znatiželjom, Snje­žana Kirinić Grubić odlučila se i sama uvje­riti kakav fantastičan posao obavlja spomenuta udruga: „Došla sam jednog utor­ka kada se slavio trideseti rođendan pred­sjed­nika udruge Savao, Zvonka Jam­bre­ši­ća. On je poželio proslaviti s osobama s iskustvom siromaštva, s članovima svoje udruge i s osobama kojima je pomoć potrebna. To je bila rođendanska proslava koju ću ja pamtiti do kraja svojeg života. Dakle, paljenje svjećica na jednoj velikoj torti, pjevanje i radovanje. Mislila sam doći na pola sata, snimiti nekoliko izjava, a ostala sam cijelu večer. Bili su vrlo srdačni, htjeli su razgovarati sa mnom. I volonteri su se rado odazvali na razgovor, dočaravši mi što radi udruga”, zaključila je nagrađena Snježana Kirinić Grubić.

Novinarka Kristina Čirjak nagrađena je za svoj televizijski prilog/ Izvor: privatna arhiva

Za televizijski prilog Traže vašu pomoć! Goran ne vidi, ne čuje i ima sindrom Down, a njegov otac ima rak nagrađena je novinarka Kristina Čirjak. Njoj je ovo druga nagrada Svjetionik Hrvatske mreže protiv siromaštva. Priča je to o tročlanoj obitelji Švelić iz okolice Sesveta, teško bolesnom ocu Josipu, 41-godišnjem sinu Goranu koji ima Downov sindrom te njegovoj pomaj­ci Anđelki. Oni su za Novu godinu poželjeli televizor, madrac i obuću za njihova sina Gorana, a nakon priloga vrlo je brzo stigla pomoć iz cijele Hrvatske.

 Većina dobrotvornih udruga financira se projektno – nema sustavnog financiranja

 Kako sama ističe, svojim pričama na­stoji upoznati gledatelje s teškim životima naših sugrađana: „Komuniciram s junacima iz svoje priče putem članova udruge s Downovim sindrom. Oni su presretni zbog nagrade, jer se njima život okrenuo za 180 stupnjeva. Mnogima zvuči nevjerojatno da netko želi samo madrac, no oni su na kraju dobili deset madraca, javile su se čak i tvrtke koje proizvode madrace. I ne samo to, oni su dobili veliku financijsku pomoć koja je Goranu osigurala raznoraz­ne terapije, koje su mu potrebne kao osobi s invaliditetom. Meni je bilo super što se jedan čovjek javio i odlučio im renovirati kupaonicu prilagođenu osobi s invaliditetom. Nevjerojatna priča koja se dogodila u kratkom roku – prilog je objavljen početkom godine, a u roku od mjesec dana oni su imali za dostojan život.“

Temeljem svega viđenog, žiri je istak­nuo kako je najveća vrijednost priloga Kri­stine Čirjak to što je uspjela potaknu­ti društvenu reakciju koja se izravno odrazila na kvalitetu života osoba u siromaštvu. Treća slavodobitnica nagrade Svjetionik jest novinarka i istraživačica Matea Grgu­­rinović za priču s portala televizije N1 pod nazivom Udruga koja pomaže beskuć­nicima: Beskućnici ne kreću od nule, već iz minusa. Matea Grgurinović se u svojem novinarskom radu bavi društvenim pita­njima poput beskućništva, siromaštva i radničkih prava, a u svojim se člancima fokusira na nesenzacionalističko izvještavanje. U ovoj priči dotaknula se nekih ključ­nih problema s kojima se beskućnici suočavaju, kako na osobnoj razini tako i na razini susta­va. Osim toga, svojim člankom pokazala je vrijednost djelovanja organizacija civilnog društva u pomoći u ovakvim teškim uvjetima.

Novinarka i istraživačica Matea Grgurinović s portala televizije N1 nagrađena je za priču pod nazivom Udruga koja pomaže beskućnicima: Beskućnici ne kreću od nule, već iz minusa/ Izvor: privatna arhiva

 Problemi u pandemiji

 Kako kaže, priča je to o udruzi Marti­nov plašt, a poslušati njihovu priču bilo je izazovno: „Super mi je što radi ekipa iz Martinovog plašta, jer to su pomaga­nja ugroženim skupinama oko radnji kao što su tuširanje, pranje odjeće, to što ljudi imaju gdje popiti kavu ili čaj, što se mogu educirati, koristiti računalo ili što jedno­stavno mogu popričati s nekim o svojim problemima, te što znaju da svaki dan mogu otići u tu udrugu. To mi se činilo jako bitno pa sam im se javila, pričali smo i onda je nastao taj tekst.” Nagrađena novinarka ukazuje na jedan problem: “Znam za većinu udruga koje se bave beskućništvom i znam sve njihove probleme, te to da se većina udruga financira projektno i da tu nema sustavnog financiranja. Osobito se to vidjelo u ovo vrijeme pandemije koronavirusa.“

U ostatku svečanosti, gošća psihologi­nja Sandra Žitković Bunčić govorila je o doprinosu medija za kvalitetnije izvještavanje o siromaštvu, kroz prizmu brige o odgoju djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi i odnosu medija prema njima. Psihologinja Sandra Žitković Bunčić iznijela je pritom svoja iskustva u radu s tom djecom: „Mi kao stručnjaci koji radimo s djecom bez odgovarajuće roditeljske skrbi pripremamo djecu za razgovore s novinarima. Podrška smo im kroz cijeli taj proces kad se trebaju predstaviti javnosti. Moja ciljna skupina su baš djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi, konkretnije srednjoškolci. Sjetila sam se iskustva koje je naš korisnik, a koji je bio punoljetan, u neformalnom razgovoru spomenuo; okolnosti koje su bile iznimno nepovoljne za njegovo odrastanje i zbog čega je smješten u našu kuću. To nije bila tema intervjua. Tema je trebala biti pozitivna priča, priča o njegovoj maturi i o tome kako je postao svoj čovjek, ali novinar je iskoristio taj neformalni dio razgovora i uključio ga u intervju. Izigrano mu je bilo povjerenje i ta osoba vjerojatno nikad više neće istupiti u medijima.“

 Novinari kao suradnici

 Za kraj ove svečane dodjele predsjednik Hrvatske mreže protiv siromaštva Ne­djeljko Marković kaže kako su im novinari često jedini suradnici i kako se ne boji za budućnost novinarstva, jer postoji bazen novinara koji se kontinuirano bavi ovim temama. Za djelovanje Hrvatske mreže protiv siromaštva pak obećava i dalj­nje upozoravanje društva na loše pojave, isticanje socijalnih ideja u medijima, promicanje kvalitetnih novinara koji se bave problematikom siromaštva, i sve to do donošenja određene politike i provedbe: „Mi nećemo riješiti problem siromaštva, ali ćemo otvoriti prozor, a u tom poslu su nam mediji partneri.“

Andrea Šimunović, voditeljica projekta Nagrada Svjetionik

Andrea Šimunović, članica Izvršnog odbora Hrvatske mreže protiv siromašt­va, s puno ponosa kaže: „Ono što bih htjela jest zahvaliti članovima žirija na njihovoj motivaciji, jer svaki put ta njihova motivacija u ovome projektu podsjeti na to koliko je važna činjeni­ca da se konačno njih nešto pita, da su uključeni, da je ta njihova participacija u svemu ovome nešto što je meni najvažnije u tom procesu, a ne da ih zastupa netko tko nikada nije bio u njihovim cipelama i da ne zna ništa o ono­me što su oni prošli. Vrlo je vrijedno to što se njih pita i važno im je to što se o njima govori u medijima. Ono što sam također htjela reći je da su svi bili volj­ni sudjelovati, već su naučili kako promatrati radove, pogotovo ovi članovi ko­ji su sudjelovali zadnje tri godine.”

Inkluzija 14

14 - 20. svibnja 2021. | Arhiva

Impressum

Inkluzija

Prilog Vijenca za promicanje socijalne uključenosti

Nakladnik

Matica hrvatska
Ulica Matice hrvatske 2
10000 Zagreb

Za nakladnika

Miro Gavran, predsjednik Matice hrvatske

Voditelj projekta

Goran Galić, glavni urednik Vijenca

Koordinatorica projekta

Jelena Gazivoda, izvršna urednica Vijenca

Urednik Inkluzije

Boris Beck

Projektna administratorica

Tamara Kvas

Prijelom i dizajn tiskanog izdanja

Borovac i Bence d.o.o.

Lektura

Elizabeta Pernar

Adresa uredništva

Redakcija Vijenca - Matica hrvatska

Ulica Matice hrvatske 2, 10 000 Zagreb

Tisak

Tiskara Zagreb d.o.o.
Radnička cesta 210, 10000 Zagreb

Za više informacija o EU fondovima
strukturnifondovi.hr

Prilog Inkluzija izdan je u okviru projekta Uključiva kultura - potpora socijalnoj inkluziji kroz kulturu putem Vijenca koji provodi Matica hrvatska s partnerima Udrugom Pragma i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu.
Sadržaj priloga Inkluzija isključiva je odgovornost Matice hrvatske.

Klikni za povratak