Poštovano čitateljstvo,
tema ovoga broja velikaška je obitelj Frankopan/Frankapan, koja je u tijeku pet stoljeća bila jedan od ključnih čimbenika hrvatske politike, ali i kulture i sveg života na prostorima koji su u tom razdoblju tvorili njihovo gospodstvo te s utjecajem, vezama i aktivnošću koji su sezali daleko izvan tog prostora i izvan hrvatskih granica. To su mjesto zaslužili – kako pišu u uvodniku Dino Milinović i Tomislav Galović – »zbog preuzimanja ključnih političkih i vojnih zadaća u doba nimalo sklono miru i prosperitetu«.
Osim temata, obrađena iz više očišta, nastavljamo niz o Maruliću u njegovoj godini: ovoga puta piše marulolog Bratislav Lučin, koji je za dugogodišnja marulološka istraživanja upravo ovjenčan počasnim doktoratom Sveučilišta u Splitu, a po njegovu izboru donosimo i tekst pokojnog Mirka Tomasovića iz 2006. o Matoševu čitanju Marula. Priznajemo da smo se time kao uredništvo ogriješili o načelo da ne objavljujemo već objavljene tekstove. Međutim, u ovom slučaju i u Marulićevoj godini častimo Tomasovića, koji se bavio Marulićem gotovo pola vijeka, a dajemo priliku čitanja njegove analize Matoševa čitanja Marulića, koje je, koliko znamo, slabije poznato našoj kulturnoj javnosti.
U rubrici Obljetnice tri su priloga: o 110. obljetnici rođenja čileanske kiparice svjetskoga glasa, a hrvatskoga roda Lily Garafulic, o tristotoj obljetnici Immanuela Kanta i o 170. obljetnici smrti Vatroslava Lisinskog.
U rubrici Neobjavljena hrvatska književnost donosimo putopis Tomislava Marijana Bilosnića u kojem opisuje doživljaj Picassova muzeja u njegovoj rodnoj Malagi. Ivan Kokeza u rubrici Baština piše o Kljakovićevim freskama u zagrebačkoj crkvi svetog Marka. Rubrika Descriptio Croatiae je ovoga puta posvećena jednoj od najljepših zagorskih gotičkih crkava i projektu »SOS sveci«, koji je pomogao da se sačuvaju ostatci nekoć bogatog, s vremenom raznesenoga skulpturalnog ukrasa.
Na kraju su tri prikaza: jedne iznimne knjige, Zov savjesti Marka Veselice, s analitičkim predgovorom njegove kćeri Snježane, nosača zvuka s Carmina Krležiana i Missa Maruliana Frane Paraća te knjige Nine Gazivoda Vila Vrbanić arhitekta Viktora Kovačića.
Za uredništvo Hrvatske revije,
S poštovanjem,
Mirjana Polić Bobić
Glavna urednica
2, 2024.
Klikni za povratak