- izvješća

Predstavljanje knjige EKOHISTORIJA ĐURĐEVCA I VIRJA U DRUGOJ POLOVINI 18. STOLJEĆA Nikole Cika

U potpuno ispunjenoj dvorani Gradske knjižnice u Đurđevcu je u petak 1. travnja 2016. godine održano predstavljanje knjige povjesničara Nikole Cika Ekohistorija Đurđevca i Virja u drugoj polovini 18. stoljeća. Organizatori predstavljanja su uz Gradsku knjižnicu bili Ogranak Matice hrvatske u Đurđevcu, Izdavačka kuća Meridijani i Družba Braća Hrvatskoga Zmaja. Knjigu je objavila Izdavačka kuća Meridijani uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske i Koprivničko-križevačke županije. Suizdavači su Ogranak Matice hrvatske u Đurđevcu i Društvo za hrvatsku ekonomsku povijest i ekohistoriju.

slika

Knjigu je kao njezin urednik predstavio izv. prof. dr. sc. Hrvoje Petrić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu koji od njegovih studentskih dana prati Nikolu Cika i potiče ga u radu s temom koja je obrađena u knjizi. Govorio je o metodologiji kojom je autor pristupio radu na temama vezanim uz povijest okoliša i međusobnog utjecaja ljudi i okoliša na širem prostoru Đurđevca i Virja tijekom druge polovine 18. stoljeća. Naglasio je da se od autora, ali i drugih istraživača, očekuje nastavak bavljenja ovom temom i čestitao na uloženome trudu u izradu knjige.

Jedan od recenzenata knjige je izv. prof. dr. sc. Velimir Piškorec, također s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji je knjigu predstavio kao važan doprinos poznavanju prošlosti naselja u đurđevečkoj Podravini, naglasio doprinos ovoga rada lingvističkim, ekolingvističkim i sličnim istraživanjima. Kao i svi drugi govornici koji su detaljno proučili predstavljenu knjigu, dr. Piškorec pohvalio je jednostavnost stila kojom je pisana i nagovijestili joj dobar prijem kod čitatelja kojima će zasigurno biti korisna i zanimljiva.

O projektu izdavanja ove knjige i njezinom značaju govorio je glavni urednik Izdavačke kuće Meridijani prof. dr. sc. Dragutin Feletar, član suradnik HAZU. Pohvalio je studioznost kojom je autor pristupio izradi knjige i izrazio zadovoljstvo što u ovome dijelu Podravine stasaju mladi istraživači od kojih se očekuju novi doprinosi hrvatskoj znanosti. Uspoređujući knjigu Nikole Cika po opsegu i kvaliteti s doktorskim disertacijama govornici su izrazili uvjerenje da će se autor nastaviti dalje razvijati kao povjesničar istraživačkog smjera.

Prisutnima se obratio i sam autor, mladi povjesničar Nikola Cik riječima zahvale svima koji su pomogli pri izdavanju njegove prve knjige. Ispričao je kako je time ispunjen njegov san da se pridruži istraživačima koji će prikupljati, obrađivati i javnosti prezentirati nove podatke o prošlosti Đurđevca, Virja i drugih naselja u Podravini. Poželio je da knjiga bude korisna svima koji će ju pročitati.

Kao glazbeni gosti nastupio je Duet Bemian s nekoliko pomno odabranih pjesama. Moderatorica predstavljanja bila je prof. Antonija Mandić, ravnateljica Gradske knjižnice Đurđevac koja svakodnevno surađuje s autorom knjige na različitim projektima kojima se razvija kultura u gradu Đurđevcu. Među mnogobrojnom publikom bili su članovi Družbe Braća Hrvatskoga Zmaja, kolege, prijatelji i obitelj autora knjige. 

(Nikola Cik)



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva