- izvješća

Predstavljanje knjiga Nade Glad RADIO DELNICE – RADIO GORSKI KOTAR 1969. – 2019. NAŠIH 50 GODINA i ISTIM NEBOM SPOJENI

Ogranak Matice hrvatske u Čabru i Gradska knjižnica Janet Majnarich Delnice organizirali su susret s novinar­kom i publicistkinjom Nadom Glad s predstavljanjem njezinih posljednjih dviju knjiga go­ranske tematike. Večer kulture otvorila je prigodnim riječima i dobrodošlicom ravnateljica Gradske knjižnice Indira Rački Joskić posebno pozdravivši i čestitajući na izboru novoizabranoj gradonačelni­ci Delnica, Katarini Mihelčić. Govoreći o Nadi Glad navela je najvažnije detalje iz njena bogatog životopisa istaknuvši njezin gotovo 40-godišnji novinarski rad u pisanim (Novi list, Vjesnik, Vikend) te u elektroničkim medijima. Iz toga razdoblja datira i poobimna monografija „NAŠIH 50 GODINA“ kroz koju je iscrpno obradila nastajanje delničkoga radija, tehničko-tehnološkog opremanja, ljudskih postava i trenutke Domovinskog rata u kojima se dogodilo nezakonito otuđenje radija od pravih vlasnika, te njegovo razaranje.

Glavni urednik dosadašnjih knjiga Nade Glad, predsjednik izdavača Ogranka Matice hrvatske Čabar, Ivan Janeš, rekao je kako je knjiga Radio Delnice – Radio Gorski kotar 1969.-2021. - Naših 50 godina, dokument jednog vremena, jednog kraja i jednog radija. Pričom o radu Radio Delnica, kasnije Radija Gorski kotar, autorica zapravo ispisuje svoju biografiju jer je u njemu provela gotovo svoj cijeli radni vijek. Knjigu uz nju, dopunjuje zapisima još 9 autora, njezinih radijskih suradnika. Ovaj uradak Nade Glad podsjećat će nas na sva prošla dobra i loša događanja oko radija, te doprinijeti boljem razumijevanju važnosti ovog medija za Gorski kotar i kvalitetu informiranja. Knjiga je u 2019. dobila nagradu „Gorančica“.

Prije toga, 2017. godine autorica je javnosti podarila knjigu „Goranski MIR-ovi“, s temom životopisa goranskog mirotvorca, intelektualca i filozofa, tvorca Škole mira u Mrkoplju, prof. Franje Starčevića. 2018. godine Nada Glad primila je za tu knjigu svoju prvu književnu nagradu „Gorančica“ riječkog Novog i Goranskog Novog lista, te priznanje „Krunoslav Sukić“ Centra za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek.

Zatim je profesorica Jasminka Lisac na svoj topao i osebujan način predstavila najnoviju autoričinu knjigu naslova „ISTIM NEBOM SPOJENI“. Naglasila je da knjiga govori o događanjima u Domovinskom ratu u Gorskom kotaru s naglaskom na sačuvani mir i isporuku velike količine oružja i streljiva hrvatskoj vojsci na ostalim bojištima, o izbjeglicama prognanicima i brojnim tadašnjim humanitarcima, o goranskim braniteljima na Ličkom ratištu, o dječjem doživljavanju rata u skloništu, o susretima s novinarima nekih nacionalnih medija u Delnicama. Služeći se PawerPoint prezentacijom predstavila je sva poglavlja, podvukla je, „ove velebne i hvalevrijedne knjige za naš zavičaj“.

Gorski kotar je, naime, u vrijeme 1991./1995., kao rijetko koja sredina u Hrvatskoj, sačuvao mir. Svoj su udio u tome dali građani, policija, HV... ponekad oprečnih stavova, ali dajući prednost miru, uspjeli su ga izboriti.

Profesor Ivan Janeš je istaknuo vrijedan doprinos istinama vremena u kojem smo živjeli devedesetih i podsjetio da knjiga svjedoči kako je humanitarna pomoć, koju su donosili brojni pojedinci, te dijelili Hrvatski Crveni križ i Međunarodna liga prijateljstva Delnice (IFL), sasvim sigurno bila važna poluga pomoći u teškoćama ratnog vremena. Nju su uživali ne samo Gorani i kod njih smješteni prognanici nego i pacijenti na liječenju u Lovranskoj bolnici, u Klaićevoj u Zagrebu, te muslimanski prognanici u Delnicama i banjalučki Hrvati u Plaškom. Trećina knjige „ISTIM NEBOM SPOJENI“ podsjeća na dobre ljude iz Njemačke, iz Schwandorfa, koji su dovezli tone i tone hrane, odjeće, obuće, lijekova i medicinske opreme, a kasnije su i novčano podupirali školovanje desetak goranske socijalno ugrožene djece.

     -  Iako se u knjizi govori o paralelnim svjetovima svi smo tada bili vezani istim nebom: mi u Gorskom kotaru gdje nije bilo stvarnoga rata jer smo ga spriječili dijalogom s tadašnjim potencijalnim neprijateljem, vojskom JA, naši ratujući diljem Hrvatske, pojedinci koji su dolazili k nama na boravak do povratka (Vukovarci), i humanitarci, osobito najizdašniji među njima Nijemci iz bavarske pokrajine Oberpfalz.


Nada Glad

Knjiga ujedno podsjeća i na ljudske mijene, u odnosu na onu ratnu 1941. godinu: Nijemci su bili naši okupatori, a 1992. (u Gorskom kotaru) prijatelji koji su ustrajno radili na podrškama i održavanju života u ratnim uvjetima. - Rukovodim se idejom o njenom prevođenju na njemački jezik, i njenom predstavljanju u Schwandorfu našem gradu prijatelju, rekla je autorica Nada Glad, jer... potrebno je sugrađanima i djeci naših prijatelja pokazati da cijenimo njihovu žrtvu, ali ih i podučiti kako je u nekom teškom trenutku bitno biti čovjek, drug i prijatelj.

            Pri kraju se Nada Glad zahvalila svima koji su joj pomogli i pomažu u njenom radu, među prvima glavnom uredniku i izdavaču svih triju njenih knjiga, prof. Ivanu Janešu; onima koji su materijalno poduprli njihovo izlaženje, većinom pretplatnicima. Zahvalila je Gradu Delnice i izrazila zadovoljstvo što su njezine knjige pred­stavljene upravo u novom, nedavno otvorenom vrlo  re­prezentativnom knjižničnom prostoru, sadašnjem hramu knjige.   

U nastavku druženja autorici su uputili riječi zahvalnosti za njen rad na podsjećanju na teške dane i zajedništvo: Bernarda Zagorščak i Ljubica Vujnović, Emil Crnković, Željko Delač, Davor Grgurić, Ivica Briški, Mladen Bolf, Ivica Knežević i posebno emotivno gradonačelnica grada Delnica Katarina Mihelčić.

            -Ova uspjela kulturna večer podarila je našoj zavičajnoj zbirci novi primjerak lijepe i korisne knjige: starije će podsjetiti na izborene dane ponosa, a mlađe poučiti rješavanju situacija bez naglosti i konflikta, zadovoljno je istaknula ravnateljica knjižnice prof. Indira Rački Joskić, dipl. bibl.

(Ivan Janeš)

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva