Zbivanja

Odjel za filozofiju Matice hrvatske

Filozofski simpozij NASLJEĐE RENESANSE: FILOZOFIJA - ZNANOST - UMJETNOST

4-8. listopada 2005., Orebić, dvorana Pomorskog muzeja, Trg Mimbelli bb
slika

utorak, 4. listopada 2005.8.30 Polazak u Orebić s Glavnog kolodvora


srijeda, 5. listopada 2005.

9.15 Otvaranje skupa
Pozdravne riječi

9.30 Luka Boršić
Utjecaj M. Nizolija na F. Petrića

10.00 Matjaž Vesel
Znanost in retorika:
primer Nikolaja Kopernika

10.30 Stanka

11.00 Ivana Skuhala Karasman
Mjesto i uloga astrologije u renesansnoj misli

11.30 Snježana Paušek-Baždar
Renesansni alkemijski pogledi Ivana Brattija Istranina

12.00 Stanka za ručak

15.30 Erna Banić-Pajnić
Zemlja: ‘plemenita zvijezda’ ili ‘izmet sviju stvari’

16.00 Krešimir Čvrljak
Kabala kao povijesno-filozofijska signatura renesansnoga filozofijskog mišljenja


četvrtak, 6. listopada 2005.

9.30 Goran Lojkić
Pojam broja u renesansi

10.00 Marko Tokić
Broj u slikarstvu Nikole Božidarevića (neopitagorejsko-logička analiza slike)

10.30 Stanka

11.00 Boris Kožnjak
Novovjekovna fizika: zaborav ili otkriće antike?

11.30 Laura Blažetić
Intelektualne i epistemičke kreposti

12.00 Stanka za ručak

15.30 Petra Košutar
Nasljeđe renesanse - Nova Atlantida

16.00 Marinko Šišak
Je li ragion di stato renesansno otkriće?

16.30 Tvrtko Jolić
Dostojanstvo kao temelj jednakosti


petak, 7. listopada 2005.

9.30 Heda Festini
Jedan vid filozofske suvremenosti F. Petrića

10.00 Mislav Šolta
Kritike logike u renesansi i filozofija običnog jezika

10.30 Stanka

11.00 Miljenka Kuhar
John Lock - riječi i znanje

11.30 Igor Mikecin
Danteov nauk o narodnom jeziku

12.00 Stanka za ručak

15.30 Ines Srdoč-Konestra
Žena u djelima hrvatskih renesansnih pisaca

16.00 Saša Lajšić
Trgovački duh u djelima hrvatskih renesansnih pisaca


subota, 8. listopada 2005.

Povratak u Zagreb




Pokrovitelji
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa
Poglavarstvo Općine Orebić


Sponzori
Hrvatski studiji, Zagreb
Vinarija Dingač, Potomje
Vina Miličić, Potomje
Vinarija Pelješki vrhovi, Janjina


Organizacijski odbor
Erna Banić-Pajnić
Mihaela Karšulin
Ivan Kordić
Stipe Kutleša
Petar Šegedin






Pregled